Jump to content



Bootmgr is missing σε Netbook


Tomahawk

Recommended Posts

Netbook Advent με φορμαρισμένο ολόκληρο το σκληρό δίσκο και χωρίς cd/dvd optical drive, μόνο με usb ports και flash drives βγάζει αυτό το μήνυμα όταν παω να κάνω boot απο usb για να βάλω τα windows xp...

Ξέρει κάποιος πως μπορώ να κάνω restore τα αρχεία; Γιατί οι μόνες λύσεις που βρήκα ήθελαν cd...

Κάποια αρχεία έστω να τα πετάξω σε ένα 2ο flash drive για να τα επαναφέρω;

Link to comment
Share on other sites

Για Windows XP Pro x86 ναι αλλα formaρισμένος ο δίσκος με gparted... Με bootable usb stick του εν λόγω λογισμικού παω να δουλέψω αλλα μου πετάει μήνυμα απο την αρχή για το bootmgr :/

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω να περάσω πρώτα ubuntu απο flashακι και είδωμεν...

edit:

Τίποτα, το μόνο που καταφέρνω είναι επειδή είχε ubuntu πριν να μου βγαίνει και μήνυμα "grub rescue>" σε άλλες περιπτώσεις...

Βρήκα αυτόν τον οδηγό για το τι να κάνω βλέποντας το grub rescue αλλα εκτός

απο το ls που μου εμφανίζει "(hd0) (hd0, msdos1) (hd1) (hd1,msdos1) (fd0)" ότι άλλη εντολή και να βάλω έχω "error: no such partition" ή "error: unknow filesystem"...

Εαν βάλω τον σκληρό στο desktop κάνω τίποτα;

Edit 2: Μέσω recovery iso (απο Windows 7 32-bit), απλά recovery χωρίς image μέσα, έχω πρόσβαση στο σκληρό και γενικά σε αυτή την οθόνη...

91310d1281858178-bootmgr-missing-fix-2.png

Δοκιμάζω το 4ο βήμα όπως λέει εδώ, δέχεται όλες τις εντολές

και το κάνω reboot, βγάζω το flash drive με το recovery, βάζω το flash drive με τα XP, επιλέγω να κάνει boot απο το σωστό flashακι αλλα πάλι "bootmgr is missing".

Ξαναδοκίμασα 2η φορά τις εντολές και όταν εισάγω "boot cd" μου πετάει error.

Εφόσον έχω πρόσβαση στο σκληρό (ο οποίος αποτελείται απο 1 partition μόνο) έστω και μέσα απο το recovery δε μπορώ να του "πετάξω" κάποια αρχεία ώστε να επαναφέρω bootmgr

και τα απαραίτητα αρχεία...?

edit 3: Πέρασα boot.ini, ntdetect.com και ntldr στον C: και μου βγαίνει αυτό πλέον

IMG_20130111_083334_zpsf71f1d28.jpg

Τι κάνομεν...??!!

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει λύθηκε...

Μπήκα με Hiren και mini xp καμμένο με Grub που φτιάχνει mbr για να δω οτι δουλεύει σωστά το netbook

και μετά έφτιαξα με το flashboot bootable windows και έκανα το setup κανονικά!

:)

Link to comment
Share on other sites

Απλά αναφορικά παλαιότερα που μου είχε συμβεί το ίδιο, έβαλα το cd των windows και από repair/cmd έκανα copy paste το bootmgr στον δίσκο.

Ίσως χρησιμεύσει σε κάποιον και αυτή η λύση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.