Jump to content



Πρόβλημα με αναθμιση RAM 8gb (ddr3)


xtreme84

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους, σημερα προσπαθησα να αναβαθμισω τις ram του υπολογιστη μου και πιο συγκεκριμένα να τις ανεβασω απο 3gb (2+1) στα 8gb (4+4). Για καποιο λογο που δεν καταλαβαινω ο υπολογιστής ενω ακουγεται να ξεκιναει κανονικα δεν δινει σήμα στην οθονη.

Επαιξα με τις ρυθμισεις του bios, εκανα bios update και το προβλημα παραμενει. Επισης εκανα δοκιμη να βαλω στο slot 1 την παλια 2gb και στο slot 2 μια νεα 4gb και ενω ξεκίνησε κανονικα το pc βλεπει μονο τα 2gb. (και στο bios και στα win 7)

H motherboard μου ειναι αυτή: P5G41T-M LX2/GB/LPT (ASUS)

και οι ram ειναι αυτες: GR1333D364L9/4G (GOODRAM)

Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ της μητρικής και των καινούργιων RAM?

Συμφωνα με τα χαρακτηριστικα που διαβαζω στο site της asus δεν φαινεται κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ξεκινάς από εδώ: http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5G41TD-M_PRO/Intel-G41-2DIMM-Module-for-UATX-QVL.pdf . Δεν βρήκα μέσα να υποστηρίζει την GOODRAM. Εντάξει, ο κατάλογος δεν είναι περιοριστικός αλλά αποτελεί μια καλή ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν φταίει το chipset ή η εν λόγω μητρική αλλα με την ίδια

αντιμετώπισα πρόβλημα με Corsair Value 1333 4gb.

Αλλάχτηκε, όμως και με τη δεύτερη υπήρχε το ίδιο πρόβλημα.

Τελικά δοκιμάστηκε μια Kingston Value 1333 και δούλεψε άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.