Jump to content



ΠΡόβλημα σε IIS Manager (win7)


neuromancer

Recommended Posts

Πέσαμε στην περίπτωση..... το PC δεν bootαρε μετά το υποτειθέμενο restart και δεν μπορώ να κάνω remote desktop - μένει για αύριο η δουλειά, από το γραφείο.

θα ενημερώσω αύριο πρωί!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply
Μα γι αυτό το δοκίμασα... έβαλε όμως 1002 χωρίς να με ρωτήσει και για μένα κάτι τέτοια είναι αιτία πολέμου! Αν ήθελα να βάλω MS SQL server ήξερα και μόνος μου. anyway... θα του δώσω μια ευκαιρία ακόμη!

Δεν έχει άδικο. Φορτώνει το development περιβάλλον, αλλά στο περιβάλλον παραγωγής χρειάζεσαι πολύ λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πέσαμε στην περίπτωση..... το PC δεν bootαρε μετά το υποτειθέμενο restart και δεν μπορώ να κάνω remote desktop - μένει για αύριο η δουλειά, από το γραφείο.

θα ενημερώσω αύριο πρωί!

Δεν πειράζει. Θα τα πούμε τότε.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτή την σειρά:

- Απεγκατέστησε το Windows Process Activation Service (αν ζητήσει restart, κάντο)

- Απεγκατέστησε τον IIS και το IIS Hostable Web Core (αν ζητήσει restart, κάντο)

- Μετακίνησε ή μετονόμασε τo C:\Inetpub (σημαντικό)

- Εγκατέστησε πάλι IIS, IIS Hostable Web Core και Windows Process Activation Service (αν ζητήσει restart, κάντο)

Σε αυτό το στάδιο θα έχεις μια τυπική εγκατάσταση IIS με το "Default Web Site"

έγινε η διαδικασία επακριβώς, κι όμως... εξακολουθεί να βγάζει το ίδιο!!!!! κατάρα!

Link to comment
Share on other sites

έγινε η διαδικασία επακριβώς, κι όμως... εξακολουθεί να βγάζει το ίδιο!!!!! κατάρα!

Δημιούργησε ένα Restore Point (Computer -> Properties -> System Protection).

Κάνε System Restore σε ημερομηνία πριν την απεγκατάσταση που ξεκίνησες.

Link to comment
Share on other sites

Aδύνατο! εκτός του ότι μπορεί να έχουν περάσει 1-2 μήνες δεν είναι σίγουρο ότι φταίει η απεγκατάσταση του Matrix. Το πιθανότερο είναι να φταίει το ότι έσβησα (τελείως αψυχολόγητα :o) κάτι accounts/user folders που αφορούσαν μαλλόν σε worker proccesses του IIS (είχαν εμφανιστεί μετά το σετάρισμα 1-2 site με δικό τους worker).

Θα δοκιμάσω IIS 7.5 μήπως και.... αλλιώς τα χριστούγεννα το βλέπω να τρώει format.

Link to comment
Share on other sites

Aδύνατο! εκτός του ότι μπορεί να έχουν περάσει 1-2 μήνες δεν είναι σίγουρο ότι φταίει η απεγκατάσταση του Matrix. Το πιθανότερο είναι να φταίει το ότι έσβησα (τελείως αψυχολόγητα :o) κάτι accounts/user folders που αφορούσαν μαλλόν σε worker proccesses του IIS (είχαν εμφανιστεί μετά το σετάρισμα 1-2 site με δικό τους worker).

Θα δοκιμάσω IIS 7.5 μήπως και.... αλλιώς τα χριστούγεννα το βλέπω να τρώει format.

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Πότε έσβησες τα accounts;

Link to comment
Share on other sites

Πώς να τα βρω? που να ψάξω? registry?

Και στο φινάλε δεν τα θέλω βρε αδερφέ (IIS), γιατί με πρήζεις! Επεγκατάσταση σε έκανα 5 φορές! Εντάξει, corrupted! so what? Τελειώνει ο κόσμος εκεί? Ένα repair, κάτι....

Link to comment
Share on other sites

Πώς να τα βρω? που να ψάξω? registry?

Και στο φινάλε δεν τα θέλω βρε αδερφέ (IIS), γιατί με πρήζεις! Επεγκατάσταση σε έκανα 5 φορές! Εντάξει, corrupted! so what? Τελειώνει ο κόσμος εκεί? Ένα repair, κάτι....

Σε μια γραμμή εντολών, με δικαιώματα administrator, δώσε τις παρακάτω εντολές, μία κάθε φορά και δοκίμασε αν ανοίγει ο IIS Manager:

icacls test.txt /grant "IIS AppPool\DefaultAppPool":F

icacls c:\inetpub\wwwroot /grant "IIS APPPOOL\DefaultAppPool"__:__(__OI)(CI)(RX)

Χωρίς τα __ γιατί μου βγάζει smilies !!

Link to comment
Share on other sites

Σε μια γραμμή εντολών, με δικαιώματα administrator, δώσε τις παρακάτω εντολές, μία κάθε φορά και δοκίμασε αν ανοίγει ο IIS Manager:

icacls test.txt /grant "IIS AppPool\DefaultAppPool":F


C:\Users\**********>icacls test.txt /grant "IIS AppPool\DefaultAppPool":F
test.txt: The system cannot find the file specified.
Successfully processed 0 files; Failed processing 1 files

icacls c:\inetpub\wwwroot /grant "IIS APPPOOL\DefaultAppPool":(OI)(CI)(RX)

Χωρίς τα __ γιατί μου βγάζει smilies !!


C:\Users\****>icacls c:\inetpub\wwwroot /grant "IIS APPPOOL\DefaultAppPool":(OI)(CI)(RX)
processed file: c:\inetpub\wwwroot
Successfully processed 1 files; Failed processing 0 files

Δεν ένιωσε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα κάνεις format είπαμε? :p

My Computer -> Manage ->Local Users and Groups-> Groups εκεί έχεις τα IIS_IUSRS και IIS_WPG Groups(Built-in group used by Internet Information Services. και IIS Worker Process Group αντίστοιχα)?

έχω μόνο το IIS_IUSRS

το IIS_WPG το αναγνωρίζω - το έχω δει πολλές φορές μπροστά μου - δεν υπάρχει όμως εδώ..... (you have a point here)!

Link to comment
Share on other sites

Είπα να δοκιμάσω IIS Express αλλά δεν είναι το ίδιο. Ο express τρέχει ως εφαρμογή, το σηκώνεις και το σταματάς όπως πχ τον Apache στο WAMPP. Δεν είναι λύση.

Πάντως είναι πολύ περίεργο που ακόμη και μετά από επεγκατάσταση εξακολουθεί να μην δουλεύει. Με αυτό το IIS_WPG τι παίζει? Πώς θα το ξαναφτιάξουμε?

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγοντας το φάκελο Groups δεξί click και New Group

Group name:IIS_WPG

Description:IIS Worker Process Group

Στο δικό μου περιλαμβάνει τους χρήστες

BUILTIN\IIS_IUSRS

NT AUTHORITY\LOCAL SERVICE

NT AUTHORITY\NETWORK SERVICE

NT AUTHORITY\SERVICE

NT AUTHORITY\SYSTEM

Για να προσθέσεις τους χρήστες που ανήκουν στο Group πατάς Add -> Advanced και Find Now στο επόμενο παράθυρο.Επιλέγεις στην λίστα αυτόν που θες και OK

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο διάβαζα σε MS ότι το group αυτό έχει καταργηθεί σε IIS7, όπως επίσης και ο user IUSR_<machine_name> και πλέον το group IIS_IUSRS τα καλύπτει όλα (ή κάτι τέτοιο).

Μήπως το φτιάχνει o μηχανισμός του IIS6 που δίνεται ως οption στο setup του IIS για προς τα πίσω συμβατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, στον IIS7

- το group IUSR έχει αντικαταστήσει το IUSR_MachineName,

- το IIS_IUSRS έχει αντικαταστήσει το IIS_WPG

Το IUSR_MachineName θα δημιουργηθεί μόνο αν εγκατασταθεί ο FTP Server (v6 compatibility)

Μέσα στο group ΙΙS_USERS βλέπεις άλλους χρήστες εκτός από τον "NT AUTHORITY\IUSR( S-1-5-17)";

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.