Jump to content


Πρόβλημα με Xperia Neo-V


Stalker

Recommended Posts

Καλησπέρα

Έχω το xperia neo-v με την έκδοση ICS 4.0.4 η οποία κάνει το κινητό να σέρνεται συνεχώς. Εκτός απο αυτό αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις κλήσεις: εκεί που μιλάω ωραία και καλά, η κλήση διακόπτεται και το κινητό δείχνει οτι δεν έχει καθόλου σήμα, ενώ μετά απο 2-3 δευτερόλεπτα επανέρχεται και φυσικά πρεπει να ξανακαλέσω ή να με καλέσουν ξανα. Καταντάει βαρετό γιατι αυτο δεν γίνεται μια φορά αλλα αρκετές.

Το πήγα στη vodafone και μου εκαναν downgrade για να τσεκάρω αν έφταιγε η έκδοση, αλλα απ'ότι αποδείχθηκε δεν ήταν αυτό το θέμα.

Το ερώτημά μου είναι: αν κάνω root φαντάζομαι οτι το lag θα εξαφανιστεί, αλλα τι γίνεται με τις κλήσεις; Πριν το πάω αύριο στη vodafone για να το στείλει Αθήνα υπάρχει κάτι που μπορώ να δοκιμάσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Με το root το πιθανό πράμα που θα εξαφανίσεις πάντως θα είναι η εγγύηση και όχι το όποιο lag υπάρχει.

Αφού κάνει τα ίδια και με την προηγούμενη έκδοση λειτουργικού τότε μάλλον έχει θέμα η συσκευή εκτός και αν του έχεις φορτώσει «την μάνα σου και τον πατέρα σου» σε εφαρμογές και δεν έχει άλλη μνήμη... (512mb ram έχει μόνο αν θυμάμαι καλά)

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος του ίδιου κινητού μπορώ να σου πω ότι έχω τα ίδια προβλήματα LAG και διακοπή της κλήσης με χάσιμο του σήματος. Για το Lag ο Go Launcher έφτιαξε λίγο τα πράγματα αλλά γενικά το κινητό έχει θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Με το root το πιθανό πράμα που θα εξαφανίσεις πάντως θα είναι η εγγύηση και όχι το όποιο lag υπάρχει.

Αφού κάνει τα ίδια και με την προηγούμενη έκδοση λειτουργικού τότε μάλλον έχει θέμα η συσκευή εκτός και αν του έχεις φορτώσει «την μάνα σου και τον πατέρα σου» σε εφαρμογές και δεν έχει άλλη μνήμη... (512mb ram έχει μόνο αν θυμάμαι καλά)

Σαν κάτοχος του ίδιου κινητού μπορώ να σου πω ότι έχω τα ίδια προβλήματα LAG και διακοπή της κλήσης με χάσιμο του σήματος. Για το Lag ο Go Launcher έφτιαξε λίγο τα πράγματα αλλά γενικά το κινητό έχει θέματα.

Να που μαθαμε οτι για να κανεις κληση στο Android, πρεπει να εχεις 1gb ram.

Eπισης μαθαμε οτι το root χαλαει την εγγυηση....

:o

......

Mια χαρα τρομεροτατο ειναι το κινητο, το καλυτερο στην κατηγορια του περυσι που ηταν στα ντουζενια του.

Απλα ως low-end smartphone θελει λιγο ελαχιστο tweaking για να αποδοσει τα μεγιστα.

Δεν νομιζω οτι φταιει η μνημη αλλα προτεινω τα εξης ουτως η αλλως για βελτιστοποιηση αποδοσης:

1) Root και ξηλωμα αχρηστων ενσωματωμενων εφαρμογων. Οδηγοι υπαρχουν 1000δες. Απλα, αν παθει κατι το κινητο, θελει επαναφορα σε εργοστασιακη κατασταση για να το στειλεις service

Aν δε σε καλυψει συνεχιζεις:

2) Eγκατασταση custom rom. Πλεον υπαρχουν παρα πολυ καλες/σταθερες, με απλετη ελευθερη μνημη και παμπολλα tweaks και customizations.

3) Γρηγορη SD καρτα, Link2sd ή/και swap για να δωσεις ανασα στον ελευθερο χωρο του κινητου και στην μνημη, αν εχεις 100 εφαρμογες.

Βεβαιωσου οτι φταιει η μνημη ομως, κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ή ξηλωσε ολες τις μνημοβορες εφαρμογες και λειτουργησε το λιγο καιρο χωρις εφαρμογες να δεις αν στο κανει.

Link to comment
Share on other sites

Eπισης μαθαμε οτι το root χαλαει την εγγυηση....

:o

......

1) Root και ξηλωμα αχρηστων ενσωματωμενων εφαρμογων. Οδηγοι υπαρχουν 1000δες. Απλα, αν παθει κατι το κινητο, θελει επαναφορα σε εργοστασιακη κατασταση για να το στειλεις service.

Γιατί άραγες ;;; :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με Neo V ίδια προβλήματα με τις κλήσεις!!

Root ,μόνο ξένους οδηγούς και κολλάω να ξεκινήσω κάτι μόνος λόγο ελάχιστης πείρας και αν κολλήσω πουθενά μένω χωρίς κινητό!

Όταν είχα πάει στην vodafone μου είπαν οτι φταίει η Cosmote!! :suicide::suicide:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί άραγες ;;; :whistle2:

Για να αποδείξεις ότι δεν έφταιγε το root αλλά το hardware και για να γλιτώσεις τα μα-μου-σου-του του σέρβις. Δες λίγο το link της υπογραφής και θα καταλάβεις ότι νομικά το θέμα root δεν παίζει σαν λόγος για μη επισκευή του κινητού όταν παρουσιάζει εργοστασιακά ελαττώματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.