Jump to content



απόπειρα overclocking σε gtx550ti


Incredible

Recommended Posts

Μιλάμε πάντα για το σύστημα της υπογραφής!

Από μικρο παιδί ήθελα να κάνω o/c αλλά ποτέ δεν τα κατάφερα λόγω των συστημάτων που είχα αλλά και έχω (προσωπικό δράμα :p )

Έτσι, είπα να παίξω με την κάρτα γραφικών μου μήπως κερδίσω τίποτα (θα κερδίσω; ) αλλά και περισσότερο για την εμπειρία ;)

παρακάτω τα αποτελέσματα (με μνήμες δεν ασχολήθηκα ακόμα)

voltage core score (3dmark11)

1.125V 970MHz P2779 (stock)

1.125V 1030MHz p2851

1.137V 1070MHz p2859(!)

Μπορώ να πάω παραπέρα;

Η αύξηση της τάσης ήταν μεγάλη; (το έκανα λίγο στην τύχη)

γιατί τόσο μικρή αύξηση στο σκορ στην τελευταία προσπάθεια;

υ.γ. θερμοκρασίες max 65 βαθμοί. η κάρτα είναι της gigabyte κλοκαρισμένη απ την μάνα της στα 970 (900stock) και οι αλλαγές γίνονται με το msi afterburner

Link to comment
Share on other sites

Να την αφήσεις ως έχει. Δεν θα κερδίσεις κάτι ουσιαστικό και η τάση που έδωσες είναι πολλή. Τζάμπα αυξάνεις κατανάλωση, θερμοκρασίες και μειώνεις τη ζωή της κάρτας.

Να έχεις επίσης υπόψιν σου ότι το πρώτο που σκάει σε μια κάρτα γραφικών είναι οι μνήμες...

Το σύστημά σου δεν χτίστηκε εξαρχής για o/c και το θυμάμαι επειδή είχα συμμετάσχει στο θέμα σου. Σου είχα πει μάλιστα τότε ότι αν ήθελες o/c ο 965 ήταν καλύτερη επιλογή (όπως και η 6850, όχι μόνο από τη σκοπιά του ο/c αλλά και των επιδόσεων).

Link to comment
Share on other sites

Να την αφήσεις ως έχει. Δεν θα κερδίσεις κάτι ουσιαστικό και η τάση που έδωσες είναι πολλή. Τζάμπα αυξάνεις κατανάλωση, θερμοκρασίες και μειώνεις τη ζωή της κάρτας.

Να έχεις επίσης υπόψιν σου ότι το πρώτο που σκάει σε μια κάρτα γραφικών είναι οι μνήμες...

Το σύστημά σου δεν χτίστηκε εξαρχής για o/c και το θυμάμαι επειδή είχα συμμετάσχει στο θέμα σου. Σου είχα πει μάλιστα τότε ότι αν ήθελες o/c ο 965 ήταν καλύτερη επιλογή (όπως και η 6850, όχι μόνο από τη σκοπιά του ο/c αλλά και των επιδόσεων).

Δεν είχες συμμετάσχει απλά αλλά το είχες στήσει κατα 90% :p και με εχεις βοηθήσει πολύ.

Είναι καλύτερος ο 965 από τον ι3;

το ξέρω ότι δεν χτίστηκε για ο/c αλλά με προοπτικές ο/c (ζ68).

Η κάρτα δεν έχει έτσι κ αλλιώς πολύ ζωη για games λόγω της ισχύς της (υποθέτω), και όπως είπα το κάνω και για την εμπειρία :innocent:

Φίλε τρεχχ έχω απωθημένα τι να κάνουμε, όλοι κλοκάρουν εκτός από εμένα :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι, όχι, τουλάχιστον για τη χρήση που το προορίζεις εσύ και τις προοπτικές αναβάθμισης που σου έδινε. Αν βρεις τα ποστ σου τα είχα πει τότε αναλυτικά.

Η μητρική σου είναι μητρική για μικρό έως μέτριο O/c. 4 με 4.3 ας πούμε, όχι παραπάνω. Δεν μπορείς να δώσεις καρφωτή τάση πχ. μόνο offset. Άλλα πλεονεκτήματα είχε σε σχέση πάντα με την τιμή της, όχι το o/c.

Aν δεν σε ενδιαφέρει το μέλλον της κάρτας, άλλαξέ της τα φώτα. Δεν θα επηρεάσει κάπου το υπόλοιπό σου σύστημα.

Τέλος, δεν κλοκάρουν όλοι. Κλοκάρουν σχεδόν όλοι μόνο εδώ μέσα και σε αντίστοιχα fora. Στην πραγματική ζωή δεν κλοκάρει ούτε το 2% των χρηστών pc. Εγω προσωπικά ανήκω στο 98% που γενικά δεν κλοκάρει και όταν σπάνια το κάνει, το κάνει χωρίς αυταπάτες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι, όχι, τουλάχιστον για τη χρήση που το προορίζεις εσύ και τις προοπτικές αναβάθμισης που σου έδινε. Αν βρεις τα ποστ σου τα είχα πει τότε αναλυτικά.

ναι επειδή θυμάμαι το πόστ αυτό σε ρωτάω ;) ok

Aν δεν σε ενδιαφέρει το μέλλον της κάρτας, άλλαξέ της τα φώτα. Δεν θα επηρεάσει κάπου το υπόλοιπό σου σύστημα.

αυτό ρωτάω το τι παραπάνω μπορώ να κάνω! αλλά ότι και να κάνω δεν θα δω τίποτα ε; (σε έχω πρήξει :p )

Τέλος, δεν κλοκάρουν όλοι. Κλοκάρουν σχεδόν όλοι μόνο εδώ μέσα και σε αντίστοιχα fora. Στην πραγματική ζωή δεν κλοκάρει ούτε το 2% των χρηστών pc. Εγω προσωπικά ανήκω στο 98% που γενικά δεν κλοκάρει και όταν σπάνια το κάνει, το κάνει χωρίς αυταπάτες.

αυτούς εννοώ :p απλά δεν μπορώ να χωνέψω ότι δεν κερδίζεις τίποτα με το o/c :p

Link to comment
Share on other sites

Από την μνήμη μην περιμένεις και πολλά αυξάνοντας την τάση και εφαρμόζοντας κάποια μέτρια ψύξη αν δεν έχει ήδη καλό σύστημα ψύξης.

Επίσης δεν είναι γραμμική η σχέση μεταξύ αύξησης τάσης σε πυρήνα και αύξησης επιδόσεων. Ασχέτως της ζωής της κάρτας που σου αναφέρουν παραπάνω εφαρμόζοντας τάση κάποια στιγμή δεν θα δεις περαιτέρω αύξηση επιδόσεων ή θα δεις και πτώση πιθανώς. ΑΝ είναι καλό κομμάτι το chip που σου έτυχε θα κλοκάρει παραπάνω.

Συνήθως ένα 10-15% overclocking είναι σχετικά εύκολο να επιτευχθεί. Και πάλι δεν ξέρω πλέον όπως έχουμε φτάσει και αλλάζουμε τις κάρτες γραφικών και τις mainboard/cpu αν αξίζει καν τον κόπο να ασχοληθείς.

Link to comment
Share on other sites

Από την μνήμη μην περιμένεις και πολλά αυξάνοντας την τάση και εφαρμόζοντας κάποια μέτρια ψύξη αν δεν έχει ήδη καλό σύστημα ψύξης.

Επίσης δεν είναι γραμμική η σχέση μεταξύ αύξησης τάσης σε πυρήνα και αύξησης επιδόσεων. Ασχέτως της ζωής της κάρτας που σου αναφέρουν παραπάνω εφαρμόζοντας τάση κάποια στιγμή δεν θα δεις περαιτέρω αύξηση επιδόσεων ή θα δεις και πτώση πιθανώς. ΑΝ είναι καλό κομμάτι το chip που σου έτυχε θα κλοκάρει παραπάνω.

Συνήθως ένα 10-15% overclocking είναι σχετικά εύκολο να επιτευχθεί. Και πάλι δεν ξέρω πλέον όπως έχουμε φτάσει και αλλάζουμε τις κάρτες γραφικών και τις mainboard/cpu αν αξίζει καν τον κόπο να ασχοληθείς.

Η κάρτα είναι καινούρια και όπως είπα το κάνω κυρίως για την εμπειρία... απλά μου κάνει εντύπωση που όσο και να ασχοληθώ δεν θα υπάρξει ορατή βελτίωση.

Πάντως σαν επόμενο βήμα και με τα μέχρι τώρα στοιχεία θα μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν σε καλύπτει η κάρτα αντί για OC πούλησε την και συμπλήρωσε να αγοράσεις πιο δυνατή. Με OC μην περιμένεις πολλά και ειδικά από κάρτες που δεν είναι ακριβώς και high end.

Δεν είναι ούτε κάρτα που μπορείς να ξεκλειδώσεις με BIOS ούτε κάρτα που επιδέχεται τρελό OC.

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν σε καλύπτει η κάρτα αντί για OC πούλησε την και συμπλήρωσε να αγοράσεις πιο δυνατή. Με OC μην περιμένεις πολλά και ειδικά από κάρτες που δεν είναι ακριβώς και high end

Με καλύπτει... δηλαδή ό,τι δοκίμασα να παίξω σε 1080p και full ρυθμίσεις το έπαιξα, απλά περισσότερο η περιέργεια!

Link to comment
Share on other sites

Δες για αρχή μέχρι πού είναι σταθερή η κάρτα σου χωρίς να της δώσεις επιπλέον ρεύμα.

Οπότε πίσω στα 1.125V/1030MHz.

Αν ο πυρήνας είναι σταθερός, τον αφήνεις εκεί και άρχισε να παίζεις με τις μνήμες.

Ανέβασέ τις επίσης μέχρι εκεί που είναι σταθερές χωρίς να αυξήσεις το ρεύμα.

Μετά ξαναπόσταρε τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δες για αρχή μέχρι πού είναι σταθερή η κάρτα σου χωρίς να της δώσεις επιπλέον ρεύμα.

Οπότε πίσω στα 1.125V/1030MHz.

Αν ο πυρήνας είναι σταθερός, τον αφήνεις εκεί και άρχισε να παίζεις με τις μνήμες.

Ανέβασέ τις επίσης μέχρι εκεί που είναι σταθερές χωρίς να αυξήσεις το ρεύμα.

Μετά ξαναπόσταρε τα αποτελέσματα.

το να τρέχω ένα 3dmark δεν πιστεύω οτι είναι και ο πιο αξιόπιστος τρόπος για να δω αν είναι σταθερή, υπάρχει άλλος τρόπος; (π.χ. το καλύτερο θα ήταν να παίξω 3-4 ώρες)

Link to comment
Share on other sites

ανεβάζω κανονικά τον πυρήνα (1030-1050), στο gpu-z μου δείχνει την αύξηση αλλά όταν τρέχω το 3dmark, και στο tab 'sensors' αλλά και στο afterburner η μέγιστη συχνότητα που πιάνω είναι τα 1000.

Γι αυτό μετά από κάποιο σημείο μένει ανεπηρέαστο το σκορ! τi γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

το να τρέχω ένα 3dmark δεν πιστεύω οτι είναι και ο πιο αξιόπιστος τρόπος για να δω αν είναι σταθερή, υπάρχει άλλος τρόπος; (π.χ. το καλύτερο θα ήταν να παίξω 3-4 ώρες)

Εκτός από 3dmark και heaven τότε βάλε ένα-δυο βαριά παιχνίδια να τρέξεις (όσο περισσότερη ώρα, τόσο το καλύτερο).

Βάλε για παράδειγμα όποιο-α θες από far cry 3, crysis 2, bf3, metro2033, witcher2 κλπ

Οι τίτλοι είναι ενδεικτικοί, απλά τα συγκεκριμένα games είναι απαιτητικά, και αν δεν είσαι σταθερός θα το καταλάβεις!

ανεβάζω κανονικά τον πυρήνα (1030-1050), στο gpu-z μου δείχνει την αύξηση αλλά όταν τρέχω το 3dmark, και στο tab 'sensors' αλλά και στο afterburner η μέγιστη συχνότητα που πιάνω είναι τα 1000.

Γι αυτό μετά από κάποιο σημείο μένει ανεπηρέαστο το σκορ! τi γίνεται;

Apply όταν άλλαξες τα νούμερα στο afterburner πάτησες?
Link to comment
Share on other sites

Apply όταν άλλαξες τα νούμερα στο afterburner πάτησες?

εννοείτε! και στο gpu-z, στο πρώτο tab μου δείχνει ότι έγινε η αλλαγή στο δεύτερο ταμπ όμως που μου έχει live στοιχεία δεν ξεπαιρνάει τα 1000Mhz κατά το bench! Τα ίδια στοιχεία βλέπω και στο afterburner

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατέβασε και βάλε driver από τον 296.10 και πρίν, λογικά θα σε αφήσει.

Φαίνεται οτί οι drivers της σειράς 3ΧΧ.ΧΧ περιορίζουν το o\c μέχρι τα ~1000mhz και δεν σε αφήνουν να ανεβάσεις άλλο πυρήνα.

Διάβασε και εδώ αν θες ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατέβασε και βάλε driver από τον 296.10 και πρίν, λογικά θα σε αφήσει.

Φαίνεται οτί οι drivers της σειράς 3ΧΧ.ΧΧ περιορίζουν το o\c μέχρι τα ~1000mhz και δεν σε αφήνουν να ανεβάσεις άλλο πυρήνα.

Διάβασε και εδώ αν θες ;)

ευχαριστώ! όταν βρω το χρόνο θα το δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατέβασε και βάλε driver από τον 296.10 και πρίν, λογικά θα σε αφήσει.

Φαίνεται οτί οι drivers της σειράς 3ΧΧ.ΧΧ περιορίζουν το o\c μέχρι τα ~1000mhz και δεν σε αφήνουν να ανεβάσεις άλλο πυρήνα.

Διάβασε και εδώ αν θες ;)

έχουμε και λέμε:

core score

970 2779

1000 2747

1010 2783

1030 2834

1040 2846

1050 2680+ένα error σε μια προσπάθεια...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με τους παλιούς πας όντως πάνω από 1000, ε? Ποιούς έβαλες τους 296.10?

Στα του o/c τώρα:

Παρκάρεις στα 1040 core. Καλά είσαι.

Και αρχίζεις να παίζεις με τη μνήμη...ανεβάζεις και δοκιμάζεις.

Λογικά θα μπορείς να πας εύκολα στα 1150 (2300 effective). Ανάλογα και σε τί κάρτα έχεις πέσει βέβαια.

Keep pushing :devil:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.