Jump to content



Γλώσσα προγραμματισμού


balboagr

Recommended Posts

Γεαι χαρά σε όλους σας.Θα ήθελα να ρωτήσω από ποιά γλώσσα να ξεκινήσω το διάβασμα.Κυρίως θέλω ν'ασχοληθώ με δημιουργία ιστοσελίδων. Έχω όρεξη να μάθω. Οπότε δεκτές όλες οι προτάσεις. Απλά λόγο ότι είμαι newbie οτιδήποτε μπορείτε να πείτε θα μου φανεί χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Aφού θες ιστοσελίδες πρέπει να μάθεις HTML οπότε W3Schools Online Web Tutorials

Στατικές ή δυναμικές ιστοσελίδες όλες χρησιμοποιούν ΗΤΜL.

Για δυναμικές ιστοσελίδες υπάρχουν άπειρες τεχνολογίες και γλώσσες.

Ενδεικτικά αναφέρω κάποιες:

- Από την PHP PHP: Hypertext Preprocessor (έχει και ελληνικό εκτεταμένο documentation)

- Στο .NET (ASP .NET ή MVC)

ASP.NET μπορείς να γράψεις με Visual Basic ή C#, MVC μόνο με C#)

- Στην Java με JSP και Servlets.

Συνοψίζοντας ξεκίνα με ΗΤML και διάβασε κάποια εισαγωγικά για την PHP,το ASP.NET και το MVC,JSP και Servlets για να δεις πως δουλεύουν σαν πλατφόρμα.Αφού επιλέξεις μια πλατφόρμα από αυτές (ή και όλες αν θες να καλύπτεις τα πάντα) μετά θα μάθεις αντίστοιχα τις γλώσσες προγραμματισμού δηλαδή PHP,Visual Basic και C# και Java αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Γεαι χαρά σε όλους σας.Θα ήθελα να ρωτήσω από ποιά γλώσσα να ξεκινήσω το διάβασμα.Κυρίως θέλω ν'ασχοληθώ με δημιουργία ιστοσελίδων. Έχω όρεξη να μάθω. Οπότε δεκτές όλες οι προτάσεις. Απλά λόγο ότι είμαι newbie οτιδήποτε μπορείτε να πείτε θα μου φανεί χρήσιμο.

HTML

Python

PHP

Java

έχει courses σε Coursera και Udemy.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.