Jump to content



Ένα προβληματάκι (ίσως κάτι παραπάνω) στο Excel.


Snips

Recommended Posts

Λοιπόν όποιος έχει τα φώτα και μπορεί να βοηθήσει, θα το εκτειμούσα ιδιαιτέρως...;D

Έστω ότι έχουμε τις εξής ομάδες ανθρώπων(Α ΟΜΑΔΑ , Β ΟΜΑΔΑ , κτλ )

Απο κάθε μια απο τις παραπάνω ομάδες διαθέτουμε 11,8,6 κτλ ανθρώπους. Δηλαδή 11 απο την Α, 8 από την Β, κτλ..

Κάθε ένας απο αυτούς μπορεί να επαναληφθεί 4 φορές. (11x4=44, 8x4=32 κτλ)

Καλά μέχρι εδώ πιστεύω.

Λοιπόν. Τώρα θέλω να ρωτήσω τα εξής

Α. Υπάρχει τρόπος ώστε στα κουτάκια στο ημερολόγιο που υπάρχει στο αρχείο, να κατανείμω με αυτόματο τρόπο το σύνολο των διαθέσιμων;

Β. Αν δεν υπάρχει και αναγκαστώ να το κάνω manual, δηλαδή αρχίζω να γεμίζω με το χέρι τα κουτάκια με τα τις ΟΜΑΔΕΣ, υπάρχει τρόπος κάθε φορά που συμπληρώνω ένα κουτάκι να μειώνεται και το διαθέσιμο σύνολο από το pool της αντίστοιχης ΟΜΑΔΑΣ; Δηλαδή το 44 απο την Α ΟΜΑΔΑ να μειωθεί στο 43, μόλις συμπληρώσω ενα κουτάκι με το "Α Α ΟΜΑΔΑ"

Γ. Σχετικά με την πρώτη ερώτηση μου, αν υπάρχει τελικά τρόπος, γίνεται να "σπάσω" αυτήν την κατανομή ανάλογα με το χρώμα που έχω βάλει στα κουτάκια στο ημερολόγιο; Δηλαδή να γίνει η κατανομή μόνο στα λευκά. Μετά απο τα υπόλοιπα των διαθέσιμων που θα μέινουν να προχωρήσω σε κατανομή στα γκρι, κτλ..

Επισυνάπτω το αρχείο σε 97-2003' μορφή.

schedule1.rar

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Α. Υπάρχει τρόπος ώστε στα κουτάκια στο ημερολόγιο που υπάρχει στο αρχείο, να κατανείμω με αυτόματο τρόπο το σύνολο των διαθέσιμων;

Τι εννοείς με αυτόματο τρόπο? Τυχαίο τρόπο? Και ταυτόχρονα να μην παραβιάζεις αυτά που λες? Θες προγραμματισμό φοβάμαι...

Β. Αν δεν υπάρχει και αναγκαστώ να το κάνω manual, δηλαδή αρχίζω να γεμίζω με το χέρι τα κουτάκια με τα τις ΟΜΑΔΕΣ, υπάρχει τρόπος κάθε φορά που συμπληρώνω ένα κουτάκι να μειώνεται και το διαθέσιμο σύνολο από το pool της αντίστοιχης ΟΜΑΔΑΣ; Δηλαδή το 44 απο την Α ΟΜΑΔΑ να μειωθεί στο 43, μόλις συμπληρώσω ενα κουτάκι με το "Α Α ΟΜΑΔΑ"

Σε μια άλλη στήλη να κρατάς το υπολογισμένο αρχικό πλήθος μείον το πλήθος των σε χρήση περιπτώσεων. Το δεύτερο το μετράς με μια countif. Αν βρεις από τα όρια μπορείς να βγάλεις κάποιο alert. Περισσότερος αυτοματισμός μάλλον θέλει προγραμματισμό.

Γ. Σχετικά με την πρώτη ερώτηση μου, αν υπάρχει τελικά τρόπος, γίνεται να "σπάσω" αυτήν την κατανομή ανάλογα με το χρώμα που έχω βάλει στα κουτάκια στο ημερολόγιο; Δηλαδή να γίνει η κατανομή μόνο στα λευκά. Μετά απο τα υπόλοιπα των διαθέσιμων που θα μέινουν να προχωρήσω σε κατανομή στα γκρι, κτλ..

Θέλει μάλλον να προγραμματίσεις - π.χ. VB for office applications

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.