Jump to content



File server-κατεβαστήρι


mer

Recommended Posts

Καλησπερίζω την κοινότητα του thelab. Σκέφτομαι να αρχίσω σιγά σιγά ένα project για έναν server.

Για αρχή θα ήθελα να εξυπηρετεί χρέη file server (Nas) είτε τοπικά στο lan είτε απομακρυσμένα από κινητό(android)/laptop αλλά και σαν torrentbox/seedbox και στη συνέχεια να εξυπηρετήσει ότι πειραματισμούς ή επιθυμίες θελήσω. Είμαι πολύ αρχάριος στο θέμα linux μιας και η μόνη επαφή είναι λίγο με fedora και ubuntu.

Για torrents σκέφτομαι transmission.

Για τον file server δεν είμαι πολύ σχετικός στο θέμα. Είχα στήσει samba server και ssh σε ubuntu. Για αυτό που θέλω τώρα με ssh είμαι καλυμμένος? Ή για καλύτερες ταχύτητες να έχω samba για lan και ssh για πρόσβαση έξω από το σπίτι? Το vpn αξίζει να το σκεφτώ??

Από hardware έχω έναν amd 145 sempron, έναν 300άρι δίσκο, ένα τροφοδοτικό και σκέφτομαι να πάρω την

asus m5a78l-m lx

Κάθε οδηγός,πρόταση και συμβουλή δεκτά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες με τη καρτα αυτη να δεις μια ταινια 1980x1020 και την επαιζε κανονικα?

Μπορεί να εννοεί ότι θα στριμάρει τις ταινίες από τον server σε ένα media player ή και η ίδια η τηλεόραση θα διαβάζει από εκεί...

Με τέτοιο setup δεν θέλεις ιδιαίτερο h/w.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες τη θέλω καν. Και η ανάλυση είναι 1920*1080

Nαι, 1920χ1080 ηθελα να πω.

Μπορει οντως να μη καταλαβα τι θες αλλα η ερωτηση ηταν συγκεκριμενη και την απαντησες. Φιλοδοξεις να βλεπεις με την onboard καρτα μιας φτηνης μητρικης, φοβαμαι οτι αυτο δε γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις σε hardware για να κάνεις αυτό που θες. Η ταχύτητα των δίσκων κ η κάρτα δικτύου είναι τα πιο σημαντικά. Αλλά ακόμα κ 100άρι δίκτυο θα μπορεί να σε καλύψει στις απαιτήσεις streaming για 1 συσκευή. Υπολόγιζε 100άρα κάπου 8-9mb/s ενώ με 1000άρα κάπου 50-60mb/s στην πράξη.

Για να βλέπεις απ'έξω αρχεία (ιντερνετ) μπορείς να το κάνεις κ μόνο με samba αν δεν έχεις ιδιαίτερο θέμα ασφάλειας δεδομένων, αλλιώς στρέφεσαι σε ssh ή vpn.

Σαν torrent manager προτείνω transmission ή utorrent-server για πιο απλές και αυτοματοποιημένες λύσεις.

Σε κάθε περίπτωση προτείνω κάτι σε headless server για να έχεις την μικρότερη κατανάλωση πόρων (προσωπικά χρησιμοποιώ arch αλλά δεν ξέρω την εμπειρία σου)

Link to comment
Share on other sites

Nαι, 1920χ1080 ηθελα να πω.

Μπορει οντως να μη καταλαβα τι θες αλλα η ερωτηση ηταν συγκεκριμενη και την απαντησες. Φιλοδοξεις να βλεπεις με την onboard καρτα μιας φτηνης μητρικης, φοβαμαι οτι αυτο δε γινεται.

Σκέφτομαι να φτιάξω file server και να κάθονται τα αρχεία και απλά να τα streamάρω on-demand. Και το μηχάνημα για την δουλειά που το θέλω πιστεύω είναι υπέρ αρκετό.

Γενικά δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις σε hardware για να κάνεις αυτό που θες. Η ταχύτητα των δίσκων κ η κάρτα δικτύου είναι τα πιο σημαντικά. Αλλά ακόμα κ 100άρι δίκτυο θα μπορεί να σε καλύψει στις απαιτήσεις streaming για 1 συσκευή. Υπολόγιζε 100άρα κάπου 8-9mb/s ενώ με 1000άρα κάπου 50-60mb/s στην πράξη.

Γενικά από υποστήριξη δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα έτσι? Ξέχασα να αναφέρω ότι υπάρχει 1000άρι swich οπότε δεν υπάρχει θέμα

Για να βλέπεις απ'έξω αρχεία (ιντερνετ) μπορείς να το κάνεις κ μόνο με samba αν δεν έχεις ιδιαίτερο θέμα ασφάλειας δεδομένων, αλλιώς στρέφεσαι σε ssh ή vpn.

Δηλάδη τοπικά το ssh υστερεί σε σύγκριση με το samba? Οπότε για ssh με βλέπω που μου είναι και πιο γνώριμο μιας και έχω ελάχιστη επαφή με vpn

Σαν torrent manager προτείνω transmission ή utorrent-server για πιο απλές και αυτοματοποιημένες λύσεις.

Σε κάθε περίπτωση προτείνω κάτι σε headless server για να έχεις την μικρότερη κατανάλωση πόρων (προσωπικά χρησιμοποιώ arch αλλά δεν ξέρω την εμπειρία σου)

Και εγώ σκέφτηκα για headless θα το δω στην πορεία αυτό. Με το arch δεν έχω καμία επαφή και όπως είπα στην αρχή η μόνη επαφή είναι με fedora και ubuntu. Τώρα υπάρχει τίποτα τίποτα άλλο εκτός από το HowtoForge για να ξεκινήσω και να πάρω ιδέα? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να φτιάξω file server και να κάθονται τα αρχεία και απλά να τα streamάρω on-demand. Και το μηχάνημα για την δουλειά που το θέλω πιστεύω είναι υπέρ αρκετό.

Αν απλά θες να τα τραβάς μέσω δικτύου πχ σε ένα media player ή ένα laptop είναι τελείως διαφορετικό από να τα κάνεις streaming on the fly σε πχ ipad ή σε ps/xbox κλπ. Πιστεύω πως μάλλον το πρώτο θες οπότε ναι το μηχάνημα που λες σε καλύπτει άνετα.

Γενικά από υποστήριξη δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα έτσι? Ξέχασα να αναφέρω ότι υπάρχει 1000άρι swich οπότε δεν υπάρχει θέμα

Υποστήριξη για πιο πράγμα; Το 1000άρι switch (υποθέτω κ αντίστοιχες 1000 κάρτες) είναι ιδανικό.

Δηλάδη τοπικά το ssh υστερεί σε σύγκριση με το samba? Οπότε για ssh με βλέπω που μου είναι και πιο γνώριμο μιας και έχω ελάχιστη επαφή με vpn

Σχετικό είναι. Το ssh είναι πιο "δύσχρηστο" για τοπικό οικιακό διαμοιρασμό. Γενικά θα σου πρότεινα samba/cifs σαν πιο απλό κ συμβατό με τις περισσότερες συσκευές. Για να βγαίνεις έξω (ιντερνετ) τότε ναι προτείνω ssh είτε openvpn σε συνδιασμό με samba ή ssh

Και εγώ σκέφτηκα για headless θα το δω στην πορεία αυτό. Με το arch δεν έχω καμία επαφή και όπως είπα στην αρχή η μόνη επαφή είναι με fedora και ubuntu. Τώρα υπάρχει τίποτα τίποτα άλλο εκτός από το HowtoForge για να ξεκινήσω και να πάρω ιδέα? Ευχαριστώ

Γνώμη μου είναι απλά στήσε ένα σύστημα με ubuntu desktop για αρχή κ κάνε share το δίσκο/partition/directory με τα αρχεία που θες να μοιράζεις. Κάνε μερικά πειράματα αν είσαι οκ με τις συσκευές που θες να βλέπεις τα αρχεία και μετά προχωράμε. Οδηγοί υπάρχουν πολλοί ανάλογα τι θες να κάνεις

πχ

https://help.ubuntu.com/10.04/serverguide/samba-fileserver.html

http://www.howtoforge.com/ubuntu-home-fileserver

Γενικά ψάξε "<διανομή> file server"

Προσωπικά για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης έχω το εξής. Ένα dual-core E5700 (3Ghz) με 8gb Ram ο οποίος παίζει το ρόλο VirtualBox server (Με arch linux). Έχει μπόλικους δίσκους πάνω με το storage file system σε zfs (το οποίο δεν φημίζεται για την ταχύτητά του). O samba server είναι virtual machine με 512mb ram. Όλα τα μηχανήματα παίζουν σε 1000 δίκτυο. Δοκιμή με ταινίες έχω κάνει το εξής. Σε 3 τηλεοράσεις (1 με media player pc, 1 με WD-live και 1 με laptop) έπαιζαν το ίδιο HD αρχείο και σε ένα ipad ένα dvdrip. Δεν είχα διακοπές σε κανένα. Σε αντιγραφή απ'ευθείας αρχείου από server->PC έχω κάπου 70mb/s μέσω ρυθμό.

Link to comment
Share on other sites

Αν απλά θες να τα τραβάς μέσω δικτύου πχ σε ένα media player ή ένα laptop είναι τελείως διαφορετικό από να τα κάνεις streaming on the fly σε πχ ipad ή σε ps/xbox κλπ.

Ναι το πρώτο θέλω. Τώρα επειδή δεν έχω και πολύ χρόνο θα το αρχίσω σιγά σιγά και όπου με βγάλει

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης έχω το εξής. Ένα dual-core E5700 (3Ghz) με 8gb Ram ο οποίος παίζει το ρόλο VirtualBox server (Με arch linux). Έχει μπόλικους δίσκους πάνω με το storage file system σε zfs (το οποίο δεν φημίζεται για την ταχύτητά του). O samba server είναι virtual machine με 512mb ram. Όλα τα μηχανήματα παίζουν σε 1000 δίκτυο. Δοκιμή με ταινίες έχω κάνει το εξής. Σε 3 τηλεοράσεις (1 με media player pc, 1 με WD-live και 1 με laptop) έπαιζαν το ίδιο HD αρχείο και σε ένα ipad ένα dvdrip. Δεν είχα διακοπές σε κανένα. Σε αντιγραφή απ'ευθείας αρχείου από server->PC έχω κάπου 70mb/s μέσω ρυθμό.

Ενδιαφέρον ακούγεται αυτό. Ποιο το σκεπτικό να βάλεις και τον File Server σε VM; Μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες για το storage config σου;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά έφτιαξα VM server σαν πείραμα στο σπίτι. Έχει το καλό ότι είναι ευελικτο σε αλλαγές και πειράματα. Με το fileserver δεν είχα αποφασίσει αν θα το βάλω σε VM ή απ'ευθείας από τη "βάση". Τελικά κατέληξα σε VM γιατί ήθελα χώρια και διακεκριμένους τους servers που έχω κάνει πάνω στο VMserver, καθώς και να έχω καλύτερη εποπτεία σε κάποια permissions σε διάφορους χρήστες στο δίκτυο.

Το configuration του είναι πάλι arch linux (του έχω αδυναμία!), και κάνει απλό samba/cifs και afp sharing (για κάποια Mac). Από εκεί κ πέρα τρέχει κάποια scripts για να ψάχνει ιούς σε κοινόχρηστους φακέλους, καθώς κ να κρατά κάποια αυτόματα backup σε cloud sync με το κινητό.

Αν θες να δοκιμάσεις VM και έχεις διαθέσιμο PC, καλή λύση είναι αυτή που σου προτείνει παραπάνω ο YDinopoulos. Εναλλακτικά δες και το proxmox. Σίγουρα αν πας προς τα εκεί θα πέσεις σε βαθύτερα νερά, αλλά αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη Server με VMs (Virtualbox) σε host Centos 6.3, αλλά έχω το SMB να τρέχει στον host και όχι σε VM.

Καλό και κομψό ακούγεται να έχεις καθαρό το Host και τα πάντα σε VMs αλλά σκέφτομαι αν μπορεί να περάσει όλο το storage μου (2xRAID1 sets + 2 HDDs) σε VM και πόσος μπελάς είναι αυτό... Αξίζει άραγε τον κόπο;

Χρησιμοποιείς RAID?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.