Jump to content



Αγορά επεξεργαστή AMD


achilleas

Recommended Posts

Γεια σας!

επειδη ξερω οτι εδω απο ολα τα fora θα παρω την καλυτερη απαντηση για το θεμα γι αυτο αποφασισα να σας ρωτησω για το ποιον επεξεργαστη να παρω. εχω αυτη τη μητρικη ASRock > Προϊόντα > N68C-GS FX και θελω να αναβαθμισω τον επεξεργαστη μου (τωρα εχω τον AMD ATHLON 6000+). ποια νομιζετε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη; τα χρηματα που μπορω να δωσω ειναι γυρω στα 130-140 ευρω. η ασχολιες μου με τον υπολογιστη ειναι κυριως παιχνιδια και πειραματισμοι, απο OC (λιγο) μεχρι εγκατασταση απεγκατασταση λειτουργικων, ταινιες κλπ.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου είναι για ΠΕΤΑΜΑ !Εχει NVIDIA CHIPάκι το οποίο ΟΥΤΕ HT 3.0 δεν παίζει ! NVIDIA� GeForce 7025 / nForce 630a

Για επεξεργαστή θα σου έλεγα AMD FX 6300 ή αν δίνει λίγο περισσότερα AMD FX 8320 (δεν τον υποστηρίζει η μητρική σου) !

Το θέμα είναι πως θα πρέπει να ΑΛΛΑΞΕΙΣ και μητρική !!!!

ASROCK 970 EXTREME 3 η επιλογή σου !

Πούλησε τον X2 6000+ και την μητρική που έχεις , πάρε μια με 970 και θα είσαι κομπλέ είτε με τον 6300, είτε με τον 8320

Το ξερω οτι δεν ειναι η καλυτερη αλλα επειδη ειχα AM2 επεξεργαστη και δεν μπορουσα οικονομικα να τα αλλαξω ολα με τη μια κι επειδη η προηγουμενη καηκε, πηρα μια που να μου επιτρεψει σε καποια φαση να κανω αναβαθμιση στον επεξεργαστη. Η φαση αυτη εφτασε και ψαχνω να δω τι θα παρω. Αλλα και παλι δεν ειμαι για πολλα ανοιγματα οποτε δεν μπορω να τα παρω ολα. Οποτε τον 6300? Σε οχταπυρηνο κατι?

iphone 10? No, thanks..

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνει 8-πύρηνο η μητρική που έχεις τώρα !

Πάρε τον 6300 και αρότερα άλλαξε και μητρική !

Μην προσπαθήσεις να κλοκάρεις γιατί μπορεί να χάσεις και την μητρική εντελώς !

Επίσης θα σε κόβει πάρα πολύ το HT και η ταχύτητα του NORTH που θα είναι χαμηλότερη από αυτή που τρέχει κανονικά ο επεξεργαστής !

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνει 8-πύρηνο η μητρική που έχεις τώρα !

Πάρε τον 6300 και αρότερα άλλαξε και μητρική !

Μην προσπαθήσεις να κλοκάρεις γιατί μπορεί να χάσεις και την μητρική εντελώς !

Επίσης θα σε κόβει πάρα πολύ το HT και η ταχύτητα του NORTH που θα είναι χαμηλότερη από αυτή που τρέχει κανονικά ο επεξεργαστής !

Αφου στον πινακα με τους επεξεργαστες εχει καποιους 8-πυρηνους

iphone 10? No, thanks..

Link to comment
Share on other sites

Ο 8120 είναι παλιά γενιά οπότε δεν τον κοιτάς !

Ο 8140 δεν κυκλοφόρησε ποτέ το ίδιο και ο 8100 ! Είναι για oems !

Ο 8300 είναι για OEMS δηλαδή δεν κυκλοφορεί στην αγορά για να τον αγοράσεις ... Δεν υπάρχει δηλαδή ......

Link to comment
Share on other sites

Ο 8120 είναι παλιά γενιά οπότε δεν τον κοιτάς !

Ο 8140 δεν κυκλοφόρησε ποτέ το ίδιο και ο 8100 ! Είναι για oems !

Ο 8300 είναι για OEMS δηλαδή δεν κυκλοφορεί στην αγορά για να τον αγοράσεις ... Δεν υπάρχει δηλαδή ......

Σ ευχαριστω πολυ.

Θελει και ddr3 μνημες ετσι δεν ειναι?

iphone 10? No, thanks..

Link to comment
Share on other sites

1866 καλύτερα ! Μικρή διαφορά στην τιμή έχουν !

Τις 1600 τις εχω ηδη... δουλευουν ομως ετσι?

Αρα ο συνδυασμος μητρικη - 6300 amd- ddr3 1600 δουλευει. Να παω να τον παρω τον 6300..

iphone 10? No, thanks..

Link to comment
Share on other sites

δες και για κανενα μεταχειρισμενο . πχ

AMD Phenom 925 (2.8GHz , 4 Cores) - Insomnia.gr

για φτηνη αναβαθμιση , και αν δεν εισαι ευχαριστημενος αλλαγη μητρικης και επεξεργαστη μαζι,

6300,970 ειναι μια καλη και φτηνη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

δες και για κανενα μεταχειρισμενο . πχ

AMD Phenom 925 (2.8GHz , 4 Cores) - Insomnia.gr

για φτηνη αναβαθμιση , και αν δεν εισαι ευχαριστημενος αλλαγη μητρικης και επεξεργαστη μαζι,

6300,970 ειναι μια καλη και φτηνη επιλογη

ψαχνω αλλα εχω ενα προβλημα.

αυτο που εχει στη λιστα με τους συμβατους επεξεργαστες ειναι αυτο CPU-World: Processor (CPU), co-processor and microcontroller identification με κωδικο το FD6300WMW6KHK

ενω αυτο που πουλανε στην ελλαδα ειναι αυτο CPU-World: Processor (CPU), co-processor and microcontroller identification με κωδικο FD6300FRGUBOX. βλεπω οτι το ενα ειναι στα 95 watt ενω το αλλο στα 125 watt. μπορω να το χρησιμοποιησω; η πρεπει να βρω ακριβως το ιδιο;

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω αλλα εχω ενα προβλημα.

αυτο που εχει στη λιστα με τους συμβατους επεξεργαστες ειναι αυτο CPU-World: Processor (CPU), co-processor and microcontroller identification με κωδικο το FD6300WMW6KHK

ενω αυτο που πουλανε στην ελλαδα ειναι αυτο CPU-World: Processor (CPU), co-processor and microcontroller identification με κωδικο FD6300FRGUBOX. βλεπω οτι το ενα ειναι στα 95 watt ενω το αλλο στα 125 watt. μπορω να το χρησιμοποιησω; η πρεπει να βρω ακριβως το ιδιο;

η μητρικη σου δεχεται επεξεργαστες μεχρι 95w , βεβαια μπορει και να μπορεσει να δουλεψει και με τον 125w αλλα δεν ειναι να το ρισκαρεις, αυτος που σου προτεινα απο αγγελια ειναι φτηνος και ειναι 95w , δεν γνωριζω σε τι tdp ερχονται οι 6300 , παντως με μια προχειρη ματια στο e-shop πχ λεει οτι ο 6300 που πουλανε ειναι 95w , κατα ποσο ισχυει αυτο δεν γνωριζω , παντως η γνωμη μου ειναι να αλλαξεις και μητρικη αν ειναι να παρεις τον 6300 ή να βρεις καποιον μεταχειρισμενο phenom 2 x4 95w αν κρατησεις την ιδια μητρικη

Link to comment
Share on other sites

η μητρικη σου δεχεται επεξεργαστες μεχρι 95w , βεβαια μπορει και να μπορεσει να δουλεψει και με τον 125w αλλα δεν ειναι να το ρισκαρεις, αυτος που σου προτεινα απο αγγελια ειναι φτηνος και ειναι 95w , δεν γνωριζω σε τι tdp ερχονται οι 6300 , παντως με μια προχειρη ματια στο e-shop πχ λεει οτι ο 6300 που πουλανε ειναι 95w , κατα ποσο ισχυει αυτο δεν γνωριζω , παντως η γνωμη μου ειναι να αλλαξεις και μητρικη αν ειναι να παρεις τον 6300 ή να βρεις καποιον μεταχειρισμενο phenom 2 x4 95w αν κρατησεις την ιδια μητρικη

Αυτος που μου εγραψες δεν ειναι στη λιστα των συμβατων επεξεργαστων. Εψαξα και για μεταχειρισμενο αλλα δε βρηκα κατι που να με ικανοποιει. Χωρια που μου εχει καρφωθει ο 6300 τωρα γιατι ποτε δεν ειχα τοσο γρηγορο επεξεργαστη. Ποιο ειναι το χειροτερο που μπορει να γινει?

iphone 10? No, thanks..

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που μου εγραψες δεν ειναι στη λιστα των συμβατων επεξεργαστων. Εψαξα και για μεταχειρισμενο αλλα δε βρηκα κατι που να με ικανοποιει. Χωρια που μου εχει καρφωθει ο 6300 τωρα γιατι ποτε δεν ειχα τοσο γρηγορο επεξεργαστη. Ποιο ειναι το χειροτερο που μπορει να γινει?

iphone 10? No, thanks..

αν ειναι 125w ? να μην τον αναγνωριζει η μητρικη, να μη ξεκινησει καν , να δουλεψει για λιγο και μετα λογω οτι τραβαει περισσοτερα watt απο οτι υποστηριζει η μητρικη να τα φτυσει το συστημα τροφοδοσιας της μητρικης και να τα καψει ,μητρικη,επεξεργαστη ή και τα δυο μαζι , για τη μητρικη σιγουρα ο επεξεργαστης παιζεται, ποιος επεξεργαστης δεν ειναι στη λιστα της μητρικης σου που σου εγραψα ?

κανε λιγο υπομονη και μαζεψε χρηματα και βαλε καινουρια μητρικη asrock 970 extreme 3 80e εχει μονο. και παρε ή τον 6300 ή τον 8320

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω αλλα εχω ενα προβλημα.

αυτο που εχει στη λιστα με τους συμβατους επεξεργαστες ειναι αυτο CPU-World: Processor (CPU), co-processor and microcontroller identification με κωδικο το FD6300WMW6KHK

ενω αυτο που πουλανε στην ελλαδα ειναι αυτο CPU-World: Processor (CPU), co-processor and microcontroller identification με κωδικο FD6300FRGUBOX. βλεπω οτι το ενα ειναι στα 95 watt ενω το αλλο στα 125 watt. μπορω να το χρησιμοποιησω; η πρεπει να βρω ακριβως το ιδιο;

Eνας είναι ο FX 6300 ! και τον δέχεται η μητρική σου !! Είναι 95watt !!!!

Είναι ο παρακάτω με κωδικό :

OPN Tray FD6300WMW6KHK

OPN PIB FD6300WMHKBOX

AMD Processors for Desktops: AMD Phenom

Φυσικά ο δικός σου είναι BOX έκδοση με ανεμιστήρα οπότε ο κωδικός είναι ο δεύτερος !!!!!!!! FD6300WMHKBOX

H ASROCK απλά επέλεξε τον κωδικό που αφορά την Tray έκδοση (χωρίς ανεμιστήρα) για να τον περιγράψει στην λίστα συμβατότητας !!! Αυτό είναι όλο ! Μην αγχώνεσαι !

Link to comment
Share on other sites

Eνας είναι ο FX 6300 ! και τον δέχεται η μητρική σου !! Είναι 95watt !!!!

Είναι ο παρακάτω με κωδικό :

OPN Tray FD6300WMW6KHK

OPN PIB FD6300WMHKBOX

AMD Processors for Desktops: AMD Phenom

Φυσικά ο δικός σου είναι BOX έκδοση με ανεμιστήρα οπότε ο κωδικός είναι ο δεύτερος !!!!!!!! FD6300WMHKBOX

H ASROCK απλά επέλεξε τον κωδικό που αφορά την Tray έκδοση (χωρίς ανεμιστήρα) για να τον περιγράψει στην λίστα συμβατότητας !!! Αυτό είναι όλο ! Μην αγχώνεσαι !

κι ομως το you.gr εχει τον 6300 με κωδικο FD6300FRGUBOX,

Επεξεργαστής AMD FX 6300 (AM3+, 3.5GHz, 14MB) | You.gr

οπου απ οτι ειδα το FR σημαινει 125 watt. αρα πρεπει να προσεξω και τα watt.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.