Jump to content



5900SP ---> XT (??)


Elpis

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους..

εχω μια msi Ge Force FX 5900SP vTd128 και τωρα την δουλευω :

300@365

400@465

700@785

χωρις αρτιφακτς... σκεφτομαι να της φλασαρω βιος απο XT η απο 5900 η καποιο αλλο αλλα δεν ξερω αν εχω καλυτερες επιδοσεις και αν ειναι δινατον αυτο... εχω δει και μετατροπη σε quadro αλλα δεν ξερω τπτ αλλο.. ξερει κανεις για να με βοηθησει ?

ακομα ποια απο τις δυο συχνοτητες ειναι ο πυρηνας της καρτας τ0ο 300 η το 400 ? θελω να ξερω ποιο απο τα δυο να αναιβαζω για καλυετερες επιδοσεις...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλά εκεί που τα πειράζεις αυτά που γράφεις παραπάνω : 300@365

400@465

700@785

δεν σου λέει τι είναι το καθένα? Στη τύχη ανεβάζεις ότι νούμερα δεις?

Από τα νούμερα που δίνεις μου φαίνεται ότι το 300 είναι το 2D core clock, 400 το 3D core clock και το 700 οι μνήμες.

Από τη μετατροπή σε quadro δεν θα κερδίσεις τίποτα σε παιχνίδια.’σε που θα χάσεις και λίγο επιδόσεις.

Όσο για το χαρακτηρισμό XT σε GeForce....αυτός σημαίνει κουτσουρεμένη έκδοση. Καμία σχέση με το XT σε ATI δηλαδή. Ακριβώς το αντίθετο. Το SP που έχει η δικιά σου δεν ξέρω ακριβως που την κατατάσει στην οικογένεια των GeForce να σου πω την αλήθεια.

Ούτε για τα υπόλοιπα βιος ξέρω να σου πω αν θα κερδίσεις τπτ. Καλύτερα ρώτα το Γούγλη μήπως ξέρει τπτ περισσότερο για την κάρτα σου!

Link to comment
Share on other sites

Με το 300@ν365 νομιζω πως τσαμπα ταλαιπωρεις την καρτα σου , στο 2D ποσο διαφορα να δεις?

Με την default ψυκτρα ειναι ? Πηγε αρκετα καλα μου φαινεται.Δεν νομιζω να κερδισεις τιποτα απο 5900 bios.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 08:27]

οι μνημες της 5900 της κανονικης νομιζω οτι ειναι στα 400(800δδρ)...κι εσυ εισαι στα 385...τη ψυξη εχει η καρτα σου?

425Mhz = 850ddr...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.