Jump to content



ΜΑΧ ΗΤΤ με Α64! (database?)


kbilly13

Recommended Posts

Χθες, λίγο πριν δώσω τον 2800+, έκανα κάποιες δοκιμές να δω μέχρι τι htt αντέχει η Gigabyte...

Προϋποθέσεις: ο επεξεργαστής να μην πέσει σε συχνότητα κάτω από τη default, και η μνήμη να δουλεύει στα 200+ (με τον διαιρέτη) για να έχει και κάποιο νόημα...

Συνθήκες: κλειστό κουτί, οι ανεμιστήρες σε χαμηλές στροφές!, no a/c, no mods, no extra cooling (mobo)...

ξεκινάω αποτελέσματα με 1gb ram (4 banks, HT 3X)

(Eπειδή δεν είχα και πολύ χρόνο, δοκίμασα να τρέχει τουλάχιστον 3dmark01, superpi 4Μ, sandra memory, και που και που έβαζα και το doom3, να δω μήπως κολλάει πουθενά)

post-359-1416071177,7707_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει με το παλιό 1.0 Board και πήγα 300 FSB και το ΒΙΟΣ είχε 300 ΜΑΧ....

Είχα τρέξει διάφορα για δοκιμή και ήταν σταθερό σε όλα αλλά ΟΧΙ με μεγάλα CPU MHz....

Τώρα με την νέα μητρική είχα βάλει 350 ΦΣΒ στο ΒΙΟΣ και κράσαρε στο φόρτωμα των WINDOWS.... το νέο ΒΙΟΣ16 έχει 410 ΜΑΧ ΦΣΒ αλλά ο κύριος uGuru δεν δίνει μέχρι στιγμής παραπάνω από 300 και περιμμένουμε νέα version....

Θα δώ τι μέγιστο πάνω από 300 μπορώ να πάρω με το 1.1 REV που έχω τώρα και θα σας δώσω μερικά BENCH ίσως άυριο.....

Kbilly η GIGABYTE πάει πολύ καλά και έχει γερά πόδια να σε πάει παραπάνω 1:1 αλλά θα χρειαστείς καλές μνημούλες..... :T:

attachment.php?s=&postid=498826

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

........ αλλα τα σκορ ειναι ψηλο-απογοητευτικα για τα δεδομενα μου.....

Απογοητευτικα? Στο 3dmark2001 δεν πιστευω οτι καποιος Ρ4 κατω απο τις ιδιες συνθηκες βγαζει μεγαλυτερα scores.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγνωμη δηλαδη αλλα ειναι απογοητευτικο πχ το 20,5Κ στο 01 με μολις 2100 συχνοτητα??? Ελεος!!!

Παρα πολυ καλα τα παει!!!Αν αναιβει και σε συχνοτητα τοτε θα δειξει ολη την δυναμικη του!

Link to comment
Share on other sites

Eαν ρίξετε μια ματιά ΕΔΩ στο EXCEL που έχω φτιάξει θα καταλάβετε ότι η ADATA VITESTA PC4000 Με HYNIX D5 chip τα πάει μια χαρά και πραγματικά αγαπάει την ελάχιστη τάση....

Τουλάχιστον στην περίπτωσή μου το πρόβλημα είναι ο MEM Controller της CPU που δεν τα πάει καλά από 262 FSB και πάνω 1:1 και μάλλον θέλει ένα δροσερό νεράκι για να συνεχίσει το clocking σε ψηλότερα FSB.....

Κbilly13 δοκίμασε φίλε μου με 2.6 VDDR την ΑDATA σου εάν έχουμε ίδια chipάκια HYNIX ή έχεις και εσύ VITESTA PC4000 και ίσως με λιγότερο VDDR πάρεις μεγαλύτερο FSB 1:1..... :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.