Jump to content



Αγορα καλου οικονομικου Gaming υπολογιστη


MaZzzZ

Recommended Posts

drkaras: Καλα θα ειναι να την παρω απο Ελλαδα απο οσο πιστευω για να εχω και εγκυηση.

Αυτη η καρτα που λες στην Ελλαδα απο οτι ειδα εχει παραπανω.

Ειδα αυτην CLUB3D HD7870 ROYALQUEEN 2GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR

Και αυτην XFX RADEON HD7870 FX-787A-CNFC CORE EDITION 2GB DDR5 PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR

Αλλα μετα θα μου βγει πολυ παραπανω το ποσο και δεν ξερω αν αξιζει και τι διαφορες θα εχω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply
αυτη θα ηταν καλυτερη λυση?

Club 3D 2GB AMD HD7870 Joker Graphics Card (925 MHz, Stream Processors: 1536, PCI-E 3.0)

Club 3D 2GB AMD HD7870 Joker Graphics Card (925 MHz, Stream Processors: 1536, PCI-E 3.0): Amazon.co.uk: Computers & Accessories

Αυτή είναι ακόμα καλύτερη λύση αλλά στην Ελλάδα έχει κόστος 245€ ! Ξεφεύγει από το budget αρκετά !

Link to comment
Share on other sites

adpanos: Δεν ειναι οτι δεν το κοιταω.

Αλλα γιατι να μην δωσω 30 ευρω παραπανω και να παρω τον 8320 στα 3.5GHZ που ειναι και 8 Cores?

Ξερω αχρηστα τα 8 Cores αλλα αυτο ειναι για τωρα, αυριο μεθαυριο δεν ξερεις.

Οσο για τον σκληρο δισκο οχι τον SSD τον αλλο που λες.

Hitachi? Με τιποτα, μονο WD.

Ασε που απο οτι βλεπω ειναι στα 16MB Buffer σε σχεση με τον WD που ειναι 64MB Buffer.

Η μητρικη καλη μου φαινεται.

Αλλα σαν εταιρια μου φαινεται καπως η Asrock, δεν αξιζει να δωσω 10 ευρω παραπανω η οσο ειναι για την Asus που λεω?

Οσο για τις μνημες RAM δεν μπορω να καταλαβω διαφορες με μπερδευει πολυ ολο αυτο με τις RAM.

Οχι δεν προτιμω μονο το eshop, αλλα καλα θα ειναι να τα παρω ολα απο ενα καταστημα.

Γιατι δυστιχως εδω που ειμαι, Φλωρινα, δεν εχω καποιο καταστημα, καποτε ειχαμε eshop και αυτο το κλεισανε οταν κλεινανε ολα.

Οποτε θα πληρσωσω μεταφορικα, και θελω να τα παρω ολα απο ενα καταστημα αν γινεται.

Για να μην πληρωνω μεταφορικα και courier συνολο στα 9-10 ευρω στον καθε ενα.

Link to comment
Share on other sites

hitachi = w.d.

Η hitachi αγοράστηκε από την W.D. και η samsung από την seagate !:p

Αρα ΝΑΙ σε hitachi !

H ASROCK έχει αγοραστεί από την ASUS ! Πολύ καλές μητρικές οι ASROCK και σε πολύ καλές τιμές ! Αρα ΝΑΙ σε ASROCK !

Μνήμες !!! Κοιτάς ποια σου δίνει τα περισσότερα GB την υψηλότερη συχνότητα και ταυτόχρονα τα μικρότερα timings στην καλύτερη τιμή ! Αρχικά κοίταξε για 1866Mhz !

ο ssd κάνει το σύστημά σου να πετάει κυριολεκτικά !

watch?v=kiLSXvNaCME

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ηξερα αυτα.

Αλλα παλι δεν εχει το κατι διαφορετικο?

Στον WD δεν αλλαζω γνωμη με τιποτα, ειδικα για Hitachi μπα με τιποτα θα ελεγα.

Οσο για Asrock η Asus, τι να πω δεν ξερω.

Η διαφορα ειναι στα 10 ευρω πανω κατω απο οτι ειδα.

Link to comment
Share on other sites

Στον SSD περναω μονο τα Windows και τιποτα αλλο?

Η τα Windows και προγραματα παιχνιδια κτλπ και ολα?

Γιατι ειχα ακουσει πως μονο τα Windows τιποτα αλλο.

Και πρεπει να ειναι Kingston? Οχι κατι αλλο?

Ρωταω γιατι για SSD δεν εχω ιδεα απο μαρκα τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ηξερα αυτα.

Αλλα παλι δεν εχει το κατι διαφορετικο?

Στον WD δεν αλλαζω γνωμη με τιποτα, ειδικα για Hitachi μπα με τιποτα θα ελεγα.

Οσο για Asrock η Asus, τι να πω δεν ξερω.

Η διαφορα ειναι στα 10 ευρω πανω κατω απο οτι ειδα.

Δεν σε καταλαβαίνω καθόλου !

Από την μια ψάχνουμε το value for money και από την άλλη ψειρίζεις τα parts !

Η HITACHI δίνει παραπάνω εγγύηση από όλες τις άλλες εταιρίες στους σκληρούς της ! Η Seagate δίνει την μικρότερη. Ενας ακόμα λόγος για HITACHI ! Επίσης από hitachi κερδίζεις 6-7€ στο κόστος !

ASROCK γιατί είναι τίμια επιλογή και σκληρό καρύδι ! Δεν παθαίνει τίποτα !!! Είναι σκυλιά μητρικές και είναι υπερεξοπλισμένες σε καλή τιμή ! +13€ κέρδος από εδώ !

THERMALTAKE 530Watt γιατί με κόστος 45€ μόνο σου δίνει ένα πολύ αξιόπιστο στροφοδοτικό 80plus που μπορεί να μην του φαίνεται με την πρώτη ματιά αλλά είναι σταθερότατο και δίνει καλές εντάσεις !! Ολα τα reviews αυτό αποδεικνύουν ! +15€ κέρδος από εδώ !

SAPPHIRE HD7870 από visionstudio γιατί αγοράζεις μια πολύ δυνατή κάρτα με κόστος 206€ ΜΟΝΟ , κερδίζοντας από την επιλογή e-shop +30€

AEROCOOL STRIKE X ONE γιατί είναι ένα κουτί με 35€ κόστος το οποίο μπορεί να δίνει σωστό αερισμό στο σύστημά σου !!! Εχει πολλές θέσεις για 120άριδες ανεμιστήρες !

Μνήμη την φτηνότερη στα 1866Mhz με όσο το δυνατόν CL9 timings ! Αυτές που σου έδειξα από visionstudio είναι CL9 / 1866Mhz ! και δεν ξεφεύγουν σε τιμή !!!

Και επειδή όλη αυτή την ταλαιπωρία με το ψάξιμο των καλύτερος parts σε απόδοση τιμή ΔΕΝ την κάναμε τυχαία αλλά για να πετύχουμε δυνατό και ΠΛΗΡΕΣ σύστημα , ΟΛΑ τα χρήματα που κερδίσαμε από τα παραπάνω τα ρίχνουμε σε SSD !!!

KINGSTON V300+ SSD 120GB SATA III με 85€ !!! Πάρα πολύ καλός συντελεστής απόδοσης τιμής και εδώ ..........

Ετσι φτιάχνεις συστήματα σωστά και όχι με ταμπέλες ... ASUS/GIGA/ SEAGETE/ OCZ/ SUPERTALENT/ PLEXTOR/ MICRON/ ENERMAX/ SEASONIC/ CORSAIR κ.λ.π. .............

Link to comment
Share on other sites

Στον SSD περναω μονο τα Windows και τιποτα αλλο?

Η τα Windows και προγραματα παιχνιδια κτλπ και ολα?

Γιατι ειχα ακουσει πως μονο τα Windows τιποτα αλλο.

Και πρεπει να ειναι Kingston? Οχι κατι αλλο?

Ρωταω γιατι για SSD δεν εχω ιδεα απο μαρκα τι παιζει.

Στον SSD περνάς το λειτουργικό και τα προγράμματα που χρησιμοποιείς ! Ακόμα και τα παιχνίδια αν θες !

Ο SSD ΔΕΝ είναι για αποθήκη ! Για αποθήκη έχεις τον HITACHI που ΔΕΝ σε ενδιαφέρει και τόσο αν είναι γρήγορος κ.λ.π. ! Το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να μην χαλάει και να μην κάνει θόρυβο ! :spell:

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανα παλι ολα.

Δες πως τα εκανα πανω κατω.

Επεξεργαστης: E-SHOP.GR:

Μητρικη: E-SHOP.GR:

Μνημες RAM: E-SHOP.GR:

Σκληρος Δισκος: E-SHOP.GR:

SSD: HDD :: Kingston 120GB V300 SV300S37A/120G Solid State Drive SATA III SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

Δεν καταφερα να τον βρω στο eshop.

DVDR: E-SHOP.GR:

Καρτα Γραφικων: VGA :: ATI Radeon HD7870 GHz Edition 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Sapphire) (11199-16-20G) - Visionstudio.gr

Ουτε αυτη υπαρχει eshop για αυτο βαζω τα λινκς που μου εδωσες.

Τροφοδοτικο: E-SHOP.GR:

Πιστευω 600W να ειναι καλα.

600 ευρω μονο τα πραγματα απο το eshop που μου τα βγαζει.

90 ο SSD και 205 η 7870.

Παμε 895.

Να βαλω και κουτι?

Ετσι οπως τα βαζω εγω με αυτα ξεφευγουμε αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τι σου γράφω παραπάνω ....

Τι παραπάνω έχει αυτό το σύστημα που μου δείχνεις 895€ από αυτό που σου έφτιαξα εγώ με 650€ ?

Το μόνο εμφανές είναι οι +2 πυρήνες !!! ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ αν στο μέλλον τους χρειαστείς αγόρασε 10-πύρηνο STEAMROLLER και βάλε επάνω στην μητρική σου (επόμενη γενιά επεξεργαστών AMD)........

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αντι να παρεις 100-150 ευρω ssd να περιμενεις λιγο εξαλλου ηδη το πισι που θα αγορασεις θα ειναι πολυ ποιο γρηγορο απο αυτο που εχεις.

Φαντασου θα ειναι σα να εχεις ξανακανει αναβαθμιση :Ρ (αλλα αμα τα δωσεις τα λεφτα παρε απο τωρα να γλυτωσεις το φορματ)

Πολυ καλη η asrock σαν εταιρια ειχα και εγω ηταν σουπερ.

Ssd μονο samsung θα αγοραζα που ειναι εγγυημενα γνωστοι και καλοι

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που εβαλες εσυ, το συστημα που εφτιαξες δηλαδη βγαινει περιπου στα 715 ευρω.

Αν θελισω να το κρατησω ετσι οπως το εχεις και βαλω τον επεξεργαστη που λεω παει στα 750 ευρω.

Δεκτα ολα ετσι οπως το λες γιατι σε σχεση με το πως το εκανα εγω βγαινει παραπανω πολυ παραπανω μαλλον.

Απο τα 900-950 που μου βγαινει εμενα.

Αντε πες οκ με ολα αυτα που λες, Asrock, SSD, RAM, καρτα γραφικων κτλπ.

Το τροφοδοτικο ειναι αρκετο με τοσα W? Η ειναι λιγα?

Αλλα αυτο το Hitachi πραγματικα στο λαιμο μου καθεται δεν ξερω.

Τα 16MB Buffer που λεει δεν ειναι λιγα σε σχεση με 32 και 64?

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανα παλι ολα.

Δες πως τα εκανα πανω κατω.

Επεξεργαστης: E-SHOP.GR:

Μητρικη: E-SHOP.GR:

Μνημες RAM: E-SHOP.GR:

Σκληρος Δισκος: E-SHOP.GR:

SSD: HDD :: Kingston 120GB V300 SV300S37A/120G Solid State Drive SATA III SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

Δεν καταφερα να τον βρω στο eshop.

DVDR: E-SHOP.GR:

Καρτα Γραφικων: VGA :: ATI Radeon HD7870 GHz Edition 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Sapphire) (11199-16-20G) - Visionstudio.gr

Ουτε αυτη υπαρχει eshop για αυτο βαζω τα λινκς που μου εδωσες.

Τροφοδοτικο: E-SHOP.GR:

Πιστευω 600W να ειναι καλα.

600 ευρω μονο τα πραγματα απο το eshop που μου τα βγαζει.

90 ο SSD και 205 η 7870.

Παμε 895.

Να βαλω και κουτι?

Ετσι οπως τα βαζω εγω με αυτα ξεφευγουμε αρκετα.

Σύγκρινε και πες μου που έχεις ουσιαστικές διαφορές στην απόδοση / ποιότητα !

AMD FX 6300

PROCESSOR :: AMD FX 6300 3.5 GHz Six Core Socket AM3+ 95W Box (FD6300WMHKBOX) - Visionstudio.gr

ASROCK 970 EXTREME 3 (UEFI BIOS, DIGI VRM, E-SATA III, SATA III, USB III, SPDIF, OPTICAL)

MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM3+ 970 Extreme3 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Kingston Hyper X 10th Anniversary Series 4GB DDR3 Non ECC CL9 1866MHz (KHX18C9X3/4) X2 τεμάχια = 8Gb

MEMORY :: Kingston Hyper X 10th Anniversary Series 4GB DDR3 Non ECC CL9 1866MHz (KHX18C9X3/4) - Visionstudio.gr

KINGSTON V300+ SSD 120GB SATA III

HDD :: Kingston 120GB V300 SV300S37A/120G Solid State Drive SATA III SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

HITACHI 7K1000C 500GB SATA II

HDD :: Hitachi 500GB Deskstar 7K1000.C HDS721050CLA362 SATA II 7200rpm 16MB - Visionstudio.gr

SAPPHIRE 7870 2GB DDR5

VGA :: ATI Radeon HD7870 GHz Edition 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Sapphire) (11199-16-20G) - Visionstudio.gr

SAMSUNG 22X DVD-RW

CD/DVD-RW :: Samsung DVD±RW SH-224BB Dual Layer SATA Black Bulk - Visionstudio.gr

THERMALTAKE 530WATT (38A στην 12V = 456watt για επεξεργαστή και κάρτα γραφικών !!! Πολύ τίμιο για το κόστος του)

PSU :: Thermaltake Power Supply 530W ATX 24 pin Hamburg W0392RE Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

AEROCOOL STRIKE X ONE

CASE :: AeroCool Strike-X One Midi Tower no PSU Black - Visionstudio.gr

--------------------------------------------------------

ΣΎΝΟΛΟ 675€

+ έναν ανεμιστήρα για το κουτί 120mm !

Όλα από ένα κατάστημα είναι !

Και τέλος στα 90€ που κοιτάς για μητρική ΔΕΝ κοιτάμε ASUS αλλά GIGABYTE 970A-UD3 !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που εβαλες εσυ, το συστημα που εφτιαξες δηλαδη βγαινει περιπου στα 715 ευρω.

Αν θελισω να το κρατησω ετσι οπως το εχεις και βαλω τον επεξεργαστη που λεω παει στα 750 ευρω.

Δεκτα ολα ετσι οπως το λες γιατι σε σχεση με το πως το εκανα εγω βγαινει παραπανω πολυ παραπανω μαλλον.

Απο τα 900-950 που μου βγαινει εμενα.

Αντε πες οκ με ολα αυτα που λες, Asrock, SSD, RAM, καρτα γραφικων κτλπ.

Το τροφοδοτικο ειναι αρκετο με τοσα W? Η ειναι λιγα?

Αλλα αυτο το Hitachi πραγματικα στο λαιμο μου καθεται δεν ξερω.

Τα 16MB Buffer που λεει δεν ειναι λιγα σε σχεση με 32 και 64?

Το τροφοδοτικό αντέχει ναι ! Με +9€ υπάρχει και το ίδιο σε 630watt ! αν έχεις ενδοιασμούς !:dirol:

Από την στιγμή που έχεις SSD στο σύστημά σου ΔΕΝ σε ενδιαφέρουν και πολύ τα χαρακτηριστικά του σκληρού που θα χρησιμοποιήσεις .... Εδώ άλλοι βάζουν σειρά GREEN δίσκους που είναι ποιο αργοί και από τον χάρο .......

Link to comment
Share on other sites

Και περα απο αυτο σου λεω ο δισκος ειναι 16MB Buffer.

Γιατι να μην παρω εναν με 64MB Buffer?

Και κατι αλλο που μολις ειδα, ειναι SATA 2 και οχι SATA 3.

Αυτα τα ειδες?

Και αν ειναι να παρω SSD 120GB.

Και να βαζω μεσα μονο Windows, Programs, Games κτλπ.

Ολα αλλα οχι αποθηκη οπως ειπες.

Μπορω να κρατησω τους παλιους μου SATA 1 και εξωτερικους δισκους που εχω.

Μου φαινεται λιγο καπως να παρω SATA 2.

Δηλαδη να δωσω λεφτα για σκληρους για αποθηκη.

Κραταω τους παλιους μου και τους εξωτερικους που εχω.

Δεν ειναι καλυτερα?

Εκτος αν ο SSD 120GB δεν φτανει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.