Jump to content



CYTA - Σταθερή


neuromancer

Recommended Posts

Έχει κανείς εμπειρία από CYTA? Σκέφτομαι να την κάνω από τον ΟΤΕ.

Το internet στην περιοχή μου είναι γύρω στα 4, υπάρχει περίπτωση να

χειροτερέψει λόγω αλλαγής φορέα?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία από CYTA? Σκέφτομαι να την κάνω από τον ΟΤΕ.

Το internet στην περιοχή μου είναι γύρω στα 4, υπάρχει περίπτωση να

χειροτερέψει λόγω αλλαγής φορέα?

Eίμαι στην CYTA εδώ και δύο χρόνια, μια χαρά στα games (έχω και VDSL όμως μιας και είμαι εντός ορίων) και καθαρή τηλεφωνία, συν: μισά λεφτά από τον πΟΤΕ.

Είναι VoiP όμως,εάν δεν σε χαλάει αυτό , τότε κάνε αίτηση από εχθές.

Για κοίταξε και εδώ το thread:

http://www.thelab.gr/internet-and-networking/apo-ote-se-cyta-aksizei-101286.html

Link to comment
Share on other sites

2012 Ιούνιο μήνα η HOL μου έδωσε VoiP και η VoiP, από αρκετές απόψεις είναι ανώτερη από την POTS.

Μόνο στο Ελλάντα παίζει ακόμη POTS.

"Ο Αμερικανικός incumbent σταθερών γραμμών ΑΤ&Τ χαρακτήρισε τα κλασικά σταθερά δίκτυα, όπως τα PSTN και POTS, ως "απομεινάρια μίας περασμένης εποχής" και ζήτησε από την Ομοσπονδιακή Επιτροπή Επικοινωνιών (FCC - το αντίστοιχο της Ελληνικής ΕΕΤΤ) να θέσει ημερομηνία τερματισμού λειτουργίας των συγκεκριμένων δικτύων προκειμένου να απεγκατασταθούν, σύμφωνα με το Reuters.

Επίσης:

ADSLgr.com Community Forum

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν εκεί που μένεις δεν είχε η HOL ελεύθερη πόρτα Pots...

αυτό που διαβάζω είναι όντως ενδιαφέρον...όμως με βάση την γνώση που έχω, (καθώς δουλεύω σε πάροχο) ισχύουν αυτά που λέω...(ότι η HOL βάζει POTS)

Επίσης το πρώτο πόστ διάβασα αυτού του Link που έβαλες και βλέπω ότι έχει υπογραφή NETONE..p.s. Μιας εταιρείας που έκλεισε και έπαιζε με voip

Τι θέλω να πω; Θέλω να πω ότι προφανώς θα διαφημίσουν το προιόν που πουλάγανε...

Είχα voip και θα πω πως έχει πολλά μείον για τους χρήστες. Απαξ και δεν έχεις καλή γραμμή και υποφέρεις από θόρυβο/Packet loss Κλπ στο voip πιθανότατα να χαθεί η κλήση, να πέσει η γραμμή να ακους με διακοπές... Άρα η αξηιπιστία πάσχει. ΤΟ άλλο γνωστό ότι πρέπει το τηλ να είναι συνδεδεμένο στο modem. Άρα δεν εχεις και τηλέφωνο αν πέσει το ρεύμα.

Ευτυχώς που η HOL μου το άλλαξε σε Pots γιατί έχω πρόβλημα στον χαλκό εδώ και πλέον το τηλέφωνο δεν πέφτει ΠΟΤΕ. και όταν λέω ποτέ το εννοώ (γιατί παίζει στο χαμηλό φάσμα συχνοτήτων που δεν επηρεάζεται τόσο από πιθανή βλάβη στο χαλκό). Επίσης η φωνή είνια πολύ καλύτερης ποιότητας από του voip.

POTS είναι πάρα πολύ καλύτερο για τον χρήστη, χειρότερο όμως από άποψη ΚΟΣΤΟΥΣ για τον πάροχο. Απαιτεί άλλα μηχανήματα, να δίνει φίλτρα στους πελάτες του κλπ κλπ

Τώρα δεν πα να λέει η ΑΤ&Τ ότι είναι παρωχημένη τεχνολογία; Ο κόσμος στην τηλεφωνία ζητάει ποιότητα και αξιοπιστία. Όσο αυτά δεν δίνονται από το VOIP (ακόμα τουλάχιστον) ο κόσμος θα προτιμά POTS.

ΌΜΩΣ για τον λόγο που λέω παραπάνω (ΚΟΣΤΟΣ) ολοι θα το γυρίσουν σε VOIP καθώς οι circuit switching τεχνολογίες μετάδοσης πάνε για βρούβες, και πάνε όλα στο IP=packet switching καθώς είναι 1. πιο φτηνό και 2. bandwidth efficient...

Ελπίζω να σε κάλυψα :D

Link to comment
Share on other sites

Η POTS σε καμία περίπτωση δεν είναι καλύτερη από την VoiP, τεχνολογικά και μόνο η POTS είναι παρωχημένη και στο 85% η τηλεφωνία στην VoiP είναι καθαρότερη, φυσικά και εξαρτάται από την ποιότητα του χαλκού και τις δύο περιπτώσεις, όπως ανέφερες.

Η ΝΕΤONE δεν έκλεισε , σταμάτησε την παροχή υπηρεσιών σε οικιακούς χρήστες και ασχολείται μόνο με εταιρικά προιόντα...επίσης η CYTA εν μέσω κρίσης και εν μέσω VoiP είναι η μόνη τηλ.εταιρία που έχει κερδοφορία...συν θα φέρει κινητό/ τηλεόραση λίαν σύντομως...

Βλέπω και άλλες "Ελληνικές" εταιρίες να τρώνε φόλα , όπως τρώει η Forthnet (με χρέος εως τον ουρανό και επικείμενη συγχώνευση με WIND)

Σχετικά με το "'οταν πέσει το ρεύμα πάει και το τηλέφωνο" , η απάντηση είναι "πόσες φορές έχετε διακοπές ρεύματος?" , στο κάτω κάτω της γράφής υπάρχουν και τα UPS.

Μου θυμίζει κάτι γελοία επιχειρήματα πωλητών της HOL και της WIND, συγκεκριμένα του στυλ: 'H VoiP τεχνολογία έχει ακτινοβολία....":jump::jump::jump::suicide::suicide::shutup:

Link to comment
Share on other sites

Η POTS σε καμία περίπτωση δεν είναι καλύτερη από την VoiP, τεχνολογικά και μόνο η POTS είναι παρωχημένη και στο 85% η τηλεφωνία στην VoiP είναι καθαρότερη, φυσικά και εξαρτάται από την ποιότητα του χαλκού και τις δύο περιπτώσεις, όπως ανέφερες.

Η ΝΕΤONE δεν έκλεισε , σταμάτησε την παροχή υπηρεσιών σε οικιακούς χρήστες και ασχολείται μόνο με εταιρικά προιόντα...επίσης η CYTA εν μέσω κρίσης και εν μέσω VoiP είναι η μόνη τηλ.εταιρία που έχει κερδοφορία...συν θα φέρει κινητό/ τηλεόραση λίαν σύντομως...

Βλέπω και άλλες "Ελληνικές" εταιρίες να τρώνε φόλα , όπως τρώει η Forthnet (με χρέος εως τον ουρανό και επικείμενη συγχώνευση με WIND)

Σχετικά με το "'οταν πέσει το ρεύμα πάει και το τηλέφωνο" , η απάντηση είναι "πόσες φορές έχετε διακοπές ρεύματος?" , στο κάτω κάτω της γράφής υπάρχουν και τα UPS.

Μου θυμίζει κάτι γελοία επιχειρήματα πωλητών της HOL και της WIND, συγκεκριμένα του στυλ: 'H VoiP τεχνολογία έχει ακτινοβολία....":jump::jump::jump::suicide::suicide::shutup:

στα είπα όμορφα και ωραία...γιατί μου το χαλάς...ίσως γιατί γουστάρεις την κόντρα :)

ΝΕΤΟΝΕ έκλεισε...πάπαλα...άνθρωποι που δούλευαν εκεί και τους ξέρω μου τα έλεγαν...δεν πέτυχε αυτό που πήγαν να κάνουν που αναφέρεις και την έκλεισαν την εταιρεία...μην λες πράγματα που δεν ξέρεις...Ζητάνε τα λεφτά τους και δεν πέρνουν τπτ..Άστο...

Δεν θα επιμείνω φυσικά στο τεχνολογικό κομμάτι (αν VoIP ή POTS είναι καλύτερο)... Ότι πεις..αφού τα ξέρεις όλα ;)

Link to comment
Share on other sites

στα είπα όμορφα και ωραία...γιατί μου το χαλάς...ίσως γιατί γουστάρεις την κόντρα :)

ΝΕΤΟΝΕ έκλεισε...πάπαλα...άνθρωποι που δούλευαν εκεί και τους ξέρω μου τα έλεγαν...δεν πέτυχε αυτό που πήγαν να κάνουν που αναφέρεις και την έκλεισαν την εταιρεία...μην λες πράγματα που δεν ξέρεις...Ζητάνε τα λεφτά τους και δεν πέρνουν τπτ..Άστο...

Δεν θα επιμείνω φυσικά στο τεχνολογικό κομμάτι (αν VoIP ή POTS είναι καλύτερο)... Ότι πεις..αφού τα ξέρεις όλα ;)

ΝetOne ( Διάβασε και παρακάτω την ανακοίνωση) παρέχει ΜΟΝΟ εταιρικά προγράμματα (χονδρική), δες και το site τους,άσχετο εάν οι υπάλληλοι τους δεν παίρνουν μία.

Καλό είναι όταν λέμε κάτι να το υποστηρίζουμε:

http://www.insomnia.gr/topic/404810-netone-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%AE%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD/

"Ανακοίνωση για την διακοπή παροχής υπηρεσιών των πακέτων αδεσμοποίητου τοπικού βρόχου (LLU)

Σας ενημερώνουμε ότι η Net One στα πλαίσια της νέας επιχειρηματικής στρατηγικής της, αποφάσισε να διακόψει την παροχή υπηρεσιών των πακέτων αδεσμοποίητου τοπικού βρόχου (LLU) Value Pack, Standard Pack, Telephony και Professional στις 31 Μαΐου 2011, και να επικεντρωθεί στην παροχή προηγμένων και ποιοτικών τηλεπικοινωνιακών λύσεων, με προστιθέμενη αξία, προς τον επιχειρηματικό κόσμο.

Με πρωταρχικό μας μέλημα την βέλτιστη εξυπηρέτηση και τη διασφάλιση της αδιάλειπτης λειτουργίας της τηλεφωνικής σύνδεσης ή/και πρόσβασης στο διαδίκτυο, καλούμε τους συνδρομητές μας στα ανωτέρω πακέτα υπηρεσιών, να επιλέξουν νέο πάροχο και να μεταφέρουν την σύνδεσή τους, προκειμένου αυτή να παραμείνει ενεργή.

Η διαδικασία μεταφοράς από πάροχο σε πάροχο μπορεί να διαρκέσει αρκετές ημέρες, γι” αυτό προτείνουμε να γίνει άμεσα. Για περισσότερες πληροφορίες ή διευκρινίσεις, είμαστε στη διάθεσή σας στο 13860 (με αστική χρέωση από κινητό) ή στο 800 860 000 (χωρίς χρέωση από σταθερό) τις εργάσιμες ημέρες και ώρες"

Δεν θα σου φέρω αντίρρηση, εσύ όλα τα ξέρεις , η POTS είναι καλύτερη από την VoiP, τεχνολογικά και η CYTA παίρνει ιντερνετ από δορυφόρο.

Όμως εάν κάνεις πωλήσεις , στον εναλλακτικό πάροχο που εργάζεσαι, μην αναφέρεις σαν επιχείρημα την ηλεκτροδότηση, εάν πέσεις σε κάποιον που γνωρίζει θα σε κάνει να τρέχεις....

VoiP owns POTS, με πολλά βάσιμα και απτά επιχειρήματα.

΄

Και σωστός πάροχος VoiP στην Ελλάδα είναι η CYTA.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ρε δεν ξέρω τίποτα... Ένας αδαής πανασχετος μηχανικός, οπτικου δικτύου ειμαι. Ψάξου καλύτερα με την netone. Αυτό έγινε 05/2011.περσινα ξινά σταφύλια. Το dc έκλεισε λόγο χρεών γιατί δεν είχαν να πληρώσουν την ΔΕΗ μετά από κάποιους μηνες αυτής της ανακοίνωσης. Επίσης κάποια στιγμή βρήκαν τα γραφεία στην Κηφισίας κλειστά και τρέχαμε να πάρουμε τους εξοπλισμούς μας. Δεν είπα την cyta μουφα. Κάθε άλλο μια χαρά εταιρεία είναι.

Όσο για το βοιπ είπα την άποψη μου και με επιχειρήματα. Καλό φτηνό αλλά αναξιόπιστο και χειρότερη ποιότητα.

Άμα θες να στο αναλύσω και με τις τεχνικές μου γνώσεις περαιτέρω εδώ ειμαστε. Αλλά θα το σκίσουμε Το θεμα και δεν θα μπω στην διαδικασία. Φιλάκια

:p

Link to comment
Share on other sites

παίδες δεν παίζει κάτι τέτοιο...relax...

κατι τετοιο δεν προκειται να παιξει γιατι ειμαστε Ελλαδισταν ή γιατι δεν υπάρχει οδηγια σχετική με voip?

η πληροφορηση μεσα απο την Cyta λεει ότι ΟΛΟΙ θα το γυρισουν σε voip του χρονου λογω ευρωπαικης οδηγιας.

δυστυχως δεν εχω την γνωση αν ειναι καλο ή κακο αυτό,απλα γνωριζω την πληροφορια/ειδηση.

θα επανελθω με λινκ περι οδηγιας διότι ενδιαφέρει και θέλω να μιλάω με στοιχεία,εκτός αν μου λενε μπαρουφες οπότε εδώ είμαστε θα αναφωνήσω mea culpa :T:

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο δεν προκειται να παιξει γιατι ειμαστε Ελλαδισταν ή γιατι δεν υπάρχει οδηγια σχετική με voip?

η πληροφορηση μεσα απο την Cyta λεει ότι ΟΛΟΙ θα το γυρισουν σε voip του χρονου λογω ευρωπαικης οδηγιας.

δυστυχως δεν εχω την γνωση αν ειναι καλο ή κακο αυτό,απλα γνωριζω την πληροφορια/ειδηση.

θα επανελθω με λινκ περι οδηγιας διότι ενδιαφέρει και θέλω να μιλάω με στοιχεία,εκτός αν μου λενε μπαρουφες οπότε εδώ είμαστε θα αναφωνήσω mea culpa :T:

βασικά και για τα δύο...Ειδικά για το δεύτερο ψάχτηκα όταν το διάβασα μέσα στο thread (καθώς είμαι του χώρου) και δεν βρήκα τίποτα που να λέει ότι όλοι πρέπει να το γυρίσουν σε voip.

Αν σκεφτείς ότι όλοι οι χρήστες του δίκτυου του ΟΤΕ παίζουν με POTS αυτό μάνι μάνι σημαίνει επενδύσεις για την Deutche Telecom. Αφήστε τις αλλαγές που πρέπει να κάνουν όλοι οι πάροχοι σε κάρτες DSLAM, καλωδιώσεις κλπ κλπ... Πολύ χρονοβόρο να γίνει και δύσκολο τεχνικά και οικονομικά.

Τώρα η αλλαγή είναι καλή για τους παρόχους γιατί θα κάνουν φτηνότερα πράγματα που δεν μπορούσαν με το Pots. π.χ. μπορούν να κάνουν ISDN emulation... ΠΡΟΣΟΧΗ! όχι το επιπεδο υπηρεσίας που παρέχει η ISDN αλλά την υπηρεσία π.χ. να έχεις 2,3 νούμερα και να μην φαίνεται ότι μιλάει το τηλέφωνο. Επίσης είναι φτηνότερο για τους παρόχους (πολύ όμως). Σκέψου ότι ένα Linuxaki μπορείς να το κάνεις voip server αν έχεις τα κότσια και την διάθεση. Τόσο απλά. Αλλά μια αλλαγή για πάροχο θα κοστίσει αρκετά...

Για POTS θες πολυπλέκτες που κοστίζουν χιλιάδες ευρώ...Ειδικευμένα μηχανήματα δηλαδή.

Φυσικά αντίκτυπο στην τιμή υπάρχει και στον τελικό καταναλωτή.

Εγώ λοιπόν το βλέπω να γίνεται αλλά στο μέλλον (όχι στο άμεσο) και όχι από χαλκό... god willing...

FTTH for the win...συμβιβάζομαι και με FTTC

Θα ψαχτώ και άλλο βέβαια γιατί με ενδιαφέρει πάρα πολύ το ζήτημα.

φαξ παίζει μέσω voip; ή θα γλυτώσουμε επιτέλους από το δεινόσαυρο;

παίζει αλλά άπαξ και έχεις packet loss στην γραμμή θα δεις κενά...εδώ γίνεται και μέσω skype. Πιστεύω ότι το fax θα πεθάνει και θα χρησιμοποιούμε Mail... AKOMA KAI ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ!!

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΟΙ θα το γυρισουν σε voip του χρονου λογω ευρωπαικης οδηγιας.

δυστυχως δεν εχω την γνωση αν ειναι καλο ή κακο αυτό,απλα γνωριζω την πληροφορια/ειδηση.

πφφφφφφφφφφφφφ

Πρεπει να μπουμε σε εξοδα για UPS στο μοντεμ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.