Jump to content



WCA - Watercooling Components Advice


jkanaks

Recommended Posts

Συμφορουμίτες και μονάκριβη συμφορουμίτησα ;-) Παραθέτω λίστα με parts που προορίζονται να κρατήσουν δροσερό τον 3570K και αργότερα και μια GTX670. Πρωταρχικός σκοπος ησυχία και αν με παίρνει και ολίγη απο OC. To Radiator είναι το Nexus ST30 (slim 360) παρέα με 3χCorsair SP quiet, tubing Primochill 16/10 (3/8'' ID). δυστηχως δεν βρήσκω το Advanced που υποτίθεται ότι εξαλείφει τα θέματα με το plactisizer. Και ακολουθουν τα

attachment.php?attachmentid=53949&stc=1&d=1356365881

Τι λέτε είναι καλή επιλογή για ενα ήσυχο WCooling;

post-23742-1416076916,6557_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση, το raystorm που ποστάρεις το είχα στα υπ όψιν εξαιρετικό value for money!! πολύ καλές τιμές οι τιμές του eworld αλλά έλεγα να πάω σε D5 με rpm signal.

Link to comment
Share on other sites

Σου λείπει το tank.

Θα πρότεινα και εγώ raystorm καλύτερα.

Το cleaning kit το θεωρώ ανούσιο.

Το cleaning kit έλεγα μήπως μου κάνει την ζωή εύκολη στον καθαρισμό μετα την αφαίρεση του stock φαν.

Με ψήνεται τώρα για raystorm, διαλεξα mips καθαρά και μόνο για τα looks (η διαφορά στην αποδοση δεν είναι σημαντική), σκεφτομαι οτι θα δείχνει ωραια με τις platinum μνήμες της Corsair.

Ναι λάθος μου δεν είπα οτι Tank εχω ήδη το FrozenQ Liquid Fusion V Series 160mm - Blue

attachment.php?attachmentid=53954&stc=1&d=1356370577

Link to comment
Share on other sites

Cleaning Kit = Μπούρδες.

Η θερμαγώγιμη γίνεται παχύρεστη είτε στερεή με τον καιρό. Με ένα πανάκι να μη κάνει γρατζουνιές θέλεις μόνο.

Κοίτα αν θέλεις nickel μέσα στο σύστημά σου τότε προχώρα το.

Έχει σημασία αν θα στήσεις και color theme είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

θενκς [MENTION=10170]swatoner[/MENTION] δεν εχω καθαρίσει ποτε tim και δεν το ήξερα! Οπότε πετάω έξω το tim cleaner. Τώρα η VPP655 - single edition έχει rpm signal σίγουρα; Γιατι δεν μπορώ να βρω κάτι στο web, και το aquatuning την έχει 20ε κάτω σε σχέση με την aquacomputer που έχω στην λίστα.

Ναι έχω στο μυαλό μου ενα μπλε/λευκο με νίκελ θέμα (Τώρα αν μου βγεί είναι άλλο θεμα :...: ), γι αυτό και διάλεξα το συγκεκριμένο μπλόκ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η VPP655 δεν έχει rpm signal, αλλά μάλλον η διαφορά των +20ευρώ που έχει η d5 της aquacomputer δεν αξίζει μονο και μόνο για το rpm signal.

Ναι το Raystorm είναι πολύ δυνατό, και τώρα τελευταία κυκλοφόρησε απο την XSPC και GPU Block στο ίδιο ακριβως στύλ, πολυ όμορφο και αυτό.

Το tank είναι το FrozenQ Liquid Fusion V Series 160mm - Blue, αμερικάνικη ποζεριά :p

Link to comment
Share on other sites

Η τριχρωμία γενικά δε μου αρέσει. Ειδικά σε μπλέ άσπρο nickel είναι ασύνδετα θεωρώ. Είτε θα κάνεις μπλε nickel είτε μπλέ άσπρο. Ένα σκούρο και ένα ανοιχτό. Αλλιώς θα χαθεί το nickel χρώμα. Και σκέψου οτι πάει τετραχρωμία μαύρο, μπλέ, άσπρο, nickel...

Δεν ξέρω τι τανκ έχεις βέβαια για να κάνω μια ολοκληρωμένη λύση αλλά εγώ στο επόμενο build μου θα έκανα κάτι τέτοιο.

https://www.aquatuning.de/shopping_cart.php/bkey/d6b1c6977f40bec089124c2f207d5f87

Έχεις το 600t σε λευκό. Με μπλε UV φωτισμό και led στο raystorm αν κλείσεις τα φώτα γίνεται όλο μπλέ. Σωλήνες UV και το υγρό δε θα φαίνεται στο 5.25. Μπορείς να βάλεις και led στο tank στο 5.25 και είσαι μια χαρά.

Μη το κάνεις 4χρωμία τσιρκολίκη όμως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις και αδικο, απλα δε ξερω πως θα κολλήσω τις μνημες πλατινουμ στο κολπο τις οποίες τις εχω αγοράσει ήδη. Αν δεν δείχνει εντελώς ασχετο παω καρφι για την συνθεση που λες, εκτος απ το τανκ αφου εχω το frozenq. Θενκς ξανα για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ποιές μνήμες έχεις ακριβώς; Μπορούν να βαφτούν, ή να καλυφτούν με βινύλιο. Είτε να αλλαχτούν οι ψύκτρες. Αλλιώς πας για μαύρο σωλήνα και εσωτερικά παίζεις μαύρο nickel. Θα γίνει αρκετά ωραίο αλλά δύσκολο στην συντήρηση να βρείς-φτιάξεις αρκετά κομμάτια.

Εξωτερικά λευκό, μέσα μαύρο nickel θα βγεί πολύ ωραίο και όχι κοινό όπως μαύρο μπλε, λευκό μαύρο που κάνουμε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες τις corsair platinum http://www.corsair.com/en/catalog/product/view/id/571/s/dominator-platinum-with-corsair-link-connector-1-65v-16-gb-dual-channel-ddr3-memory-kit-cmd16gx3m4a2666c10/category/15/. Μαλλον βάφονται, Αλλά και το μαυρο tubing με black sparkle fittings ωραία ιδέα και κολαει καλα και το raystorm οπότε μαλλον αυτο το μπλοκ θα το παρω.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα το εξης.

Νικελ fittings. Νικελ ψυγειο. Black tubing και το αρχικο block σου.

Αργοτερα που θα ειμαι σπιτι θα σου linkaro κ πραγματα.

Γενικα black nickel εξωτερικα.

Δεν πολυ κυκλοφορουν κ εχει βαβουρα στο νικελωμα του ψυγειου.

Και παραθυρο με mirror μεμβρανη. Αμα δεν εχει φως θα φαινεται καθρεπτης.

Με λευκη λεντοταινια κ διακοπτη ειτε dimmer που κλεινει τα φωτα.

Μια γρηγορη ιδεα γιατι ολο κ κατι αλλο θα θελει. Συν οτι τωρα θυμηθηκα οτι η mobo εχει μπλε. Ωρεεε βασανααα

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ ανάβεις φωτιες τώρα περιμενω την συνθεση, το ψυγείο θα μπει τοπ σε push διάταξη και δε θα φαίνεται καθόλου. Μολις παω και γω σπιτι θα ποσταρω μια το case οπως ειναι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα φαινεται εστω λιγο το ψυγειο.

Και ξερεις οι λεπτομερειες κανουν την διαφορα.

Παντα μπλεκεις θελεις να δωσεις 50 σκεφτεσαι για 100 κ τελικα σου βγαινει 200.

Αν δεν θελεις να δωσεις πολλα κοιτα να κανεις οτι μπορεις ο ιδιος εστω κ σιγα σιγα. Ολα μαζι θα κοστισουν να ξερεις κ δεν εχεις παρει κ vga ακομα.

Βαλε ενα οικονομικο οριο γενικα ξερωντας ομως οτι θα το ξεπερασεις εστω λιγο.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μου μια χάρη και πες ποιο frozenq tank έχεις ακριβώς για να δέσω λίγο τις σκέψεις μου σε ποιο συγκεκριμένα πράγματα.

Οι μνήμες βάφονται εύκολα. Είναι μικρό κομμάτι και μπορεί να γίνει ηλεκτροστατική εύκολα.

Βάφτες λευκές και παίξε με άσπρο - μαύρο και ότι μπλέ έχει η mobo. Θα δέσει όλο το κουτί απλά.

Αν φαίνεται και το τανκ τότε λευκό γαλακτερό υγρό.

Είναι και της μόδας το όλο θέμα.

Αν είναι το frozen Q με μπλε Cathcode απλά θα βάλεις δαίφανο υγρό και τελείωσε. Βέβαια γίνεται λίγο μπαχαλέξ.

Link to comment
Share on other sites

Το FrozenQ Liquid Fusion V Series 160mm - Blue έχω

attachment.php?attachmentid=53954&stc=1&d=1356370577

To PCaki είναι περίπου έτσι τώρα. Με full plexi πλαινό και τακτοποιημένα/Sleeved καλώδια.

attachment.php?attachmentid=53968&stc=1&d=1356461728

Οπότε η ποιο"βατή" λύση είναι αυτό που λές και συ, με άσπρο - μαύρο και ότι μπλέ έχει η mobo. Τώρα που το ξαναβλέπω ακόμα και έτσι να μέινουν οι μνήμες δένουν λιγάκι απ τα I/O ports της mobo και τις λωρίδες αλουμινίου που έχουν οι ψύκτρες της Gigabyte, αλλά το ιδανικό θα ήταν να βαφτούν.

post-23742-1416076919,8028_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.