Jump to content



Απο laptop σε desktop οθόνη ????????


BeetleJuice

Recommended Posts

Καλησπερα .

Να ενα πραγμα που θα χρειαστώ την βοήθεια όλων σας

Πριν λίγες μερες βρέθηκε στα χέρια μου μια οθόνη 14'' απο laptop του 1999.

Στη μπροστά ετικέτα λεει LCD , στην πισω λέει TFT απο εταιρεία TORISAN

Διαθέτει ενα φις πολύ μικρό και με πολλα ποδαράκια , σαν το DVO που έχουν πολλές μητρικές . Δεν ξέρω πως είναι ενα φις απο TFT , δεν έτυχε να έχω ποτέ .

Το ερώτημα είναι αν μπορώ να την συνδ'εσω σε ενα κανονικό PC .

Τι θα χρειαστώ , κάποιον αντάπτορα ?

Αν εχω κάτρα γραφικών με έξοδο DVi γίνεται η σύνδεση?

Σε περ'ιπτωση που έχει ασχοληθεί κάποιος με αυτό το θέμα ας μου απαντησει να δω τι θα την κάνω , στη χειρότερη την κάνο δισκο για τα ποτήρια (κριμα βρε παιδια...)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες πρωτα απ'ολα!:daisy:

Ακου τωρα τι θα κανεις!Θα χρειαστεις στανταρ εναν controller οπου στην ελλαδα δεν θα βρεις με τιποτα...!

Βλεπεις το serial number της οθονης(στην πισω πλευρα το γραφει) κ στελνεις e-mail στο www.EarthLCD.com(μπες στο σαιτ αυτο κ ριξε κ ματια,μπορεις να βρεις κ μονος σου τον controller αλλα για να εισαι 100%σιγουρος,στειλε τους μαιλ με αυτα που σου ειπα κ θα σου πουν τον ελεγκτη που χρειαζεσαι ακριβως)

...εν συνεχεια τον παραγγελνεις(μπορει να εχει απο 100 μεχρι 300$)....κ μετα συνδεεται με την καρτα γραφικων κ ενα μολεξακι για ρευμα....

ΥΓ αν δεν την θες στην αγοραζω...στειλε μου πμ αμα θες:D

Link to comment
Share on other sites

Βρε βασιλη πολυ με στεναχώρισες τωρα...

Δεν μου είπες ρε συ , αν εχω κάρτα γραφικών με DVI αλλάζει κάτι ??

Ξέχασα να σου πω οτι η οθόνη εχει κολημένες αο πίσω 2 καλωδιοταινίες. Μια μικρή και μια μεγάλη .

Η μεγάλη συνδέεται με το πλάι της οθόνης που βρίσκονται διάφορα τσιπάκια και πυκωτές κτλ , δηλαδή στο τυπωμένο της οθόνης . Η μεγάλη μετα κάνει μια διακλ΄΄αδωση με την μικρή και η μικρή με τη σειρά της συνδέεται σε ένα εξωτερικό κύκλωμα λεπτό και μακρύ που καταλήγει σε ενα φισάκι με 2 πιο χοντρά καλώδια τα οποία απότι κατάλαβα τροφοδοτούν την οθόνη .

Απο τη διασταύρωση των 2 ταινιών συνεχίζει μεγάλη ταινία που καταλήγει σε ακροδέκτη σαν τον DVO ,μικρό και με πολλά μικρά ποδαράκια 30 ή 32 περίπου

Γιατί στα λέω όλα αυτά?

Η οθόμη δεν "ξηλώθηκε" σαν οθόνη μόνο , ξηλώθηκε κατευθείαν απο την μητρική του λαπτοπ μαζί με οτι αντάπτορα είχε και οτι καλώδια είχε .

Οπότε λέω μήπως και είμαι οκ

Δεν μπορώ να πιστέψω οτι αυτή η μητρική του 1999 έχει ενσωματωμένο έναν συγκεκριμένο controller για την συγκεκριμένη οθόνη .

Λογικά η μητρική θα βγάζει κάποιο "universal" σήμα και μετα η εξωτερική πλακέτα κάθε οθόνης που είναι συνδεδεμένη θα την επεξεργάζεται για την ανάλογη οθόνη .

Αυτά λέω εγώ . Ισως και να κάνω λάθος , σου λέω απο οθόνες LCD και TFT δεν σκαμπάζω πολλά .

Περιμένω νέα σου

(μπορώ να σου βρώ και άλλη οθόνη αν θες , πόσο περίπου την παίρνεις ?)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

Βρε βασιλη πολυ με στεναχώρισες τωρα...

Δεν μου είπες ρε συ , αν εχω κάρτα γραφικών με DVI αλλάζει κάτι ??

Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα ξερω πως υπαρχουν ετοιμες που μπαινουν κατευθειαν στο DVI!

Αρχική απάντηση από BeetleJuice....Ξέχασα να σου πω οτι η οθόνη εχει κολημένες αο πίσω 2 καλωδιοταινίες. Μια μικρή και μια μεγάλη .

Η μεγάλη συνδέεται με το πλάι της οθόνης που βρίσκονται διάφορα τσιπάκια και πυκωτές κτλ , δηλαδή στο τυπωμένο της οθόνης . Η μεγάλη μετα κάνει μια διακλ΄΄αδωση με την μικρή και η μικρή με τη σειρά της συνδέεται σε ένα εξωτερικό κύκλωμα λεπτό και μακρύ που καταλήγει σε ενα φισάκι με 2 πιο χοντρά καλώδια τα οποία απότι κατάλαβα τροφοδοτούν την οθόνη .

Απο τη διασταύρωση των 2 ταινιών συνεχίζει μεγάλη ταινία που καταλήγει σε ακροδέκτη σαν τον DVO ,μικρό και με πολλά μικρά ποδαράκια 30 ή 32 περίπου

Γιατί στα λέω όλα αυτά?

Η οθόμη δεν "ξηλώθηκε" σαν οθόνη μόνο , ξηλώθηκε κατευθείαν απο την μητρική του λαπτοπ μαζί με οτι αντάπτορα είχε και οτι καλώδια είχε .

Οπότε λέω μήπως και είμαι οκ

Δεν μπορώ να πιστέψω οτι αυτή η μητρική του 1999 έχει ενσωματωμένο έναν συγκεκριμένο controller για την συγκεκριμένη οθόνη .

Λογικά η μητρική θα βγάζει κάποιο "universal" σήμα και μετα η εξωτερική πλακέτα κάθε οθόνης που είναι συνδεδεμένη θα την επεξεργάζεται για την ανάλογη οθόνη .

Δεν νομιζω να μπορεις ετσι....ολες οι μητρικες απο laptop εχουν ενσωματωμενους controllers κ για τους βρεις-αποσπασεις ειναι σχεδον αδυνατον(2 χαλασα...:o)...οποτε δεν ισχυει...

Αρχική απάντηση από BeetleJuiceΑυτά λέω εγώ . Ισως και να κάνω λάθος , σου λέω απο οθόνες LCD και TFT δεν σκαμπάζω πολλά .

χα!Ουτε κ εγω....ρωτωντας πας στην πολυ....απο το ψαξιμο μαθαινω κ εγω,μην νομιζεις πως ξερω......γραψου στο yahoo groups στην ομαδα ezlcd κ ρωτα οτι θες....ξερουν ζχεδον τα παντα.....κοιτα εδω

* To learn more about the ezlcd group, please visit

http://groups.yahoo.com/group/ezlcd

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.