Jump to content



"Κλέφτης" ρεύματος


kostas314

Recommended Posts

Καλησπέρα,

εχει κανενας χρησιμοποιησει κλεφτη ρεύματος?

Ενδιαφέρομαι να βάλω εναν στο καλωδιο τροφοδοσίας της οθόνης μου.

Οι ερωτησεις μου ειναι για οποιον γνωριζει οι εξης:

Θα μου δημιουργησει θεμα στην τροφοδοσια της οθόνης αυτη η παρέμβαση στο καλωδιο; (υποθετω οτι θα το κανω οπως προβλεπεται)

Η διακλάδωση του κλέφτη μπορει να χρησιμοποιηθει για να βάλω εναν ανταπτορα που βγάζει 5v με 800ma?

Τα 5v αυτα θα ειναι σταθερα; Δλδ ο κλεφτης θα τραβαει ρευμα ανεξάρτητα των απαιτησεων της οθονης;

Πιθανον να ρωταω και κουταμαρες μιας και με ηλεκτρολογικα δεν ξερω πολλα αλλα

πιασατε το νοημα φανταζομαι του τι θελω.

Οποιαδηποτε βοηθεια, προταση , παρατηρηση ειναι ευπροσδεκτη.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σου δημιουργήσει θέμα.

Βασικά λέγετε διακλαδωτής.

Ελπίζω να λές έτοιμο διακλαδωτή 3pin τροφοδοσίας και όχι πατένα. Μετά εκεί βάζεις ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι θες να φτιάξεις ακριβώς;

Το συγκεκριμένο απότι λέει είναι για εφαρμογές παρακολούθησης. Κάτι τέτοιο θες να κάνεις και εσυ;

Σε γενικές γραμμές, εκμεταλλεύονται το φαινόμενο της επαγωγής εναλλασσόμενου ρεύματος. Βέβαια επειδή η σύζευξη είναι χαλαρή (μεγάλη απόσταση αγωγών, ελάχιστος πυρήνας, απουσία τυλιγμάτων) τα ρεύματα/τάσεις που αναπτύσσονται είναι πολύ μικρά. Για να καταλάβεις, μια τέτοια λογική εφαρμόζεται στους μετρητές ρεύματος με δαγκάνα που χρησιμοποιούν οι ηλεκτρολόγοι.

Το παραπάνω απαιτεί όμως αγωγό ξεχωριστό από τον ουδέτερο. Στο καλώδιο τροφοδοσίας έχεις 3 αγωγούς, φάση, ουδέτερο και γείωση. Για να χρησιμοποιήσεις εναν τέτοιο "κλέφτη" πρέπει να ανοίξεις κάπου το καλώδιο ώστε να φανούν οι 3 αγωγοί και να προσαρμόσεις αυτό το μαραφέτι στη φάση. Δε πρόκειται δλδ με ακέραιο καλώδιο να δουλέψει.

Επίσης να ξέρεις ότι πρέπει η συσκευή που χρησιμοποιεί το καλώδιο να λειτουργεί ώστε να μπορείς να κλέβεις ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ήδη δομημενη καλωδιωση με την επιλογη της πριζας να ειναι μακρια ενω τα επιπλεον καλωδια ειναι μεγαλη φασαρια.

Θελω μολις 5v και 800ma οπως ειπα θα με καλυπτει αυτο;

Αποτι καταλαβα κανεις μια τρυπα στο καλωδιο απλα να βρεις τη φαση.

1.Μια οθονη στο stand by θεωρειται οτι καταναλωνει ρευμα;

2. Αφου εκει (μετα τον κλεφτη) θελω να βαλω μετασχηματιστη 5v γιατι πρεπει η οθονη να ειναι ανοικτη;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μαραφέτι δεν είναι τίποτα άλλο από αυτό

Current transformer - Wikipedia, the free encyclopedia

το οποίο σημαίνει ότι η έξοδός του είναι μια πηγή ρεύματος, της οποίας η τιμή εξαρτάται από το τι ρεύμα κυκλοφορεί στο κύριο αγωγό. Την τάση δε τη ξέρεις, αυτή προσαρμόζεται στο φορτίο (ακριβώς το αντίθετο από ένα τροφοδοτικό πχ το οποίο έχει γνωστή τάση αλλά το ρεύμα του προσαρμόζεται στο φορτίο)

Τωρα αν εσύ θες 5V και 800mA, δλδ κάπου 4W. Μια οθόνη σε standby καταναλώνει μεν αλλά ελάχιστα σε σχέση με τη κανονική της λειτουργία. Παλιές LCD μπορεί να σου βγάλουν και 5W ή 10W στο standby. Καινούργιες θα βγάλουν 1W και λιγότερο. Αν η οθόνη είναι ανοικτή, θα καταναλώνει περισσότερα Watt.

Σωστά κατάλαβες για τη τοποθέτηση. Κάνεις μια σχισμή στο καλώδιο και βρίσκεις τη φάση. Έχε όμως υπόψη σου ότι το σύστημά σου δε θα έχει τον ουδέτερο της εγκατάστασής σου ή οπως λέμε θα είναι γαλβανικά απομονωμένο. Αυτό ίσως το θες ίσως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ευραριστώ πολύ.

Μου εδωσες να καταλαβω πληρως.

Η λυση που θα ακολουθησω λοιπον θα ειναι διαφορετικη.

Με πολυπριζο στο τερμα του καλωδιου. :rubik:(αρκετα περισσοτερα πραγματα δυστυχως αλλα θα τα βολεψω πισω απο την οθονη...)

ευχαριστω.

κατι τετοιο λοιπον θα παρω

http://www.e-develop.gr/view_product.php?productid=396&idcat=23&idsubcat=82&idsubsubcat=-1&key=4b6e1b74a6eb1115d30cae744936bf86&secref=efdc8c6cd28cd0adc7b52e75638eb36f

Link to comment
Share on other sites

Η ευχαρίστηση δική μου που βοήθησα :)

Και να διευκρινίσω κάτι που ξέχασα. Ο λόγος του μετασχηματισμού του ενός ρεύματος προς το άλλο είναι 1:1. Οπότε αν πεις ότι η LCD τραβάει 10W τότε στα 230V μιλάμε για ρεύμα 4mA. Αυτός είναι βασικά ο λόγος για τον οποίο δε μπορούν να υποστηριχθούν σχετικά μεγάλα φορτία (δλδ τα 5V και 800mA που θες)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.