Jump to content



Aσύρματη σύνδεση στο ίντερνετ


novice

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Έχω στο γραφείο μου έναν Η/Υ με Windows XP και συνδέεται στο ίντερντ ενσύρματα

Για πρακτικούς λόγους θέλω να συνδέομαι ασύρματα.

Πώς μπορώ να δω εάν μπορώ να υλοποιηθεί;

Π.χ. χρειάζεται να ψάξω κάτι συγκεκριμένο στο Device Manager;

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι αντιλαμβάνομαι αναφέρεσαι σε χώρο εργασίας (γραφείο). Εφόσον υπάρχει router (που εκπέμπει το σήμα για WIFI) σχετικά κοντά, τότε το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα wireless usb adapter. Άν έχεις Laptop τότε 92,99% έχει ενσωματωμένο adapter για τα ασύρματα δίκτυα και το μόνο που θέλει είναι ενεργοποίηση και να έχει καλή λήψη σήματος (Στην περίπτωση αυτή, ανέφερε εδώ το μοντέλο του λάπτοπ σου και συνεχίζουμε, διαφορετικά ανέφερε πάνω κάτω την απόσταση μεταξύ router και υπολογιστή desktop.)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

Σωστός. Είναι γραφείο, υπάρχει router, εκπέμπει ασύρματα (με το laptop συνδέομαι (ασύρματα)

είναι desktop, dell, dimension 8300.

Βρήκα ξεχασμένο ένα bluetooth Omnius.

Με αυτό μπορεί να γίνει δουλειά ή η δουλειά μας θα γίνει καλύτερα με ένα wireless usb adapter;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Τότε μένει να αγοράσω ένα wifi usb stick

Το router είναι σε άλλο δωμάτιο (παρεμβάλλεται τοίχος) και η απόσταση είναι περίπου 5-6 μέτρα.

Βέβαια όποτε συνδεόμαι ασύρματα με το laptop δεν έχω συναντήσει θέματα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.