Jump to content



Ram Overclocking Advice


The_Blade

Recommended Posts

Έχω ένα 2600κ σε μια P8Z68-v Rock Stable στα 4.6 ghz (1,36 v). Δοκιμασμένος με εκατοντάδες ώρες πραγματικού encoding + 24h Prime + αρκετά loops ΙΒΤ.

Τώρα προχωράμε στο ζητούμενο, τις μνήμες!

Έχω τις εξής: G.SKILL- World leading DDR3 computer memory and SSD manufacturer -Products

9-10-9-28 2N @ 1.5 v

το σύστημα με XMP τις έτρεχε 9-10-9-29 1N @ 1.5 v

θέλω να τις ανεβάσω όσο γίνεται αλλά στα 2400 με όλα auto και 1.6v δεν bootarei οπότε άκυρο.

2133 στα 10-11-10-30 1Ν @ 1.5 έσκαγε το ένα thread στο prime 95 blend test (7200 mb) στο 5 λεπτο.

Οπότε ανέβασα σε 1.538 και δοκιμάζω, έχει αντέξει 1 ώρα και θα κάνω update για την συνέχεια.

έχω κάποιες ερωτήσεις:

1) το 1Ν αξίζει ή όχι; π.χ. είναι προτιμότερο το 9-11-10-30 2Ν από το 10-11-10-30 1Ν;

2) ποιο είναι το καλύτερο / γρηγορότερο stability testing για ram; Προς το παρόν τρέχω Prime 95 blend με assigned 7,2 GB. Να τρέξω κάποια συγκεκριμένα FFT

3) Μέχρι ποιο voltage είμαι ασφαλής για 24/7/365;

Ότι άλλες συμβουλές έχετε καλοδεχούμενες!

Link to comment
Share on other sites

Για 1T και 2Τ command rate είχα ακούσει σε μνήμες.

Τέσπα στο σύστημα σου όπως και σε όλα τα νέα συστήματα ο memory controller είναι ενσωματωμένος μαζί με τον επεξεργαστή. Ουσιαστικές διαφορές δεν πρόκειται να δεις με τις ρυθμίσεις αυτές και είναι δύσκολο να δεις διαφορές πειράζοντας την μνήμη ... πλέον. Οι περισσότεροι αφήνουν τις ρυθμίσεις σε auto και ας χάσουν 1-2%. Ακόμα και μνήμες με μεγαλύτερους χρονισμούς μπορεί να μην έχουν πολλά να σου προσφέρουν σε σχέση με τις κλασσικές 1333/1600.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε και εδώ...

Οι μνήμες μπορούν να κάνουν μεγάλη διαφορά τόσο σε software όσο και στα games.

Από κει και πέρα μπορείς να τις έχεις άνετα και χωρίς πρόβλημα\φόβο με τάση έως και 1.65v για κάθε μέρα 24\7.

Επίσης για να διαπιστώσεις και μόνος σου το τι είναι καλύτερο και να μη παίρνουμε πάντα και έτοιμες απαντήσεις γιατί πολύ είναι και ανίδεοι και μπορεί να παραπληροφορήσουν, καλύτερα να δοκιμάσεις και τα δύο και με 1Ν αλλά και την άλλη λύση.

Να τρέξεις μερικά benchάκια vantage, 11, AIDA64, wprime, αλλά και bench games και δες και μόνος σου.Έτσι για το χαβαλέ και για να μάθεις!

Πάντως το 1Ν είναι πιο σφιχτό από το 2Ν.

Από κει και πέρα για stability testing το prime95 με blend είναι ότι πρέπει.Και με τα άλλα προγράμματα θα δεις τις διαφορές που σου προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε και εδώ...

Οι μνήμες μπορούν να κάνουν μεγάλη διαφορά τόσο σε software όσο και στα games.

Από κει και πέρα μπορείς να τις έχεις άνετα και χωρίς πρόβλημα\φόβο με τάση έως και 1.65v για κάθε μέρα 24\7.

Επίσης για να διαπιστώσεις και μόνος σου το τι είναι καλύτερο και να μη παίρνουμε πάντα και έτοιμες απαντήσεις γιατί πολύ είναι και ανίδεοι και μπορεί να παραπληροφορήσουν, καλύτερα να δοκιμάσεις και τα δύο και με 1Ν αλλά και την άλλη λύση.

Να τρέξεις μερικά benchάκια vantage, 11, AIDA64, wprime, αλλά και bench games και δες και μόνος σου.Έτσι για το χαβαλέ και για να μάθεις!

Πάντως το 1Ν είναι πιο σφιχτό από το 2Ν.

Από κει και πέρα για stability testing το prime95 με blend είναι ότι πρέπει.Και με τα άλλα προγράμματα θα δεις τις διαφορές που σου προανέφερα.

αυτή τη στιγμή είμαι 2133 10-11-10-30 1Ν @ 1.525 και τρέχω prime εδώ και μια ώρα.

πιστεύεις ότι με το kit που έχω και Sandy μπορώ να πάω 2400;

σημειωτέον έχω και δεύτερο kit ακριβώς το ίδιο πάνω στον 1090, μπορεί να έχει σημαντικές διαφορές;

να κάνω τράμπα και να τεστάρω ή αν πιάσω εδώ 2133 είμαι κομπλέ;

Link to comment
Share on other sites

Με τις τάσεις που μου λες μια χαρά φαίνεται αυτό το κιτ.Δεν πιστεύω με το άλλο να είσαι καλύτερα.

Ίσως άμα βάλεις τάση 1.65-1.67 στα 2400 και ρολόγια 11-12-11-30 1Ν να σου πάνε και αν όχι 2400 ίσως πάνε 2300.

Ο μόνος τρόπος να μάθουμε κάτι τέτοιο δυστυχώς σε αυτά τα θέματα είναι πάντα ο πολύωρος...τσεκάρεις μόνος σου και βλέπεις.Γιατί το κάθε κιτ είναι διαφορετικό.

ίσως όμως χρειαστεί να ανεβάσεις και κάτι άλλο πέρα από τάση ram...δε θυμάμαι πως το λένε στη μητρική σου!Θα το ψάξω άμα βρω λίγο χρόνο και θα σου πω ή άμα το ξέρει κάποιος ας πει!

Link to comment
Share on other sites

Με τις τάσεις που μου λες μια χαρά φαίνεται αυτό το κιτ.Δεν πιστεύω με το άλλο να είσαι καλύτερα.

Ίσως άμα βάλεις τάση 1.65-1.67 στα 2400 και ρολόγια 11-12-11-30 1Ν να σου πάνε και αν όχι 2400 ίσως πάνε 2300.

Ο μόνος τρόπος να μάθουμε κάτι τέτοιο δυστυχώς σε αυτά τα θέματα είναι πάντα ο πολύωρος...τσεκάρεις μόνος σου και βλέπεις.Γιατί το κάθε κιτ είναι διαφορετικό.

ίσως όμως χρειαστεί να ανεβάσεις και κάτι άλλο πέρα από τάση ram...δε θυμάμαι πως το λένε στη μητρική σου!Θα το ψάξω άμα βρω λίγο χρόνο και θα σου πω ή άμα το ξέρει κάποιος ας πει!

λοιπόν στο 1,525 έσκασε ένα thread στο 2ωρο περίπου.

έβαλα 1,538 (2133 10-11-10-30-1Ν) και έφαγα Freeze στις 2 ώρες περίπου, άρα θεωρώ ότι δεν έφταιγε το voltage σωστά;

να δοκιμάσω με 10-11-10-30-2Ν ; ή να δώσω και άλλα volt;

Update

2133 10-11-10-30-1Ν @ 1.555 failed one thread στο 20λεπτο

2133 10-11-10-30-2Ν @ 1.525 Freeze στο 20λεπτο

περιμένω προτάσεις ενώ οι δοκιμές συνεχίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ξερω απο s1155/SB τι παιζει θεωρω οτι αυτο που ζητας ειναι αδυνατο γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να παιζει ενα φτηνο κιτακι τα ιδια με ενα ακριβοτερο.

Oτι μπορει να σηκωσει λιγο παραπανω μπορει αλλα βαρια 100-200mhz και οχι για 24/7 καταστασεις.

Οι καλυτερες μνημες για το Χ58 ηταν οι dominator 2000mhz 8-8-8-24 τις οποιες τις ειχα και εγω και ο Τακης και εκαναν τοτε 400ε! Οτι timings και ρευματα να τους βαλεις πανω απο 2200mhz δεν παιζουν!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ξερω απο s1155/SB τι παιζει θεωρω οτι αυτο που ζητας ειναι αδυνατο γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να παιζει ενα φτηνο κιτακι τα ιδια με ενα ακριβοτερο.

Oτι μπορει να σηκωσει λιγο παραπανω μπορει αλλα βαρια 100-200mhz και οχι για 24/7 καταστασεις.

Οι καλυτερες μνημες για το Χ58 ηταν οι dominator 2000mhz 8-8-8-24 τις οποιες τις ειχα και εγω και ο Τακης και εκαναν τοτε 400ε! Οτι timings και ρευματα να τους βαλεις πανω απο 2200mhz δεν παιζουν!

Κι όμως...Μνήμες Samsung low end kit πάνε πάνω απο 2600 απο 1600 στοκ.

Είναι καθαρά θέμα στο τι τσιπάκια φοράνε κι άν έχουν μεγάλες αποκλίσεις απο αυτών(ίδια τσιπ)του μέσου όρου.

Επίσης για τις dominator το κιτ με 2000mhz 7-8-7 ήταν καλύτερο(και πιο ακριβό) φοράνε ίδια τσιπ(λίγο καλύτερα).Κι παίζουν 2400 8-8-7 ή 8-8-8 σε αέρα ;)

:ph34r:

PS. 2400mhz μοιάζει πάντως δύσκολο για 24/7

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ξερω απο s1155/SB τι παιζει θεωρω οτι αυτο που ζητας ειναι αδυνατο γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να παιζει ενα φτηνο κιτακι τα ιδια με ενα ακριβοτερο.

Oτι μπορει να σηκωσει λιγο παραπανω μπορει αλλα βαρια 100-200mhz και οχι για 24/7 καταστασεις.

Οι καλυτερες μνημες για το Χ58 ηταν οι dominator 2000mhz 8-8-8-24 τις οποιες τις ειχα και εγω και ο Τακης και εκαναν τοτε 400ε! Οτι timings και ρευματα να τους βαλεις πανω απο 2200mhz δεν παιζουν!

Κι όμως...Μνήμες Samsung low end kit πάνε πάνω απο 2600 απο 1600 στοκ.

Είναι καθαρά θέμα στο τι τσιπάκια φοράνε κι άν έχουν μεγάλες αποκλίσεις απο αυτών(ίδια τσιπ)του μέσου όρου.

Επίσης για τις dominator το κιτ με 2000mhz 7-8-7 ήταν καλύτερο(και πιο ακριβό) φοράνε ίδια τσιπ(λίγο καλύτερα).Κι παίζουν 2400 8-8-7 ή 8-8-8 σε αέρα ;)

:ph34r:

PS. 2400mhz μοιάζει πάντως δύσκολο για 24/7

Ναι τα 2400 είναι μάλλον ξεγραμμένα, εδώ δεν ξέρω αν τα rated 2400 είναι μόνο για ivy.

ίσως η πιο ασφαλής οδός είναι να βάλω αυτά τα settings G.SKILL- World leading DDR3 computer memory and SSD manufacturer -Products

δηλαδή να τρέξω 11-11-11-2Ν που δίνει η μαμα για το μοντέλο των 2133. (εγώ έχω αυτές:http://www.gskill.com/products.php?index=378)

το πρόβλημα είναι ότι λέει voltage 1,5-1,6 αυτό σημαίνει ότι κάθε τσιπάκι είναι διαφορετικό, ή ότι στο 1,5 δουλεύει και αντέχει και 1,6;

Υ.Γ. αυτές εδώ http://www.gskill.com/products.php?index=370 λέτε είναι τα ίδια τσιπάκια σπρωγμένα στο τέρμα;

Link to comment
Share on other sites

λογικά samsung φοράει και το δικό σου.

Απο samsung σε samsung διαφέρει ;)

Δοκίμασε κι πες μας.

Μέχρι 1.65 να δώσεις

11-11-11-2N @ 1,525 δεν την πάλεψε.

Πάω να δω τι πουλιά πιάνω στα καλύτεα που δέχεται 10-11-10-1Ν ανεβάζοντας μέχρι 1,65. και αν δεν μας τα λέει καλά βάζω το δεύτερο σετάκι.

τώρα δοκιμάζω στα 1.565, στα 1.55 δεν την είχε παλέψει.

Για το memtest ποια έκδοση προτείνεις; bootable ή μέσα από Windows;

Link to comment
Share on other sites

για να δεις αν όντως φταίνε οι μνήμες τρέξε memtest απο dos ;)

Άστα οπτιμουςPrime κι τρέξε το memtest είναι πολύ πιο σίγουρο για να τεκάρεις τις μνήμες ;)

δώσε ένα λινκ με μια καλή έκδοση memtest. με bootable usb ή με CMD το τρέχω σε DOS;

Μπορεί με γρηγορότερες μνήμες να θέλει επαναρύθμιση το CPU ή π.χ to vccio;

Link to comment
Share on other sites

κάνεις bootable usb

να σου βγάζει cmd όταν κάνεις boot απο αυτό κι να γράψεις memtest και enter για να τρέχει.

Κατέβασε αυτό κι τo mt20 κάντο rename σε memtest για μεγαλύτερη ευκολία ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες αυτο περι memtest ισχυει?

Γιατι εγω με τις δικες μου vengeance 2x4 Gold 1600 ειμαι στο memtest x86 στα 1866 9-11-11-1τ με 1.5V error free για 1 μερα

(24h δε κανω πλακα loop test 5 kai 8)

και windows memtest 3.0 πετανε λαθος στο 10%-20% , ακομα και στα 1800 με τα ιδια timings.

Vtt και VCCSA δε παιζει να φταει δοκιμασα να τα ανεβασω και το cpu χαμηλα ειναι 4500 Μhz για τα tests απο real time stability επαιζα και BF3 δε ειδα προβλημα για καποιες ωρες αλλα το ρισκαρεις?Nα επισημανω οτι σε 1600 c9-9-9-1t το memtest στα windows ειναι κομπλε.

Mηπως το memtest 3.0 για windows ειναι GTP|?

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο ενα review του theSSDreview(!) και επειτα εχω δει το σταθερο 9-10-9-28 2Ν @2133 με 1.65volt. Στην τελικη θα πιασει αυτο στο AMD συστημα.

Βλεπω μονο οτι αποφευγεις τα 1.65V αλλα καταλαβαινω οτι θες οσο πιο χαμηλο voltage. Το 1Ν με 2Ν λογικα δε θα κανει τη διαφορα;

Link to comment
Share on other sites

Το 1Ν με τα 2Ν έχουν ελάχιστη διαφορά

το Freezing είναι σύνηθες κολλημα που οφείλεται σε RAM ενώ τρέχεις prime 95 Blend;

έχω φάει μια σειρά από freeze και αρχίζω να αναρωτιέμαι αν πρέπει να ανεβάσω λίγο το ρεύμα του CPU αλλά δεν δικαιολογείται, είχα κάνει χοντρό τεστάρισμα prime 24h + ΙΒΤ και έχω κάνει 200 ώρες σκληρό encoding από τότε χωρίς πρόβλημα. Οι θερμοκρασίες μου δε είναι 62-72 καθόλη τη διάρκεια του testing (1,36 v)

έβαλα το δεύτερο σετ μέσα και βλέπω καλύτερη συμπεριφορά. 11-11-11-2N 2133 @ 1.5v έβγαλα 45 λεπτά ενώ με το άλλο έτρωγα thread error στο 20λεπτο.

μήπως να μην κάνω "οικονομία" στο ρεύμα και να δώσω 1,6 και όπου φτάσω;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.