Jump to content



DELL U2913WM VS LG 29EA93


BloodMage

Recommended Posts

Τις καλησπερες μου καταρχας

Μετα απο αρκετη σκέψη ειπα να δωσω τις 2311 και να παω σε ενα μονιτορ

Αλλα επειδη ξερω οτι θα μου κακοφανει καθως ειχα επιχειρησει στο παρελθον με την 2711 και δεν την παλεψα

Λεω να παω στις 29αρες που ειναι πιο wide (21:9) απο τις κλασικες (2560χ1080)

Πρωτα απολα δεν εχω καταληξει ακομα αν θα παω στην dell η LG

Αυτο ηθελα πιο πολυ να μου πειτε ποια απο τις δυο ειναι καλυτερη

Και οι δυο εχουν IPS

DELL--8ms VS LG--5ms

Αλλα η DELL εχει καλυτερη βαση (πολυ βασικο!)

απο input lag δεν ξερω τι παιζει

Γενικα εχει δει κανεις 21:9 απο κοντα?

Καμια αλλη εταιρια εχει παρουσιασει 21:9 μεχρι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει review για την dell 2913 και λενε καλα λογια. Η dell απ' οσο ξερω φοραει lg panels. "The Dell U2913WM utilises an LG.Display LM290WW1-SSA1 AH-IPS panel which is capable of producing 16.7 million colours with an 8-bit colour depth." Τωρα το stand της lg φαινεται solid.

Απο αποψη εμφανισης ειναι σε υψος σαν τις 2311 που βλεπω οτι εχεις απλα αρκετα πιο wide :) Εγω περιμενω κανα review για την lg ea93 γιατι δεν βρηκα τπτ.

Αν θες δες εδω για την dell u2913wm : Dell U2913WM Review

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ σαν να φαινεται καλυτερη η LG. Θα περιμενω να δω και ενα review του tftcentral. Μεγαλη διαφορα τα 2 revisions αλλα τι ακριβως εκοψαν και βελτιωθηκε τοσο τραγικα? Καθαρα θεμα firmware?

Ο anand είχε κάνει review το lg. Το rev 1.09 και το σαφώς βελτιωμένο 1.25.

Υποθέτω ότι στην αγορά παίζει το "καλό" 1.25.

`

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει review για την dell 2913 και λενε καλα λογια. Η dell απ' οσο ξερω φοραει lg panels. "The Dell U2913WM utilises an LG.Display LM290WW1-SSA1 AH-IPS panel which is capable of producing 16.7 million colours with an 8-bit colour depth." Τωρα το stand της lg φαινεται solid.

Απο αποψη εμφανισης ειναι σε υψος σαν τις 2311 που βλεπω οτι εχεις απλα αρκετα πιο wide :) Εγω περιμενω κανα review για την lg ea93 γιατι δεν βρηκα τπτ.

Αν θες δες εδω για την dell u2913wm : Dell U2913WM Review

ναι οντος λενε καλα λογια για την dell.....και στο tftcentral (απο τα πιο αξιοπιστα site!)

την LG την φοβαμαι σαν support γιατι εχει χαλασει αρκετα και την εχω πατησει και μια φορα!!

το σταντ της LG δεν πρεπει να ρυθμιζει το υψος. Η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

To help in this section we will also introduce a broader classification system for these results to help categorise each screen as one of the following levels:

Class 1) Less than 16ms / 1 frame lag - should be fine for gamers, even at high levels

Class 2) A lag of 16 - 32ms / One to two frames - moderate lag but should be fine for many gamers. Caution advised for serious gaming and FPS

Class 3) A lag of more than 32ms / more than 2 frames - Some noticeable lag in daily usage, not suitable for high end gaming

post-14427-1416077109,0757_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι θα παρω, αλλα κι εγω το ζαχαρωνα πολυ το 21:9 φορματ.

Προσωπικα εψαχνα δικαιολογια για τα 50 ευρω που ζητουσε παραπανω η LG. Το design της μου αρεσε (με διαφορα) καλυτερα απο την σαπια dell.

Γενικα οταν βλεπω κατασκευαστη να βγαζει κατι και ανταγωνιζεται ενα (εστω, top)tier παντα "πηγαινω" με το μερος του κατασκευαστη για ευνοητους λογους... "Οσα ξερει ο νοικοκυρης..." κλπ παροιμιες του λαου.

LG με τα 1000 απο μενα.

Καμμιας το σταντ δεν γυρναει 90 μοιρες για ευνοητους λογους (μακρυναρι) αλλα της Dell ειδα οτι το εχουνε σκεφτει και εχουν κανει να βγαινει η βαση ευκολα που στην LG δεν ξερω αν γινεται.

Βεβαια μικρο το κακο γιατι πραγματικα σε τοσο μακροστενη οθονη πρεπει να κανεις πολυ συγκεκριμενα πραγματα για να θες 1080*2560... Γνωμη μου, οτι αν υπαρχει σημαντικος λογος να χρειαζεσαι... 9:21, μαλλον πας καρφι για λαθος επιλογη οθονης και μια ή 2 16:9/16:10 θα ηταν πολυ καλυτερες :p

edit: τωρα ειδα οτι λες για ρυθμιση υψους και οχι pivot... σορρυ.:slap: Ναι κι εμενα μου φαινεται οτι ειναι φιξ το LG stand... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα παραγγελια της DELL τελικα γιατι εμαθα οτι η οθονη θα πωλειται στα 600+ ευρω, απλα το Msystems την ειχε σε προσφορα (545 euros). Εχουν μεινει 3-4 κομματια. Επισης προτίμω την 3ετη εγγυηση της Dell και την βαση της. Οποιος προλαβει την προσφορα την προλαβε :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα παραγγελια της DELL τελικα γιατι εμαθα οτι η οθονη θα πωλειται στα 600+ ευρω, απλα το Msystems την ειχε σε προσφορα (545 euros). Εχουν μεινει 3-4 κομματια. Επισης προτίμω την 3ετη εγγυηση της Dell και την βαση της. Οποιος προλαβει την προσφορα την προλαβε :dance3:

ΩΡΑΙΟΟΟΟΟΟΟΣΣ

Θελω εντυπωσεις μολις την παραλαβεις! και αν κερνας καφε να ερθω να την δω απο κοντα!! xD (ζητω πολλα??? )

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην εχω κανα bug pixel. Αν θες να περασεις να την δεις δεν εχω προβλημα. Ειμαστε και στην ιδια περιοχη απ'οτι βλεπω.

Α! και αν θες φερνω και την αραχνουλα μου να την καλυμπραρουμε κιολας ;)

Link to comment
Share on other sites

Α! και αν θες φερνω και την αραχνουλα μου να την καλυμπραρουμε κιολας ;)

αα ακομα καλυτερα τοτε! δεν εχω ξανακανει manual calibration. Συνηθως δοκιμαζα αυτα εδω τα profiles και με βολευαν. ICC Profiles and Monitor Settings Database :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι θα παρω, αλλα κι εγω το ζαχαρωνα πολυ το 21:9 φορματ.

Προσωπικα εψαχνα δικαιολογια για τα 50 ευρω που ζητουσε παραπανω η LG. Το design της μου αρεσε (με διαφορα) καλυτερα απο την σαπια dell.

Γενικα οταν βλεπω κατασκευαστη να βγαζει κατι και ανταγωνιζεται ενα (εστω, top)tier παντα "πηγαινω" με το μερος του κατασκευαστη για ευνοητους λογους... "Οσα ξερει ο νοικοκυρης..." κλπ παροιμιες του λαου.

LG με τα 1000 απο μενα.

Καμμιας το σταντ δεν γυρναει 90 μοιρες για ευνοητους λογους (μακρυναρι) αλλα της Dell ειδα οτι το εχουνε σκεφτει και εχουν κανει να βγαινει η βαση ευκολα που στην LG δεν ξερω αν γινεται.

Βεβαια μικρο το κακο γιατι πραγματικα σε τοσο μακροστενη οθονη πρεπει να κανεις πολυ συγκεκριμενα πραγματα για να θες 1080*2560... Γνωμη μου, οτι αν υπαρχει σημαντικος λογος να χρειαζεσαι... 9:21, μαλλον πας καρφι για λαθος επιλογη οθονης και μια ή 2 16:9/16:10 θα ηταν πολυ καλυτερες :p

edit: τωρα ειδα οτι λες για ρυθμιση υψους και οχι pivot... σορρυ.:slap: Ναι κι εμενα μου φαινεται οτι ειναι φιξ το LG stand... :hmm:

Τα υπερ και κατα που εχω βρει μεχρι τωρα ειναι τα παρακατω

LG:RS 5ms, average input lag 12.5ms, 2 χρονια εγγυηση

Dell :RS 8ms, average input lag 17.7ms (gameing mode), 3 χρονια εγγυηση

αυτες ειναι οι βασικες διαφορες τους. Με την dell να εχει καλυτερη βαση (ακα δεν χρειαζετε να δωσεις εξτρα χρηματα για βαση) και ειναι -50ευρω στην τιμη και την βρησκω σε τοπικο μαγαζι

αλλα νομιζω το πιο βασικο ειναι οτι εχεις το ΑΨΟΓΟ support της dell +1 χρονο εγγυηση!!

η διαφορα στα χαρακτηριστικα δεν νομιζω πως ειναι μεγαλη. Δεν νομιζω να καταλαβω διαφορα απο 17,7ms σε 12.5

εδω με την u2711 που ειχε επι τρια IL δεν ενιωθα!

Και τελος οσον αφορα το design συγουρα ειναι 100% θεμα γουστου....και ποραγματικα αγαπω το minimalist design της dell (γενικα σε ολες τις οθονες της)

οποτε η ζηγαρια γερνει προς dell μερια

Εκτος και αν χανω κατι

καμια βασικη διαφορα στα specs

ps: στην αποδωση των χροματων πρεπει να ειναι περιπου το ιδιο λογικα αφου φορανε το ιδιο πανελ.Right?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σε πω... Γενικα ειναι πολυ ιδιες οι 2 οθονες. Πραγματικα στο μονο που διαφερουν (για μενα) ειναι το design και ως εκ τουτου δυσκολευομαι να δωσω +50 για αυτο.

Εγω την αποψη μου στην ειπα οτι επειδη ακριβως η LG φτιαχνει το panel δεν θα πηγαινα σε 3ο για να παρω κατι οταν δινεται η δυνατοτητα "στα ιδια λεφτα" να ψωνισεις απο το... original μαγαζι. Μετα απο αυτο που ειδα με την ιστορια της αλλαγης fw στον Αναντ, μετα το πρωτο review, σκεφτηκα ποσες μουφες μας (ξανα)πουλανε που θα μπορουσαν να διορθωθουν απλουστατα. Σκεφτομαι τα 8-10 revision που ειχαν παει οι Dell 2311/2412/2711 κλπ κλπ και λεω να παει στον αγυριστο. Δεν εχω κατι με την εταιρια αλλα την υποστηριζω οσο υποστηριζει την τσεπη μου. Οταν ειχε πανελ 23"/24" 100-200 ευρω φτηνοτερο απο τον 2ο... πας σε dell. Οταν ολοι παιζουνε στα ιδια κυβικα... το ψαχνεις αλλιως.

Εγω το "αψογο support Dell" το βλεπω να αντισταθμιζεται απο το "αθλιο QC Dell" (Κατσε μη μας την πεσει το μισο admino-τσουρμο που δουλευει εκει)

Lag κλπ ειμαι μαζι σου. Ουτε hardcore fps ειμαι ουτε σουπερ ευαισθητος σε τετοια θεματα. Δεν νομιζω παντως οτι αξιζει να ψιλοαγχωνεσαι. Σε οποια και να πας, καλη οθονη πρεπει να ειναι.

Ουτε για τις τιμες θα τρελλαινομουν που ειπε το παλικαρι οτι θα ανεβουν. Σε ολη την Ευρωπη/ebay τοσο παιζουν.

Link to comment
Share on other sites

+φωνω μαζι σου! Ειδικα στο QC της Dell (δεν την γλυτονουμε μαλλον) και στο γιατι να μην ψωνησεις απο το "original" μαγαζι

ωστοσο παρολα αυτα εχω μια συμπαθεια στην dell (μαζοχας here) και μια αντιπαθεια στην lg

και παραθετω ενα ποστ απο το διπλανο thread http://www.thelab.gr/1063444986-post10.html

will see....

να δω πως/ποσο θα διωξω και τις 2311

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.