Jump to content



Προβλημα με freeze


Recommended Posts

καλησπερα παιδια....εδω και αρκετες μερες εχω προβλημα με freeze Στο pc....

εχω κανει ολα τα απαραιτητα τεστ σε μνημη σκληρο θερμοκρασιες κλπ και δεν μου εχουν βγαλει καποιο προβλημα

σημερα εκανα τεστ στην καρτα γραφικων με το 3dmark και ειχα αυτα τα αποτελεσματα

ATI Radeon HD 5770 video card benchmark result - Intel Core 2 Duo Processor E6550,ASUSTeK Computer INC. P5K score: 10214 3DMarks

μονο που δεν εχω ιδεα απ το προγραμμα οποτε δεν ξερω αν ειναι θετικα η αρνητικα.

στον ελεγχο του επεξεργαστη σερνοταν απλα.στον ελεγχο της καρτας ηταν φοβερο......

ξερω πως ο επεξεργαστης ειναι παλιος απλα θελω να εντοπισω το προβλημα...

το τροφοδοτικο μου ειναι 550 w....

ελπιζω να βρω την λυση,,,,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όταν λές freeze αναφέρεσαι σε απλό πάγωμα/κόλλημα του υπολογιστεί με την οθόνη να παραμένει ενεργέι με κολλημένη εικόνα ΗΗΗΗ βλέπεις και άλλα καλούδια όπως, μαυρη οθόνη, blue screen, επανεκκινήσεις ? Ακόμα και άν υπήρξαν μπλέ οθόνες πρίν το παρόν συμβάν σου, ίσως μας ενδιαφέρουν.

Τι θερμοκρασίες έχει η κάρτα σου? Χρησιμοποίησε το furmark και στρέσαρέ την για τουλάχιστον 10 λεπτά. Δές την μάξ θερμοκρασία που θα πιάσει και άν κολλήσουν όλα. Επίσης δώσε ένα screenshot από hwmonitor και τέλος άν μπορείς τσέκαρε το event viewer των windows στην καρτέλα ΣΥΣΤΗΜΑ και ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ (κυρίως ΣΥΣΤΗΜΑ) για error logs/ κρίσημα.....στην πιό κοντινή χρονική στιγμή που σου εμφανίζονται τα κολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όταν λές freeze αναφέρεσαι σε απλό πάγωμα/κόλλημα του υπολογιστεί με την οθόνη να παραμένει ενεργέι με κολλημένη εικόνα ΗΗΗΗ βλέπεις και άλλα καλούδια όπως, μαυρη οθόνη, blue screen, επανεκκινήσεις ? Ακόμα και άν υπήρξαν μπλέ οθόνες πρίν το παρόν συμβάν σου, ίσως μας ενδιαφέρουν.

Τι θερμοκρασίες έχει η κάρτα σου? Χρησιμοποίησε το furmark και στρέσαρέ την για τουλάχιστον 10 λεπτά. Δές την μάξ θερμοκρασία που θα πιάσει και άν κολλήσουν όλα. Επίσης δώσε ένα screenshot από hwmonitor και τέλος άν μπορείς τσέκαρε το event viewer των windows στην καρτέλα ΣΥΣΤΗΜΑ και ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ (κυρίως ΣΥΣΤΗΜΑ) για error logs/ κρίσημα.....στην πιό κοντινή χρονική στιγμή που σου εμφανίζονται τα κολλήματα.

oi θερμοκρασιες τις καρτες οταν ειχα κανει το τεστ (speed fan) ηταν 40-50 βαθμους που νομιζω ειναι νορμαλ και μαλιστα αφου τρεχω game με φουλ ολα τα γραφικα....αλλο ειναι που με προβληματιζει και δεν ξερω τι ειναι.

στο τεστ δειχει και ενα aux το οποιο δεν ξερω τι ειναι και ειναι στα υψη....125 βαθμους ......νομιζω αυτο μου την κανει την ζημια αλλα δεν μπορω να εντοπισω τι ειναι....επισης σημερα που ξανα συνδεσα τον υπολογιστη εκανε και ενα πολυ περιεργο και δυνατο θορυβο σαν να καταστραφηκε το τροφοδοτικο......

αυτα ειναι τα screens

furmark1.jpg

image.jpg

aux1.jpg

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή τώρα το pc είναι νεκρό?

υπάρχει πάντως πιθανότητα τώρα που το σκέφτομαι, να είχε γίνει degradation κάποιου υποκυκλώματος στο τροφοδοτικό (π.χ. τροφοδοσίας cpu, mb) και κάποιες στιγμές να έδινε λιγότερη ισχύ από αυτήν που χρειαζόταν το pc σου με αποτέλεσμα να γίνεται το freeze/bsod/crash...

για βρες ένα τροφοδοτικό φίλου και κότσαρε το πάνω...

Link to comment
Share on other sites

αααα...όταν άκουσες το μπουμ...μύρισε τίποτα? (μυρωδιά στυλ πλαστικού)[/QUOT

οχι ακομα αλλα το βλεπω να ρχεται......σαν το κογιοτ θα γινω....με το ποντικι στο χερι μετα την εκκρηξη....

παντως τα τεστ πως τα βλεπεισ ??μια χαρα δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.