Jump to content



format se lenovo


stathis0192

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους εχω ενα lenovo g565 και προχτεσ εκανα φορματ τα win8 και ηθελα να επαναφερο τα εργοστασιακα αλλα to recovery βλεπει το κρυφο partition ενω δεν το εχω σβησει. το format γινετε με ενα κουμπι που εχει διπλα απο το power. την βοηθεια σας παρακαλω..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς τα Lenovo από όσο θυμάμαι έχουν επιλογή για να φτιάξεις/κάψεις τα recovery DVDs (3) και ξεχωριστό δεύτερο και ορατό partition στο δίσκο με αντίστοιχη ονομασία περίπου στα 10GB για τα recovery disks.

Από κει και πέρα στην εκκίνηση με το κουμπί που αναφέρεις (ThinkVantage) φορτώνει το πρόγραμμα της Lenovo που είναι στο πρώτο και κρυφό partition και περιέχει ουσιαστικά το πρόγραμμα του Recovery. Επειδή σαν μέγεθος είναι μικρό νομίζω ότι χρησιμοποιεί τα data από το τελευταίο και ορατό partition που έχει και την αντίστοιχη ονομασία. Αν το έσβησες ή δεν έχεις φτιάξει τα DVDs δύσκολα τα πράγματα στην περίπτωσή σου.

Συγκεντρωτικά λοιπόν:

1 partition είναι με το πρόγραμμα της lenovo (Λιγότερο από 1GB)

2 partition είναι το λειτουργικό σου

3 partition είναι τα recovery data. Έχει autorun νομίζω για την δημιουργία των DVDs (χωρητικότητα κοντά στα 10GB)

Αν έχεις σβήσει το 3 partition ή δεν το βλέπεις δεν μπορείς να κάνεις recovery. Μόνο από τα DVDs που θα πρέπει να είχες φτιάξει κάποια στιγμή στις αρχές.

Link to comment
Share on other sites

τα partition ειναι το c με τα windows ειναι το d με ονομασια lenovo 28,9 GB αλλα απο αυτα μονο το 1GB ειναι δεσμευμενο με κατι drivers και ειναι και το διαμερισμα OEM 14,75 GB. με λιγα λογια δεν πειραξα κανενα partition παρα μονο το C οπου εγινε και το format. στα eshop που πειρα τηλ. μου ειπαν οτι γινετε να το φτιαξω οπως πριν αρκει να τους το στειλο για να δουλεψει το recovery ξανα.αλλα θα ηθελα να ξερω αν μπορω να το κανω και εγω και αν γνωριζει καποιος....

Link to comment
Share on other sites

τα partition ειναι το c με τα windows ειναι το d με ονομασια lenovo 28,9 GB αλλα απο αυτα μονο το 1GB ειναι δεσμευμενο με κατι drivers και ειναι και το διαμερισμα OEM 14,75 GB. με λιγα λογια δεν πειραξα κανενα partition παρα μονο το C οπου εγινε και το format. στα eshop που πειρα τηλ. μου ειπαν οτι γινετε να το φτιαξω οπως πριν αρκει να τους το στειλο για να δουλεψει το recovery ξανα.αλλα θα ηθελα να ξερω αν μπορω να το κανω και εγω και αν γνωριζει καποιος....

Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο την Τεχνική Υποστήριξή της Λενοβο, αντί να παιδευεσαι?

Το τηλέφωνο υπάρχει στην κεντρική σελιδα

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πειράξει κανένα από τα 2 partition πρέπει από το ίδιο το πρόγραμμα της lenovo να έχει επιλογή για επαναφορά σε factory settings. Το επιλέγεις, περιμένεις κάνα 15 και όταν τελειώσει κάνει reboot και είναι όπως την πρώτη μέρα που το αγόρασες.

Λογικά αν πατήσεις εκείνο το κουμπί που είναι δίπλα στο power κατά την εκκίνηση και περιμένεις λίγο θα φορτώσει το recovery πρόγραμμα και εκεί έχει οδηγό για να σε οδηγήσει βήμα-βήμα.

Link to comment
Share on other sites

το recovery δεν εκεινει το προγραμμα οπωσ πρωτα και αυτο εγινε μετα το φορματ που ειχα κανει για την δοκιμη..

Και ξαναρωταω εγω...

Γιατι δεν παιρνεις τηλεφωνο στην τεχνικη υποστηριξη της Lenovo?

Τσαμπα ειναι...και ειναι μια υπηρεσια την οποια και εχεις πληρωσει για να εχεις, αγοραζοντας το λαπτοπ απο την Lenovo..

Εχεις ηδη ασχοληθει 2.5 μερες με αυτο χωρις να βρεις λυση και δεν παιρνεις πρωτα απ'ολα ενα τηλεφωνο να δεις αν σου λυσουν το προβλημα?

Αν δεν στο λυσουν, τοτε το ψαχνεις παλι...

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ σιμερα και δεν βγαζω ακρι μου ειπε οτι εχω διαγραψει το οεμ αλλα στα eshop μου λενε οτι γινετε γιατι απο τι στιγμη που εκανα format κατι διαγραφτικε στον C: και το recovery δεν βλεπει το οεμ και με 15 ευρο γινετε...αλλα εγο ηθελα να ξερω πως να το κανω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.