Jump to content



βοήθεια και γνώμες για hd playback σε pentium4


bassman

Recommended Posts

καλημερα.είμαι κάτοχος ενός μηχανήματος

1)asrock P4i945GC ASRock > P4i945GC

2)p4 2.8 ghz

3)hdd 3tb seagate sata 3

4)2 X 2 GB ram ddr 2 667

5)asus essence st pci

με αυτά όπως είναι τώρα παίζει άψογα μουσική λόγω της καρτάρας που έχει.αλλά δεν παίζει full hd mkv(δείχνει καρέ από 720ρ και + ακόμα και σε 480 p μερικές φορές)

Σας ρωτάω λοιπόν αν βάλω μια pci-express vga με έξοδο hdmi θα παίξει ?????αν ναι ποια προτείνετε?

Λέω να του χώσω και ένα ssd OCZ VTX3MI-25SAT3-120G VERTEX 3 MAX IOPS 2.5'' SSD 120GB SATA III

OCZ VTX3MI-25SAT3-120G VERTEX 3 MAX IOPS 2.5'' SSD 120GB SATA III - - E-SHOP.GR

τι λέτε θα αποδώσει????:book:

παρακαλώ για γνώμες εμπεριστατωμένες.

Link to comment
Share on other sites

αν προσπαθεις με την ενσωματωμενη να τρεξεις FHD υλικο, απλα δεν γινεται.

ο SSD θα σου δωσει ταχυτητα γενικα στο μηχανημα, αλλα οχι στην αποκωδικοποιηση HD. αυτη γινεται στην καρτα γραφικων (με το καταλληλο προγραμμα αναπαραγωγης..!)

αρα, χρειαζεσαι μια καρτα γραφικων, οποιαδηποτε, αν την θελεις μονο για movies.

Asus Radeon HD5450 1GB Silent LP | Skroutz.gr

και τελευταιας γενιας

Gigabyte Radeon HD6450 512MB LP | Skroutz.gr

http://www.skroutz.gr/s/2009799/Palit-GeForce-GT610-1GB-Passive.html

προγραμματα αναπαραγωγης

1 Media Player Classic

2 VLC

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δωσει σιγουρα κατι ο ssd.... αλλα εσυ εχεις καρτα γραφικων απανω στο συστημα σου????Αν δεν εχεις προτιμοτερο ειναι γνα δωσεις 50-60 ευρος για μια καρτα διοτι μπουκονουν με το παραμικρο αυτες!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δωσει σιγουρα κατι ο ssd.... αλλα εσυ εχεις καρτα γραφικων απανω στο συστημα σου????Αν δεν εχεις προτιμοτερο ειναι γνα δωσεις 50-60 ευρος για μια καρτα διοτι μπουκονουν με το παραμικρο αυτες!

δεν έχω κάρτα γραφικών(On board) και αυτό είναι το ερώτημα αν θα παζίε απροβλημάτιστα 1080P και αν είναι να μου προτείνετε μία κάρτα μέχρι και 100 το πολύ.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε συμφερει να πας σε τοσο ακρηβη καρτα γραφικων....με 154 ευρος περνεις mother-cpu(με ενσωματομενη καρτα γραφικων)-ram και σου κραταει αλλα 7-8 χρονια! Με αρκετο ψαξημο θα πεσεις και πιο κατω απο αυτην την τιμη!!! Τωρα αν θες να μην δωσεις 150 ευρο...μια καρτα 40-60 και παλι ειναι πολλα!!!Με επιφιλαξη αν θα παιξει 1080π με ενα καρο εφε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την δουλειά την αναλαμβάνει ο επεξεργαστής και ο δικός σου δεν είναι ικανός

για κάτι τέτοιο. Αντί να δώσεις λεφτά σε ένα πεθαμένο μηχάνημα, αξίζει να δώσεις

100 ευρώ για να πας εδώ:

Eπεξεργαστής Intel Celeron G1610 (2.6GHz, LGA1155, 2MB) | You.gr

ASROCK B75M-DGS mATX

Kingston KVR1333D3N9/4G 4GB DDR3 1333 MHz PC10666 | Skroutz.gr

Θα έχεις άλλο μηχάνημα (καμία σχέση) και δεν θα χρειαστείς και κάρτα γραφικών.

Εννοείται ότι θα παίζει άνετα 1080p.

SSD: Msystems.gr - Προϊόντα - Kingston 120GB SSDNow V300 2.5 SATA III

Link to comment
Share on other sites

Την δουλειά την αναλαμβάνει ο επεξεργαστής και ο δικός σου δεν είναι ικανός

για κάτι τέτοιο. Αντί να δώσεις λεφτά σε ένα πεθαμένο μηχάνημα, αξίζει να δώσεις

100 ευρώ για να πας εδώ:

Eπεξεργαστής Intel Celeron G1610 (2.6GHz, LGA1155, 2MB) | You.gr

ASROCK B75M-DGS mATX

Kingston KVR1333D3N9/4G 4GB DDR3 1333 MHz PC10666 | Skroutz.gr

Θα έχεις άλλο μηχάνημα (καμία σχέση) και δεν θα χρειαστείς και κάρτα γραφικών.

Εννοείται ότι θα παίζει άνετα 1080p.

SSD: Msystems.gr - Προϊόντα - Kingston 120GB SSDNow V300 2.5 SATA III

καλή πρόταση αλλά

1)δεν παίρνει pci την asus essence st

2)δεν έχει hdmi αρα θα χρεαστεί καρ΄τα γραφικών

εγώ ενδιαφέρομαι κυρίως για audio player και Μέσω Hdmi full hd movie player

Link to comment
Share on other sites

Θα το συνδέσεις με τηλεόραση? Αν όχι τότε δεν χρειάζεσαι hdmi.

To hdmi είναι το ίδιο με το dvi απλά περνάει και ήχο, δεν έχει

καλύτερη ποιότητα. Αν τώρα θα παίξει σε tv, τότε δεν χρειάζεσαι

κάρτα ήχου.

Σε κάθε περίπτωση αυτή έχει και pci και hdmi: Asrock B75 Pro3 | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

σκοπος είναι να συνδέεται μέσω Hdmi με τηλεόραση για full hd εικόνα

όταν θέλω να ακούσω μουσική θα γυρνάω τον ήχο στην asus (την έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.) και θα την συνδέω με΄σω rca σε ενισχυτή για χρήση hifi.

με την asus Μπορώ να ακούω και ήχο απο ταινίες...αλλά πχ το motherboard Που προτείνεις είναι πολύ καλό και έχει αν θες και onboard έξοδο για 7.1(αν πχ θέλω να το συνδέσω σε σετακι π.χ logitech z5500)

αν κάτι από τα παραπάνω είναι ανέφικτο με αυτήν την μητρική διόρθωσε με.

το socket που έχει αυτή η μητρική είναι πολύ πρόσφατο....έχει και usb 3...είναι καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Socket FM1, Μητρικές Πλακέτες, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας, πας σε αμδ fm1 που τα εχει ολα απανω.....πετας ενα cpux3 με καλες ραμ και εισαι αρχηγος!!!
Link to comment
Share on other sites

πραγματοποίησα δοκιμή με Products :: Gainward GeForce? GT520 1024MB SilentFX και δυστυχώς πάλι τα ίδια....ελάχιστη βελτίωση στα 720p και μόλις είχε απότομη απαίτηση γραφικών pixeliaze.......

για 1080P δεν είχε νόημα καν η δοκιμή αφού το Pixeliasma είχε και τεράστια κολλήματα....

για λίγο σκέφτηκα ότι αν είχε επάνω το mb τον μέγιστο αποδεκτό cpy northwood 3,4 socket 478 ίσως να έχουμε ελπίδα....αλλά δεν νόμίζω ότι αξίζει να επενδύσω σε αυτό το μηχανάκι.θα στραφώ σε πιο οικονομικό mobo κανά Mni itx με μικρές καταναλώσεις και onboard hdmi που να έχει και υποδοχή pci.

πρέπει να στραφώ σε νέα τεχνολογία για hd movies.... my precious p4 :rip:

θα ανοίξω νέο thread για συμβουλές σχετικά.ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πεθαμένο σοκετ και για να μείνει στα ίδια λεφτά θα πρέπει να πάρει χειρότερο επεξεργαστή, άρα κακή επιλογή.

[MENTION=29346]bassman[/MENTION]: Nαι σωστά κατάλαβες.

Ενα χ3 να παρει κανει αρκετα καλα την δουλεια του!!!!Το προτιμοτερο ειναι να παει σε fm2 που αν θελει μπορει να κανει και αναβαθμηση στο μελλον...αλλες τιμες εκει!!!Αλλα και fm1 τα πανε πολυ καλα!

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβεις, τι συμβαινει, χοντρικα....., με το συστημα που εχεις, οταν βαζεις ενα HD video, ολη την αποκωδικοποιηση την κανει (ή τουλαχιστον προσπαθει να την κανει...) ο επεξεργαστης σου. αλλα επειδη ειναι αρκετα παλιος και αδυναμος, δεν μπορει.

και εννοειται οτι, οσο υψηλοτερη ειναι η αναλυση του βιντεο, τοσο πιο παλουκια τα βρισκει, ο κακομοιρης!!! για αυτο και τα σπασιματα...κλπ!!!

γι αυτο, εγω σου προτεινα σε πρωτη φαση, να παρεις μια φθηνη καρτα γραφικων (με 25-30€), ωστε ολη η επεξεργασια και αποκωδικοποιηση να γινεται στην καρτα γραφικων και να απελευθερωθει ο επεξεργαστης...!!

τωρα αν θελεις να πας σε ολικη αναβαθμιση πλατφορμας, ειναι δικο σου ζητημα..!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.