Jump to content



GTX 670 O/C Help


Godaemon

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα,

Πήρα μια GTX670 προχθές , συγκεκριμένα μια ΑSUS DCII Stock.

Αρχικά μερικές παρατηρήσεις και θα ήθελα τα φώτα σας μιας και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με Κepler.

Η κάρτα δίνει 980 Boost Clock και απο ένα Heaven 11 που έτρεξα με όλα stock δίνει Max Boost 1058 , δηλαδή ένα Kepler boost (+78Mhz).

1. Δεδομένου οτι το TDP % είναι χαμηλά γύρω στο 33% και οι θερμοκρασίες δεν υπερβαίνουν τους 57 σε full load γιατί δίνει τόσο λίγο?

2. Παρατήρησα επίσης οτι χωρίς να έχω πειράξει την τάση , σε full load με τα boost ενεργά , την ανεβάζει στο 1.175 στο max δηλαδή , είναι φυσιολογικό αυτό?

3. Αν σκέφτομαι σωστά η τάση με περιορίζει στο 1.175 προς το παρών και μιας και την χρησιμοποιεί ήδη (αν υποθέσουμε οτι είναι normal αυτό που περιέγραψα πιο πριν) το μόνο που έχω να κάνω ειναι να παίξω με οffset και ίσως power limit (αν χρειαστεί) ώστε να δώ πόσο μπορώ να πάω με όριο το 1.175. , σωστό?

Xρησιμοποιώ

Driver 310.70 beta , Αfterburner 2.3.0 , GPU-Z , Win7x64 , 920@4.00

Link to comment
Share on other sites

Με γειές!

1) Τόσο δίνει η στοκ. Τσίμπα την λίγο να δεις τι γίνεται!

2) Φυσιολογικότατο. Τόσο είναι.

3) Ακριβώς. Ο Κepler δε σηκώνει τάση.

Παίζεις με offset να δεις πόσο πάει.

Εμένα πάει εύκολα 1270/7100 χωρίς να ζοριστεί (ίδια κάρτα αλλά Top). Και παραπάνω αλλά εκεί την αφήνω συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι το out of the box kepler boost ειναι πολύ μικρό, 78 mhz είναι πάρα πολύ μικρό σε σχέση με την πλειοψηφία των 670 , reference και μη.

Αυτό που με προβληματιζει είναι ότι το TDP % είναι μικρό. Το 34% μόνο δεν είναι φυσιολογικό. Κάτι πρέπει να κρατάει την κάρτα πίσω.

Θα επανέλθω με μετρήσεις και αποτελέσματα.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι το out of the box kepler boost ειναι πολύ μικρό, 78 mhz είναι πάρα πολύ μικρό σε σχέση με την πλειοψηφία των 670 , reference και μη.

Αυτό που με προβληματιζει είναι ότι το TDP % είναι μικρό. Το 34% μόνο δεν είναι φυσιολογικό. Κάτι πρέπει να κρατάει την κάρτα πίσω.

Θα επανέλθω με μετρήσεις και αποτελέσματα.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

34% TDP σου δίνει σε load; Αν ναι κάποιο πρόβλημα υπάρχει, αλλά bottleneck δε νομίζω να είναι.

Δοκίμασε και το Prefer Maximum Performance στο Global 3D Settings - Power Management του nvcp.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.