Jump to content



Recovery από delete volume+format


marios1957

Recommended Posts

Έχω βάλει,που λέτε,δεύτερο σκληρό στο laptop,έχω βγάλει το dvd-rw και στη θέση του εγκατέστησα συσκευή/μετατροπέα σκληρού,γέμισα και τις τέσσερις θύρες usb με δίσκους 2.5" και λίγο πριν "αγιάσει" η θεά Κάλι (σύμφωνα με την πατροπαράδοτη παροιμία i-γ@μ-e ν' αγιάσεις έτσι το κατάντησα το κακόμοιρο acerάκι με τόσες άκρες με σκληρούς δίσκους...) κάνω τη χαζομαρίτσα και σβήνω λάθος δίσκο.

Πάνε χαμένα τέσσερα χρόνια leeching,να τα mp3z,να τα cbr,pdf,να τα avi,όλα στη λαίλαπα της στραβοπληκτριάς.

Έβαλα κάτι recoverοειδή (active file,recovery my files,active partition recovery) και το μόνο που μου δείχνουν (εκτός απ' τα απαφτά τους) είναι κάτι άσχετοι φάκελοι ή κάτι χύμα folders που είναι όλα μαζί σαν τη πολιορκία της Κορίνθου:"πλίνθοι τε και κέραμοι ατάκτως ειρημμένοι".

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που θα μου δείξει με folders ό,τι έχω σβήσει και μετά να διαλλέξω τι θέλω να επανακτήσω;

Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ που φτάσατε μέχρις εδώ την ανάγνωση του topic αυτού.

Υ.Γ.Και να χαθούν,δεν τρέχει τπτ,είναι όλα αποθηκευμένα σε διάφορους ξένους δίσκους (είπαμε,η μεγαλύτερη τσέπη είναι το trade!) αλλά θα μου κοστίσει τον ίδιο χρόνο είτε να τα βρω απ' αυτούς ή να τα τακτοποιήσω σε folders όπως τα βρήκε το active file recovery=χύμα.

Link to comment
Share on other sites

Recuva

Αποτελέσματα ίδια.

Το ένα δέκατο απ' αυτά που χάθηκαν βρήκε και τα ανέδειξε χύμα,όπως όλα τα άλλα.

Τώρα έζεψα στο μαγγανοπήγαδο το Get Data Back,θέλει κανα εξάωρο (490κάμποσα gb),θα δούμε αύριο...

Υποθέτω ότι τα πράγματα είναι χειρώτερα απ' ότι φαίνονται εξ αρχής.Δηλαδή έσβησα το volume και στο καπάκι φορμάρησα σε ntfs έναν δίσκο που η αρχική του κατάτμηση ήταν fat32,μπήκε σε data το 75% της χωρητικότητάς του και μετά έγινε on-the-fly convert σε ntfs (convert d: /fs:ntfs) και μπήκαν ύστερα τα υπόλοιπα 32gb που βρίσκουν τα προγράμματα.Τα παλιά γιοκ....

ΜωραίοΣΣΣΣ.

Καμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το test disk. Κάνει θαύματα.

Απ΄ τα πρώτα που δοκίμασα...

Το θέμα είναι να βρω το τρόπο που πρέπει να τα επαναφέρω.

Πες ότι βρήκα αυτά που είχα βάλει μετά τη μετατροπή σε ntfs.Τα πριν όμως,που ήταν fat32;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.