Jump to content



Mνήμες για 3570K και άλλες απορίες


Dorian

Recommended Posts

Γειά σας. έχω διαβάζοντας κάτι ψιλά αποφασίσει για αναβάθμιση μετά από σχεδόν 5 χρόνια με core2, σε i5 3570K και asrock extreme4, πιο πολύ για το chipset με υποστήριξη pcie3 sata 3 kai usb3 οπότε υποθέτω θα έχει μέλλον μπροστά του τουλάχιστον 3-4 χρόνια.. Έχω χάσει σχεδόν εντελώς επαφή και επαγγελματικά με τέτοιες δουλειές και ως χομπίστας. Από ότι έχω καταλάβει έχει ενσωματωθεί στους i5 i7 ο memory controller στην cpu οπότε έχει καταργηθεί εντελώς η έννοια του FSB. Στο συγκεκριμένο i5 ποιες είναι οι default ταχύτητας μνήμες που παίρνει; Τι θα προτείνατε για χαλαρό overclocking στα 8 giga;

Link to comment
Share on other sites

τσιμπα ενα σετακι 8gb[MENTION=6344]1600[/MENTION] με τη χαμηλοτερη τιμη,lifetime εγγυηση και -προσωπικη προτιμηση- να ειναι qualified για τη μητρικη σου και εισαι κομπλε. Δεν αξιζει να κλοκαρεις τις μνημες.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς να βρείς αυτές

ότι καλύτερο παίζει στα 1600 τις οποίες δουλεύεις όπου θες και όπως θες - και τί εννοώ με αυτό

έχεις λόξα με τα νούμερα ; ανεβάζεις στα 2400 με 11-11-11-28-2Ν 1.5v

έχεις λόξα με τα timmings ; κατεβάζεις στα 1600 με 7-8-8-20 1Ν 1.45v

οι συγκεκριμένες δεν χρειάζονται κάτι παραπάνω από 1.5v για να αποδώσουν μιας και από εργοστάσιο δουλεύουν 1.35v

ScreenShot00006_zps644602e5.jpg

η διαφορά από 1600 με αυτά τα timmings στα 2400 με 11-11-11-28-2Ν είναι ελάχιστες - στα 2400 ανεβάζει 3-4Gb bandwidth ακόμα ενώ πέφτει όπως είναι λογικό σε latency

~ τo καλύτερο πενηντάρικο που έδωσα για 16Gb και δεν μετάνοιωσα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. έχω διαβάζοντας κάτι ψιλά αποφασίσει για αναβάθμιση μετά από σχεδόν 5 χρόνια με core2, σε i5 3570K και asrock extreme4, πιο πολύ για το chipset με υποστήριξη pcie3 sata 3 kai usb3 οπότε υποθέτω θα έχει μέλλον μπροστά του τουλάχιστον 3-4 χρόνια.. Έ

Αν αυτοί είναι οι κύριοι λογοι, μείνε όπως είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτοί είναι οι κύριοι λογοι, μείνε όπως είσαι.

Γιατί ; να χτυπήσω δεκαετία με το core 2 σύστημα; κάπως δύσκολο να τα καταφέρω. το z77 δεν υποστηρίζει εγγενώς pcie3, sata3 usb3; 3-4 χρόνια τουλάχιστον πιστεύω τα βγάζει με ενδιάμεσα κάρτα γραφικών ssd περιφερειακά με usb3.

Οι 1600άρες DDR3 είναι η default ταχύτητα μνήμης για τον i5 3570;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.