Jump to content



bootmgr is missing, win7


Recommended Posts

Ο υπολογιστής του αδερφού μου εδώ και 2 ημέρες κάνει διάφορα περιεργα (κυριότερο, έχασε ξαφνικά τη ρύθμιση του κόμματος στο excel, και το εμφανιζε σαν τελεία, χωρίς να έχουμε αλλάξει κάτι, και αλλαξε format σε ωρα και ημερ/νια).

Σημερα, εβγαλε το κλασσικό μήνυμα:

bootmgr is missing

(εκδοση windows 7 home premium).

Το κλειδί είναι απο τον θείο όμως.

το πρόβλημα είναι, ότι θέλουμε, πριν να κάνουμε φορματ στο συγκεκριμένο partition, Να μπούμε να ανακτήσουμε 2-3 αρχεία-σωσμένα στο desktop-, και όλα τα bookmarks και passwords από τον firefox.

Ερώτηση...Λύση για κάτι τετοιο, παίζει?

αν πχ, πάμε να βάλουμε αλλη εκδοση windows από πάνω, είτε τα ultimate, είτε κατι αλλο, χωρίς φορμάτ, θα μπορούμε να έχουμε πρόσβαση σε αυτα που χρειαζόμαστε? και μετά να κάνουμε καθαρό φορμάτ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Δεν γνωρίζω τπτ σχετικά με ubuntu...Όμως εάν περάσεις απο πάνω τα windows και δεν κάνεις format, θα σου δημιουργηθεί ένας φάκελος ο οποίος θα ονομάζετε: windows old (θα βρίσκεται μέσα εάν πατήσεις άνοιγμα στο my computer) Έτσι δεν θα χάσεις κανένα αρχείο. Τώρα όσο αναφορά τους browsers ας μιλήσει κάκποιος άλλος μιας και δεν θυμάμαι.Εάν θές Τσέκαρε το βίντεο και ακολούθησε την διαδικασία για να φτιάξεις το πρόβλημα (5' υπόθεση) [ame=http://www.youtube.com/watch?v=v87SuZfdumo]Fix "BOOTMGR is missing" Error in Vista and Windows 7 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

βαλε μεσα το cd των windos,και οταν φτασεις στο κομματι που γραφει εγκατασταση,αριστερα κατω γραφει επιδιορθωση.πατας πανω και ακολουθεις τα βηματα.λογικα το προβλημα θα λυθει και θα μπορεσεις να παρεις τα αρχεια που θελεις.

Μολις το ειδατο,το ιδιο ακριβως αναφερει το βιντεο που ποσταραν παραπανω,)

Link to comment
Share on other sites

sorry gia ta greeklish. mphka me ubuntu kai den exei ellhnika.

loipon, to system restore, de doyleyei (krasarei prin na ftasw sto system repair, bgazei mhnyma oti eite usb 8yra is destroyed, eite o sklhros exei krasarei).

psaxnw mesa sto disko twn windows, poy einai ta bookmarks toy mozilla, kai ta passwords.

sto path:

documents&settings/user/appData/Local/Mozilla, exei ena folder |"profile" , size 750Mb.

Mporei na einai ekei mesA? poy alloy na psaksw, an oxi?

sorry για τα greeklish. μπήκα με ubuntu και δεν έχει ελληνικά.

λοιπόν, το system restore, δε δουλεύει (κρασάρει πριν να φτάσω στο system repair, βγάζει μήνυμα ότι είτε usb θύρα is destroyed, είτε ο σκληρός έχει κρασάρει).

ψάχνω μέσα στο δίσκο των windows, που είναι τα bookmarks του "mozilla", και τα passwords.

στο path:

documents&settings/user/appData/Local/Mozilla, έχει ένα folder |"profile" , size 750Mb.

Μπορεί να είναι εκεί μέσα? που αλλου να ψάξω, αν όχι?

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, το πρόβλημα λύθηκε.

με iso windows 7 ultimate, καταφερα να μπω στο system repair.

απο εκει command prompt.

και εκεί, με την εντολή bootrec.exe /REBUILDBCD.

στο επόμενο restart, άνοιξε ο υπολογιστής, και ενημέρωσε ότι δεν ειναι genuine.

Ετσι, θυμήθηκε ο αδερφός μου ότι όλα είχαν ξεκινήσει πριν καμιά 15αρια ημέρες, που κατεβασε 20 "important" updates, ενα εκ των οποίων προφανώς τον μάζεψε.

thanks σε όσους απαντησαν!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά η χαζομάρα που θεωρώ ότι έγινε με τα windows (θεωρητικα είναι πειρατικά απότι κατάλαβα) είναι ότι ο bro σου κατέβασε το sp1 γι'αυτό μετά έγινε ότι έγινε με το pc και το ακόλουθο message: your windows is not genuine. Με λίγα λόγια, απλά κλείνουμε τα updates σε τέτοιες εκδόσεις. problem solved. Φίλε Αντρέα είμαστε εδώ για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.Χάρηκα που βοήθησαμε κι επανέφερες στην ζωή το pc σου και πάλι. Μπορώ να ζητήσω να κλειδωθεί το thread??? :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γίνεται πολυ συχνά αν βάλουμε κάποιο καινούργιο σκληρό έστω και εξωτερικο,η αλλάξουμε θέση σε καποιον η κανουμε reset τη motherboard,μπερδεύονται τα windows και προσπαθούν να ξεκινήσουν απο άλλους,

sent from my Atrix

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα (αν χρειαστεί πείτε το :) )

Έβαλα άλλον ένα σκληρό στο pc για να περάσω τα 7άρια για ένα φίλο...

Στο pc μου είχα ήδη περασμένα τα windows 7...

Έκανα όμως install τα 7 στον άλλο δίσκο και τον αφαίρεσα από το σύστημα!

τώρα κάθε φορά που bootάρω μου βγάζει σαν επιλογή bootαρίσματος δύο windows 7...

Η μία επιλογή έχει τον δίσκο ο οποίος έχει αφαιρεθεί και η άλλη το δικό μου...

Πως το επαναφέρουμε σε νορμάλ κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα (αν χρειαστεί πείτε το :) )

Έβαλα άλλον ένα σκληρό στο pc για να περάσω τα 7άρια για ένα φίλο...

Στο pc μου είχα ήδη περασμένα τα windows 7...

Έκανα όμως install τα 7 στον άλλο δίσκο και τον αφαίρεσα από το σύστημα!

τώρα κάθε φορά που bootάρω μου βγάζει σαν επιλογή bootαρίσματος δύο windows 7...

Η μία επιλογή έχει τον δίσκο ο οποίος έχει αφαιρεθεί και η άλλη το δικό μου...

Πως το επαναφέρουμε σε νορμάλ κατάσταση;

Στο command prompt γράφεις msconfig.Στο tab boot σβήνεις την εγγραφή που έχει για το "λειτουργικό" που δεν θες να εμφανίζεται ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΕΓΓΡΑΦΗ αλλιώς δεν θα bootάρει.

Aν το παραπάνω σε φοβίζει recovery console και

Use the Bootrec.exe tool in the Windows Recovery Environment to troubleshoot and repair startup issues in Windows

Για να το κάνετε αυτό, πληκτρολογήστε τις ακόλουθες εντολές στη γραμμή εντολών του Windows RE:

bcdedit/Export C:\BCD_Backup

c:

εκκίνηση από CD

attrib bcd -s -h - r

ren c:\boot\bcd bcd.old

Bootrec /RebuildBcd

/ Η εντολή FixMbr

Η επιλογή /FixMbr γράφει ένα Windows 7 ή Windows Vista συμβατό MBR στο διαμέρισμα του συστήματος. Αυτή η επιλογή δεν αντικαθιστά τα υπάρχοντα πίνακα διαμερισμάτων. Χρησιμοποιήστε αυτήν την επιλογή όταν πρέπει να επιλύσετε ζητήματα καταστροφής του MBR ή όταν πρέπει να καταργήσετε υπάρχει μη τυπικός κώδικας από το MBR.

/ Η εντολή FixBoot

Η επιλογή/fixboot εγγράφει έναν νέο τομέα εκκίνησης στο διαμέρισμα του συστήματος, χρησιμοποιώντας έναν τομέα εκκίνησης που είναι συμβατό με τα Windows Vista ή Windows 7. Χρησιμοποιήστε αυτήν την επιλογή, εάν ισχύει μία από τις ακόλουθες συνθήκες:

Ο τομέας εκκίνησης έχει αντικατασταθεί με ένα τυπικό τομέα εκκίνησης των Windows Vista ή Windows 7.

Ο τομέας εκκίνησης έχει καταστραφεί.

Εγκατάσταση ενός παλαιότερου λειτουργικού συστήματος των Windows μετά την εγκατάσταση των Windows Vista ή Windows 7. Σε αυτό το σενάριο, ο υπολογιστής ξεκινά χρησιμοποιώντας το Windows NT Loader (NTLDR) αντί για τα Windows Boot Manager (Bootmgr.exe).

/ ScanOs

Η επιλογή /ScanOs πραγματοποιεί σάρωση όλων των δίσκων για εγκαταστάσεις που είναι συμβατά με τα Windows Vista ή Windows 7. Επιπλέον, αυτή η επιλογή εμφανίζει τις καταχωρήσεις που δεν είναι στο χώρο αποθήκευσης BCD. Χρησιμοποιήστε αυτήν την επιλογή όταν δεν υπάρχουν εγκαταστάσεις των Windows Vista ή Windows 7 που δεν συμπεριλαμβάνεται σε λίστα το μενού Boot Manager.

/ RebuildBcd

Η επιλογή /RebuildBcd πραγματοποιεί σάρωση όλων των δίσκων για εγκαταστάσεις που είναι συμβατά με τα Windows Vista ή Windows 7. Επιπλέον, αυτή η επιλογή σάς επιτρέπει να επιλέξετε τις εγκαταστάσεις που θέλετε να προσθέσετε στο χώρο αποθήκευσης BCD. Χρησιμοποιήστε αυτήν την επιλογή όταν πρέπει να ξαναδημιουργήσετε εξ ολοκλήρου το BCD.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδια καλησπερα και καλως σας βρηκα....

Λοιπον μου βγαζει και εμενα αυτο το μυνημα...αλλα δεν εχω το cd....τι κανουμε...?

Ως αρχαριος,σε αυτα τα προβληματα,επειδη το πηρα μεταχειρω το laptop,μου δουλευε με win8 που ειχε βαλει ο πωλητης....και ξαφνικα μου εβγαλε αυτο το μυνημα σε οθονη...

απο κατω ομως στον υπολογιστη γραφει οτι δουλευε με 7αρια,και νομιζω εχει και το κλειδι.....

Πηγα σε καταστημα γνωστο...Πλ...σιο και μου ειπε μπορει να ειναι ο Σκληρος δισκος....επειδη οπως ειπα δεν γνωριζω πολλα,μου ειπαν οτι θελουν 35 ευρω να το επαναφερουν αν ειναι οκ ο σκληρος και 100 ευρω,αν χρειαζετε και σκληρο....

τι κανουμε..λεφτα δεν περισσευουν ουτε για γλειφιτζουρι αν εχεις οικογενεια με μικρα παιδια....:sorry:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα διαβασα οτι ειχες το ιδιο προβλημα με εμενα...μονο που εσυ το ελυσες,ενω εγω οχι....χχαχαχα...θελω την βοηθεια σου αν μπορεις,γιατι μεσα εχω σημαντικα πραγματα...χθες εγω εκανα φορματ και εγκατεστησα τα windows 7 home premium σε εναν υπολογιστη μιας φιλης μου....εβαλα για κλειδι το δικο μου απο το λαπτοπ μου,μιας και διαβασα στην microsoft οτι μπορω να το κανω...χθες ομως μεχρι σημερα δεν μου ανοιγει ο υπολογιστης και μου εβγαλε αυτο το bootmg και κατι αλλο is missing...τωρα δεν ξερω τι να κανω...και ο υπολογιστης κλεινει συνεχεια με αποτελεσμα να μην μπορω να συνεχισω καμια ενεργεια που θελω...σκεφτομαι να βαλω τα ubuntu,μιας και τα ειχα κατεβασει,αλλα πως να το κανω?αφου ουτε αυτο μου το δεχεται...αν πατωησω esc με βγαζει το μενου που θελω,αλλα δεν ξερω πως να αλλαξω τις ρυθμισεις ετσι ο υπολογιστης να διαβασει το στικακι και να αρχισει φορματ απο εκει...σε παρακαλω βοηθησε με γιατι δεν βγαζω ακρη...ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ανοίξεις νέο θέμα μιας και η τελευταία απάντηση σε αυτό ήταν τον Ιανουάριο.

Περισσότερες πιθανότητες και δώσε περισσότερες πληροφορίες για το λάθος που εμφανίζει στο νέο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.