Jump to content



Ηλεκτρονικά ρολόγια;


ΣτοΠαραΠεντε

Recommended Posts

Θέλω να μου πεις ηλικία και κλάδο επαγγέλματος να σου πω προτείνω ρολοι.

επίσης καλο θα ήταν να μου πεις τι μάρκα και κόψιμο κουστούμι φοράς

Για ηλικίες 40+ καλά είναι

και τα rolex στοχεύουν συνήθως η άτομα που έχουν μια πολύ σταθερή και χωρίς ανάπτυξη θέση σε εταιρία και θέλουν να το παίζουν ασφαλής στην επιλογή του ρολογιού τους.

αλλα too easy choice

ξερεις τι κ@υλα ειναι να πηγαινεις για καφε με φορμα/αξυριστος/γυφτε εντελως σε κολωνακι/κηφισια, ναρχεται ο σερβιτορος με υφος "τι ηρθες να κανεις εδω ταπεινο σκουληκι go away black person nobody likes you" και να σκαλωνει το ματι του στο ρολοι????

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply
ξερεις τι κ@υλα ειναι να πηγαινεις για καφε με φορμα/αξυριστος/γυφτε εντελως σε κολωνακι/κηφισια, ναρχεται ο σερβιτορος με υφος "τι ηρθες να κανεις εδω ταπεινο σκουληκι go away black person nobody likes you" και να σκαλωνει το ματι του στο ρολοι????

μονο που κατά πασα πιθανότητα θα καταφέρεις κάτι ακόμα χειρότερο. θα σκεφτεί πως είναι γκνήσιο από το πολυεθνικό κατάστημα Νιγηρία A.E.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να ψάξεις τιμές και από εξωτερικό καθώς τα link που έδωσες τα βλέπω τσιμπημένα πολύ πχ. Casio Men's Pro-Trek Solar Powered Triple Sensor Digital Watch PRG-240-1ER With Resin Strap: Casio: Amazon.co.uk: Watches αλλά αν δεν έχεις ανάγκη όλες τις λειτουργείες του protrek υπάρχουν πολλές επιλογές πχ. riseman Casio GW-9200-1ER Men's G-Shock Radio Controlled Watch: Casio: Amazon.co.uk: Watches

Προσωπικά φοράω gshock αλλά δεν υπάρχει καμιά ανάγκη για κουστούμια στη δουλειά ή έξω οπότε δε με απασχολεί, αν και άλλοι παλαβοί στο wus (Casio G-Shock) τα φοράνε άνετα.

Σού φαίνονται ΠΟΛΥ φτηνότερα, επειδή είναι με πλαστικό λουράκι και όχι μεταλλικό μπρασελέ. Δεν έχω και τις καλύτερες αναμνήσεις από ηλεκτρονικά ρολόγια με λουράκι από καουτσούκ. Κι ένας θείος μου που έχει τρέλα με τα ηλ.ρολόγια μού είπε ότι είναι καλύτερο να τα παίρνω με μπρασελέ, καθώς κι ο ίδιος είχε θέμα με το πλαστικό λουράκι. Επίσης ένα άλλο θέμα με το βρετανικό Amazon είναι ότι λόγω νομίσματος φαίνεται χαμηλότερη η τιμή ενός προϊόντος, αλλά με τη μετατροπή μπορεί και να κερδίζουμε ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα παράδειγμα έφερα και προφανώς δε κοιτάζω τιμές σε λίρες, θα ήταν λίγο άσκοπο.

[ame]http://www.amazon.co.uk/Pro-Trek-Powered-Bracelet-Digital-PRG-240T-7ER/dp/B003YXZAIM/ref=sr_1_1?s=watch&ie=UTF8&qid=1355098165&sr=1-1[/ame]

το ίδιο ακριβώς PRG-240Τ-7ER με μπρασελέ από τιτάνιο βγαίνει στο checkout 140 λίρες, δηλαδή 175 ευρώ με μεταφορικά. Το link που δίνεις παραπάνω είναι 283 ευρώ, νομίζω είναι λίγο προφανές.

[edit] Περι free delivery, πρέπει να έχεις στο καλάθι αντικείμενα αξίας 25 λίρες τουλάχιστον και όλα να έχουν free delivery option ξεχωριστά για να έχει όλη η παραγγελία δωρεάν μεταφορικά. Πχ. αν έχεις ένα αντικείμενο 20 λίρες με δωρεάν και ένα με 5 που δεν έχει, τότε χρεώνεσαι μεταφορικά για όλα. Ακόμα και αν έχεις free delivery σε όλα τα αντικείμενα και πάνω από 25 λίρες, αν προσθέσεις κάτι που δεν έχει free πληρώνεις ξεχωριστά μεταφορικά για το τελευταίο. Ό,τι είναι sold and fulfilled by Amazon συνήθως έχει free delivery. Προσοχή θέλουν τα τρίτα καταστήματα που εμπορεύονται μέσω amazon, μπορεί να στέλνουν δωρέαν στο uk αλλά οχι στην υπόλοιπη Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο Amazon γράφει ότι το τάδε μοντέλος της σειράς PRO-TREK ή G-SHOCK της Casio είναι του 2010, 2011 ή 2012, τη στιγμή που τα περισσότερα εξ αυτών κυκλοφόρησαν πριν τουλάχιστον 2-3 χρόνια; Μήπως αναφέρουν το έτος παραγωγής; Δεν είναι χρησιμότερο (και σωστότερο για τον καταναλωτή) να αναφέρεται και το έτος πρώτης κυκλοφορίας; Το τιτάνιο είναι καλό μέταλλο για μπρασελέ; Το ανοξείδωτο ατσάλι; Βλέπω ότι χρησιμοποιούνται κατά κόρον.

Και κάτι σχετικά με το Amazon: αν πχ αγοράσω ένα ρολόι, θα ισχύει η εγγύηση του κατασκευαστή για όσους μένους στο Η.Βασίλειο ή η εγγύηση είναι διεθνής, οπότε θα μπορώ να απευθυνθώ στην αντίστοιχη αντιπροσωπεία της χώρας μου;

Link to comment
Share on other sites

Σού φαίνονται ΠΟΛΥ φτηνότερα, επειδή είναι με πλαστικό λουράκι και όχι μεταλλικό μπρασελέ. Δεν έχω και τις καλύτερες αναμνήσεις από ηλεκτρονικά ρολόγια με λουράκι από καουτσούκ. Κι ένας θείος μου που έχει τρέλα με τα ηλ.ρολόγια μού είπε ότι είναι καλύτερο να τα παίρνω με μπρασελέ, καθώς κι ο ίδιος είχε θέμα με το πλαστικό λουράκι. Επίσης ένα άλλο θέμα με το βρετανικό Amazon είναι ότι λόγω νομίσματος φαίνεται χαμηλότερη η τιμή ενός προϊόντος, αλλά με τη μετατροπή μπορεί και να κερδίζουμε ελάχιστα.

Ανάλογα το ρολόι. Αν πάρεις καταδυτικό το πλαστικό είναι μονόδρομος.

Και στα λουράκια ισχύει: Ότι πληρώνεις παίρνεις.

Αν είχες τα φράγκα, ή αν το ψάξεις μεταχειρισμένο

SS014528000_bbb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για αγορά από Ευρώπη κάνεις register εδώ:

Product Registration - Support - CASIO

για πρόβλημα στο υλικό μιλάς με τον αντίστοιχο αντιπρόσωπο σε κάθε χώρα εδω:

Watches - Product Repair / Parts - Support - CASIO

btw οχι πλαστικό, resin = ρητίνη. Ελαφρύ, καθαρίζεται εύκολα, αδιάβροχο και ανθεκτικό. Έχω εγκαταλείψει μπρασελέδες και δέρματα καιρό τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Η ρητίνη που χρησιμοποιείται στο καντράν είναι ανθεκτική; Κάποιοι που αγόρασαν Casio με καντράν από ρητίνη αναφέρουν ότι χαράσσει εύκολα. Το ίδιο και τα ρολόγια με καντράν από καουτσούκ. Βέβαια διάβασα ότι σε κάποιους χαράσσει και το μπρασελέ, παρόλο που είναι μεταλλικό.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Amazon συμφέρει ΠΟΛΥ περισσότερο από τις ηλεκτρονικές αγορές από Ελλάδα. Με περίπου 350 ευρώ πήρα ΔΥΟ ηλ.ρολόγια της CASIO. Βέβαια δεν είναι G-Shock, διότι ακόμη δεν εμπιστεύομαι τα ρολόγια με λουράκι. Έτσι προτίμησα το Pro Trek PRW-500T-7VER και το PRG-240T-7ER. Η σειρά G-Shock είναι φανταστική, αλλά δε διατίθεται και σε μεταλλική έκδοση. Και να κοστίζει λίγο παραπάνω δε βλάπτει.

Και για του λόγου το αληθές, όποιος θέλει μπορεί να συγκρίνει τις τιμές πώλησης στην Ελλάδα από ελληνικά καταστήματα και αυτές του βρετανικού Amazon:

[ame]http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001CZZDPE/ref=oh_details_o00_s00_i00[/ame]

[ame=http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003YXZAIM/ref=oh_details_o01_s00_i00]Casio Men's Pro-Trek Solar Powered Triple Sensor Bracelet Digital Watch PRG-240T-7ER: Casio: Amazon.co.uk: Watches[/ame]

Αν δεν κάνω λάθος, το δεύτερο έχει ήδη προταθεί στο θέμα που άνοιξα. Πάλι καλά, γιατί δε νόμιζα ότι οι ελληνικές ιστοσελίδες συνέφεραν περισσότερο λόγω των δωρεάν μεταφορικών. Με εξαίρεση το ρολόι D&G που αγόρασα προς 110 ευρώ και στο Amazon έβγαινε περίπου το ίδιο, όσα άλλα έψαξα είχαν σημαντική διαφορά στην τιμή, αρκεί βεβαια να συμφέρουν και τα μεταφορικά. Ευτυχώς το ένα που παρήγγειλα διανέμεται απευθείας από το Amazon, ενώ το άλλο αποστέλλεται από άλλη εταιρεία δωρεάν λόγω τιμής.:banging:

Ας ελπίσουμε ότι δεν έκανα πατάτα με την επιλογή μου και δε θα θρηνήσω τα ευρουδάκια που χρεώθηκα. 'Αντε να τελειώσει η κρίση ν'αγοράσουμε και κανένα "σοβαρό" ρολόι. Έτσι όπως πάμε, το φτηνότερο SUUNTO θα αξίζει όσο 2-3 βασικοί μισθοί Ελλάδας.:...: Ο τωρινός βασικός μισθός σύντομα θα θεωρείται ισάξιος των σημερινών 2000 ευρώ. Αν δε μας κινεζοποιήσουν δε θα ησυχάσουν. Πού θα κάνουν φτηνές διακοπές οι Γερμανοί και τα τσιράκια τους μετά;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πάντως το μπρασελέ τιτανίου σού δίνει την αίσθηση του ψεύτικου. Είναι τόσο ελαφρύ, που το ρολόι μου από τιτάνιο σκοτώνει άνθρωπο έτσι και ριφθεί από απόσταση. Αλλά αυτή η Casio βάζει πολλή πλαστικούρα στα ηλεκτρονικά της ρολόγια. Ελπίζω η διαφορά μάζας να μην αποδειχθεί και διαφορά ποιότητας. Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμη είναι πώς μπορεί ο χρήστης να καταλάβει αν χρειάζεται να διορθώσει τις ρυθμίσεις/τιμές της πυξίδας, του βαρόμετρου κτλ. Ειδικά για την πυξίδα, πώς μπορούμε να καταλάβουμε αν το ρολόι έχει απόκλιση έστω και μίας μοίρας, ώστε να τη διορθώσουμε; Τι να πω; Και τα δύο της Casio που πήρα έχουν τόσες ρυθμίσεις, που νομίζω ότι αγόρασα ταμπλέτα. Πού να'χα αγοράσει και ρολόι με Linux!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν σε ένα αναλογικό (ή αναλογικό-ψηφιακό) ρολόι τραβήξουμε προς τα έξω την ακίδα που ρυθμίζει την ώρα κτλ, ώστε να σταματήσουν να κινούνται οι δείκτες, και το αφήσουμε ως έχει για μεγάλο χρονικό διάστημα παθαίνει κάτι το ρολόι; Το έχω κάνει πολλάκις στο παρελθόν με το σκεπτικό ότι έτσι εξοικονομώ ενέργεια από την μπαταρία, εφόσον χρησιμοποιώ τα καλά μου ρολόγια σε συγκεκριμένες περιστάσεις. Μήπως κάνω μ@@@@@@ και θα κλαίω το ρολόι μου στο τέλος;

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε ότι δεν έκανα πατάτα με την επιλογή μου και δε θα θρηνήσω τα ευρουδάκια που χρεώθηκα. 'Αντε να τελειώσει η κρίση ν'αγοράσουμε και κανένα "σοβαρό" ρολόι. Έτσι όπως πάμε, το φτηνότερο SUUNTO θα αξίζει όσο 2-3 βασικοί μισθοί Ελλάδας.:...: Ο τωρινός βασικός μισθός σύντομα θα θεωρείται ισάξιος των σημερινών 2000 ευρώ. Αν δε μας κινεζοποιήσουν δε θα ησυχάσουν. Πού θα κάνουν φτηνές διακοπές οι Γερμανοί και τα τσιράκια τους μετά;

Συγνώμη κιόλας αλλά αν αγοράζουμε 2 ρολόγια μαζεμένα! δίνοντας 350 ευρώ, και περιμένουμε να περάσει η κρίση για να αγοράσουμε και κανένα "σοβαρό", ...μάλλον δεν θέλουμε τόσο να περάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τα ρολόγια-κινητά λένε κάτι; Ένας γνωστός μου αγόρασε αυτό NEW W968 Watch Mobile Phone Spy Camera Quad Band Touch Screen Bluetooth Steel | eBay

Έφριξα όταν το είδα! Και βρήκα άλλα ακριβότερα για δύο SIM. Η αλήθεια είναι ότι η τεχνολογία ακολουθεί μετά από πολλά χρόνια τη σκέψη μου, αλλά και πάλι δεν είναι άσχημα τέτοια ρολόγια. Τώρα το'χω σκυλομετανιώσει που έσκασα τόσα ευρουδάκια στα ρολόγια της CASIO. Με τα ίδια λεφτά θα είχα τουλάχιστον δύο προχώ ρολόγια και έκανα μόστρα στην παρέα μου, άσε που τέτοια γκατζετάκια τρελαίνουν τα θηλυκά.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ενθουσιαζονται τα θυληκα οταν βλεπουν καποιον να μιλαει στο χερι του, τρελενονται με την σκεψη οτι απο τους πολλους γροθους εχει αναπτυξει προσωπικη σχεση μαζι του :rofl: :rofl:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξεθάψιμο με αφορμή το δούλεμα του αγαπητού ΓιαγκΤ

Έκανα αυτήν την βδομάδα μια ερευνα τους διευθυντές μας για τα ρολόγια τους.

Ούτε ένας δεν έχει rolex, στην ερώτηση του γιατί δεν έχουν rolex η απάντηση ήταν του στιλ "η κουτσή μαρία έχει rolex".

Ο big boss το φτηνότερο του είναι ένα zenith των 5.000, μέχρι και τα ρολόγια που ήταν δώρα όπως για παράδειγμα από τον πούτιν, δεν είναι rolex.

στην ερώτηση άμα έχει rolex είπε πως όχι απλά δεν έχει αλλα τα σιχαίνεται.

επίσης μιλάμε για ως επί το πλείστον άτομα που έχουν δυνατότητα για αγορά ρολογιών 100K στην πλακα

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησεω με τον Γιαγκο. Ολοι οσοι εχουν βγαλει γρηγορα φραγκα, απο τα πρωτα που θα αγοαρσουν ειναι ενα Rolex Submariner. Και πιστεψε με, λογω δουλειας εχω γνωρισει παρα παρα πολλους τετοιους.

Ενας γνωστης-συλλεκτης δεν θα ασχοληθει με την Rolex ιδιαιτερα, μιας και υπαρχουν παρα παρα πολες καλυτερες εταιριες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.