Jump to content



HELP-ΠΤΩΣΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΣΚΛΗΡΟΥ....


koshal

Recommended Posts

Λοιπόν. Το story έχει ως εξής....

Έπεσε ο [ame=http://www.amazon.co.uk/Seagate-FreeAgent-320GB-Portable-Drive/dp/B001EAWLVQ]εξωτερικός[/ame] της κοπελιάς αναμμένος κάτω.

Φυσικά και σταμάτησε να λειτουργεί αφού βγήκε και το καλώδιο.

Στην επανασύνδεση ο σκληρός φαινόταν να δουλεύει (πιάνοντάς τον με το χέρι το κατάλαβα από τις χαρακτηριστικές περιστροφές που νιώθεις) αλλά τα λαμπάκια που έχει έκαναν ακανόνιστο αναβόσβημα και μετά από λίγο σταμάταγε και ο σκληρός.

Άνοιξα τη θήκη, τον σύνδεσα πάνω στο desktop και τον αναγνώρισε σα συσκευή (ST9320325AS) με κάποια δυσκολία αλλά partition πουθενά...

Στο disk managment των windows βγάζει αυτόdisk_managment.png

και στη συνέχεια αποτυγχάνει να φιάξει master boot record (σφάλμα Ι/Ο συσκευής)

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω???

Crystal disk info

320_external.png

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να ξαναδουλέψει. Τα έχει παίξει άσχημα... Και οι μετρητές χρήσης στο crystaldiskinfo δείχνουν άλλα αντί άλλων όπως και η χωριτηκότητα...

Η πλακέτα είναι σε καλή κατάσταση; Το άσχημο είναι ότι έγινε ενώ λειτουργούσε ο δίσκος. Αν ήταν κλειστός είχες καλύτερες πιθανότητες...

Αν είναι τυχερός και έχει χαλάσει μόνο η πλακέτα (PCB) ίσως βρεις από κανέναν χρήστη εδω μέσα και μπορεί να σου την δώσει αν δεν την χρειάζεται (χαλασμένος δίσκος) να δοκιμάσεις...

Εγώ έχω μία από Seagate Momentus 5400.3 και είναι 2.5''.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κοσμά η πλακέτα αυτού που έχω είναι η παρακάτω:

20130113232124.jpg

Δεν έχει μόνο 4 βιδάκια. Οπότε μάλλον δεν κάνει για τον δικό σου. Ο παραπάνω έχει 7 βιδάκια οπότε μην ανεβάινεις τζάμπα αύριο μέχρι Μαρούσι για να τον πάρεις...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Το story έχει ως εξής....

Έπεσε ο εξωτερικός της κοπελιάς αναμμένος κάτω.

Φυσικά και σταμάτησε να λειτουργεί αφού βγήκε και το καλώδιο.

Στην επανασύνδεση ο σκληρός φαινόταν να δουλεύει (πιάνοντάς τον με το χέρι το κατάλαβα από τις χαρακτηριστικές περιστροφές που νιώθεις) αλλά τα λαμπάκια που έχει έκαναν ακανόνιστο αναβόσβημα και μετά από λίγο σταμάταγε και ο σκληρός.

Άνοιξα τη θήκη, τον σύνδεσα πάνω στο desktop και τον αναγνώρισε σα συσκευή (ST9320325AS) με κάποια δυσκολία αλλά partition πουθενά...

Στο disk managment των windows βγάζει αυτόdisk_managment.png

και στη συνέχεια αποτυγχάνει να φιάξει master boot record (σφάλμα Ι/Ο συσκευής)

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω???

Crystal disk info

320_external.png

Έχεις δοκιμάσει το chkdsk

Link to comment
Share on other sites

Μη βιάζεστε να βγάλετε νεκρό το δίσκο.

Αμέσως πλακέτες κλπ.

Έχω φτιάξει αρκετούς δίσκους με το chkdsk που πρότεινε ο φίλος [MENTION=3658]vasi[/MENTION] από πάνω.

Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα να είναι νεκρός.

Απλά εξαντλείστε όλες τις πιθανότητες.

Υ.Γ. [MENTION=15113]koshal[/MENTION] το Crystal Disko Info σου βγάζει report σε Comic Sans???

Link to comment
Share on other sites

Tο θέμα είναι ότι δεν εμφανίζεται η μονάδα δίσκου σο My computer και δεν της έχει εκχωρηθεί drive letter από τα windows οπότε πως θα κάνω το chkdsk????

[MENTION=11349]VladimiR[/MENTION] δεν βρίσκω που έχει την επιλογή για report για να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις σε αυτό.

Το Comic sans μου φάνηκε από το screenshot. :p

Βασικά άλλο εννοούσα εγώ.

Όχι το chkdsk των windows.

Είχα στο νου μου μία εφαρμογή που λέγεται TeskDisk.

Αυτή βρίσκει σκληρούς αρκεί να λειτουργεί ως συσκευή.

Και επίσης ανακτά χαμένα partition tables κλπ.

Βέβαια θέλει αρκετό ψάξιμο επειδή λειτουργεί με εντολές. DOS φάση.

Link to comment
Share on other sites

Μη βιάζεστε να βγάλετε νεκρό το δίσκο.

Αμέσως πλακέτες κλπ.

Έχω φτιάξει αρκετούς δίσκους με το chkdsk που πρότεινε ο φίλος @vasi από πάνω.

Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα να είναι νεκρός.

Απλά εξαντλείστε όλες τις πιθανότητες.

Υ.Γ. @koshal το Crystal Disko Info σου βγάζει report σε Comic Sans???

Όπως είπε ο Κοσμάς το σύστημα δεν βλέπει καν το partition, οπότε δεν έχει γίνει assign o σκληρός στο λειτουργικό με κάποιο drive letter οπότε chkdsk δεν παίζει...

Κοσμά αν πήγες να κάνεις partition και ξεκίνησε να κάνει θα χάσεις όλα τα δεδομένα... Δεν ξέρω βέβαια μετά αν μπορείς να τα ανακτήσεις με προγράμματα του τύπου get data back...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το ξεκίνησα. Στο πρώτο παράθυρο πάτησα next και μου έβγαλε σφάλμα.

Θυμάμαι ότι έχει 2-3 next που επιλέγεις χωρητικότητες και drive letters και πατάς finish αλλά εμένα μου κόλλησε από το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Tο θέμα είναι ότι δεν εμφανίζεται η μονάδα δίσκου σο My computer και δεν της έχει εκχωρηθεί drive letter από τα windows οπότε πως θα κάνω το chkdsk????

[MENTION=11349]VladimiR[/MENTION] δεν βρίσκω που έχει την επιλογή για report για να σου πω.

δεν έχει σημασία που δεν φαίνεται το γραμμα !! πρέπει να ξεκινήσει chkdsk κατά την εκκίνηση !! έτσι έσωσα έναν δίσκο 2 tb

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.