Jump to content



HTC 8X Vs. Google Nexus 4 Vs. ???


RootX

HTC 8X Vs. Google Nexus 4 Vs. ???  

18 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Έπεσε, χτύπησε κι έσπασε το HTC μι, οπότε είμαι προς αναζήτηση κινητού.

Στο μάτι έχω βάλει το Nexus 4 και μιας κι έρχομαι από android, η μετάβαση θα είναι εύκολη. Αρχίζω όμως και καλοκοιτάζω το HTC 8X και με τρώει λίγο να ασχοληθώ με win phone.

Δεν σκοπεύω να ξοδέψω παραπάνω από 350 ευρώ, τόσο βγαίνει το Nexus και τόσο περίπου βρίσκω και το 8X.

Απόψεις, γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν μου καθεται καλα με το LG nexus 4.Πιο πολύ οτι ειναι LG.

Ηδη εχουν βγει καποια στην φορα οτι λογω θερμοτητας η οθονη κιτρινιζει κλπ.

Η θα πηγαινα στο HTC 8x που σου αρέσει , ή στο one X (+) που ισως σε βαλει σε γνωριμα μονοπάτια (υποθετω οτι το htc που σου χαλασε ειναι android).

Προσφατα απέκτησα το Samsung Galaxy Nexus και δεν σκοπεύω να το αλλάξω μεχρι το επομενο τουλάχιστον nexus μοντέλο (πχ το nexus 5).Θα το βρεις 300€ και κάτω και ειναι το απόλυτο value for money αυτη τη περίοδο (nexus 4 εξαιρουμένου).

Καλές αγορές !

Link to comment
Share on other sites

Τα win 8 δεν σου λένε τίποτα σε smartphones; το παραμικρό κλικ;

θεωρω οτι αμα βγαλεις απο την εξισωση την παραμετρο "Ωωωωω νεο παιχνιδακι... ειχαμε βαρεθει τοσο καιρο το android με τα προβληματα του κλπ κλπ" καταληγεις να δινεις τα ιδια λεφτα για χειροτερο hw (μην πει κανεις "η overall εμπειρια μετραει και κουραφεξαλα" το hw ειναι χειροτερο. τελος!

Επειδη κι εγω εχω πει οτι μετα απο διπυρηνο android δεν εχει κανενα νοημα να παω σε 4πυρηνο/8πυρηνο/16πυρηνο αφου ολα τρεχουνε κομπλε. (αντιθετα με το single core που οπως και να το κανουμε δεν την παλευε)

Αρα ο μονος λογος αναβαθμισης ειναι να πας σε κατι νεο για να μπαγλαμιστεις, οποτε αναγκαστικα win8.

Μετα ομως σκεφτομαι οτι αντε παλι να βρεις ολα εκεινα τα προγραμματακια που ειχες στο android και τα ειχες σεταρει και τρεχανε μια χαρα... και ειχες βρει το μοναδικο GPS που ειχε επιτελους χαρτες για την πολη και δουλευε σωστα κλπ κλπ

Τεσπα, δεν ξερω ποσο "κλειστο" λειτουργικο ειναι τα Win8 αλλα γενικα δεν την πολυεμπιστευομαι την MS και δεν ξερω τι "jailbreaks" θα παιξουνε κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν μου καθεται καλα με το LG nexus 4.Πιο πολύ οτι ειναι LG.

Ηδη εχουν βγει καποια στην φορα οτι λογω θερμοτητας η οθονη κιτρινιζει κλπ.

Και για iphone 4 το τι δεν ακούστηκε, εμενα παντως μια χαρα ειναι (και γενικα άλλων).

Αυτο με την οθόνη και το κιτρινισμα δεν ειναι τιποτα αλλο απο την κολλα που εχει χρησιμοποιηθεί, και για πολλα flagship κινητα το λεγανε με τη κυκλοφορια τους, fanboyσμοι imo.

Το τι εχει γραφεί ομως για την οθόνη του galaxy nexus (και γενικα τις Amoled,δε περιγράφεται...μια βολτα απο xda αρκει).

nexus 4 ψηφισα απλα περιμενε να δεις σχόλια χρηστών γιατι δε κυκλοφόρησαν πολλά κινητα στο launch

Link to comment
Share on other sites

Τα win 8 δεν σου λένε τίποτα σε smartphones; το παραμικρό κλικ;
τσου ! δεν τα θεωρώ ώριμα ακόμα και όταν αγοράζω h/w θέλω εγώ να είμαι ο root/admin χρήστης, πώς να το κάνουμε. Τα ανδροιδή (ειδικά της google) rootάρονται πανεύκολα και έχουν και τεράστιο support (πέρα από την "μαμά") και από ανεξ. developers. Στα χρήματα αυτά βρίσκεις και το galaxy Note (1) αν σου κάνει το μέγεθος.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Χρήστο, το one X+ δεν ξέρω εάν θα το βρω σε αυτή την τιμή, ~350.

Το one x+ ειναι απλα ενα αναβαθμισμενο στα σημεια one x.Και αυτο την ιδια δουλεια θα σου κανει.Ακομα καλυτερα (αν δεν θες τις λεγομενες παντοφλες) το htc one s το οποιο εχει εκπληκτικη κατασκευη και παει σφαιρα.

Aν ειχες παντως android μεινε σε αυτο, ειδικα αν δεν είχες θέματα.

Τα windows 8 λενε οτι ειναι καλά με σταθερο λειτουργικό.Αυτο που τους λειπει ακομα ειναι ενα τεραστιο market τυπου apple/google και το κακο που εχουν με τις αναβαθμισεις.Πχ σε καθε εκδοση των win βγαινουν αλλες συσκευές αντι για αναβαθμισεις.Πχ το nokia 900 δεν θα παρει windows 8 (αν δεν απατωμαι).

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα ειναι: θες να ασχολεισαι με το κινητο σου ή με τα υπολοιπα πράγματα της ζωης σου;

Ο χρόνος που αφιερώνω σε τεμπελό-εργασίες (aka pc, μουσική, ταινίες, κλπ) είναι δεδομένος. Εάν το κινητό, ειδικά στην αρχή, μονοπωλήσει τον χρόνο αυτό, δεν είναι πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος που αφιερώνω σε τεμπελό-εργασίες (aka pc, μουσική, ταινίες, κλπ) είναι δεδομένος. Εάν το κινητό, ειδικά στην αρχή, μονοπωλήσει τον χρόνο αυτό, δεν είναι πρόβλημα :)

Εννοω γενικα. Οταν δουλευα WP για κυρια συσκευη, εκανα αυτο που ηθελα και τελος, δεν ειχε σκαλισματα, ψαξιματα, φλασαρισματα κοκ.

Με τα android ξερεις πως παει. Προσωπικα αμα με καλυπταν οι εφαρμογες/συσκευες θα γυρνουσα ανετα σε WP8 (μακαρι να βγαλει η Samsung Note clone με Windows :shout: )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.