Jump to content



Απενεργοποίηση pagefile σε συστήματα με πολλή RAM και SSD


gdp77

Recommended Posts

Και όμως υπάρχουν εφαρμογές και games που θέλουν και pagefile ανεξαρτήτως του μεγέθους ram του συστήματος. Έτσι για πρόχειρο παράδειγμα : Doom 3 και photoshop.

Αν και πιστεύω ότι σε σύστημα με win7 και αρκετή ram, δεν κάνει πρακτικά διαφορά είτε έχεις είτε δεν έχεις pagefile...Δεν ξέρω αν έχετε να προσθέσετε κάτι πάνω σε αυτό...

Tα εχεις δοκιμασει ή απλα το αναφερεις επειδη το ακουσες απο αλλου??

Για το doom 3 δεν μπορω να πω..για αλλα παιχνιδια που ειχα παιξει μπορω να πω...οπως επισης και για photoshop που χρησιμοποιω χρονια...τα τελευταια 3-4 χρονια το pagefile ειναι απενεργοποιημενο.(πιο πριν δεν ειχα αρκετη μνημη).

Τετοια θεματα με εφαρμογες που αναφερετε εχω να διαπιστωσω απο την εποχη που ηθελε kai fixaki-patchακι για να δουν εφαρμογες μνηνη ανω του ενος γιγα..σχεδον μολις εμφανιστηκαν τα ΧP.

Link to comment
Share on other sites

Το doom3 και το photoshop...δε θυμάμαι την έκδοση, αλλά παλιό, τα έχω δοκιμάσει και είχαν πρόβλημα. Αυτά μου έρχονται πρόχειρα...

Αν δεν κάνω λάθος πάντως, τα windows ενεργοποιούν το pagefile ανεξαρτήτως επιλογών-φαίνεται σε προγράμματα διαγνωστικά. Τα παραπάνω δεν τα έχω τεστάρει εκτενώς - έτσι κουβέντα να γίνεται. Εσύ τι προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να το κοιταει ο καθε χρηστης ξεχωρα.Δεν ειναι χρονοβορο ουτε μη επαναστρεψιμο και σιγουρα oυτε καταστροφικο.

Το εχω κλειστο εδω και 3-4 χρονια..δεν εχω θεμα με καμμια εφαρμογη συμπεριλαμβανομενου και του photoshop (cs5 και cs6 σιγουρα στο 4 δεν θυμαμαι αν προλαβε pagefile.)και τα οσα-λιγα παιχνιδια ειχα δοκιμασει(δεν παιζω γενικα παιχνιδια).

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω οτι μπορει καποιος με αρκετη ram να απενεργοποιηση με ασφαλεια το swap file χωρις κανενα προβλημα ,ειδικα αν εχει μικρο ssd και χρειαζεται καθε gb ειναι must.

Εγω με 8 gb ram το εχω απενεργοποιησει και δεν εχω κανενα προβλημα. Το μεγιστη χρηση ram που εχω δει στα win 8 παιζοντας mw3 με ανοικτο live tv ταυτοχρονα ειναι περιπου 3,5 gb ram ,οποτε ακομα και 4 ειναι αρκετα , με 8 και πανω σιγουρα ειναι οκ.

Εξαρταται βεβαια απο τι εφαρμογες χρησιμοποιει καποιος ,αλλα σε home users με τυπικες εφαρμογες και παιχνιδια δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Διαφορα στις επιδοσεις δεν παρατηρησα ,αλλα και μονο η εξοικονομηση χωρου ειναι χρησιμη .Στην χειροτερη περιπτωση οριζεις min k max 1 gb to swap file ,αλλα οπως ειπαν δεν χανει κανεις τιποτα να δοκιμασει να ειναι κλειστο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.