Jump to content



DSLR or Mirrorless ?


Recommended Posts

Το αρχικό ερώτημα λοιπόν είναι

DSLR or Mirrorless ?

Mirrorless:

  • Μικρές (Δεν θες έξτρα τσάντα μεταφοράς + είναι ποιο όμορφες)
  • Σχεδόν ίδια ποιότητα εικόνας με τις περισσότερες DX

DSLR:

  • Πολύ καλύτερο autofocus
  • Περισσότεροι φακοί (προς το παρόν) - Περισσότερες επιλογές
  • Απόλυτος έλεγχος - Περισσότερες ρυθμίσεις

Δεν γράφω όλα τα θετικά - αρνητικά αλλά τα πιο χτυπητά και αυτά που σε κάνουν να αλλάζεις γνώμη.

Ο υποφαινόμενος:

Noobas ερασιτέχνης φωτογράφος που μένει στην Αθήνα και πάει 3 φορές το χρόνο στα Γιάννενα και από εκεί αρκετές εκδρομές (βουνά ποτάμια κτλ) + κάνα ταξιδάκι εξωτερικό άμα κάτσει καμιά φορά .

Εμπειρία με φωτογραφικές έως τώρα:

1. Τα παλιά τα χρόνια: περιστασιακά και πάντα στο auto με μια canon g12

2.τελευταιους 6+ μήνες συστηματικά με μια nikon p300

σχεδόν πάντα σε manual mode

3. Δανεική για μερικές μέρες nikon d5100 και αρκετές ώρες με μια d3100

Την p300 την έχω πάντα πετάμενη μέσα στην backpack μου, που έχω σχεδόν πάντα μαζί μου.

Επίσης χωράει άνετα στην τσέπη μου και μπορώ να πω πως με έχει βολέψει αρκετά αυτό.

Τα μειονεκτήματα όμως πολλά, όπως και σε όλες τις compact. (πάνω από 400 iso το ξεχνάς , dof επίσης, dynamic range, ktl ktl )

Οπότε μιας και έχω μαζέψει λίγα φράγκα λέω να τα ξοδέψω σε κάτι που τελικά μου αρέσει να κάνω τον ελεύθερο χρόνο μου.

Με βάση τα παραπάνω επέλεξα να πάω σε mirrorless πιο πολύ λόγο μεγέθους αλλά δεν ξέρω αν αξίζει η οικονομική διαφορά.

Με λιγότερα λεφτά από ότι μια καλή mirrorless μπορείς να πάρεις μια πολύ καλή DSLR

Για πείτε καμία γνώμη αν κάποιος έχει εμπειρία από καλή mirrorless σε σχέση με κάποια mid-level DSLR

Και μετά αν συμφωνήσουμε :) να πάω σε mirrorless τι προτείνετε από τις παραπάνω επιλογές.

[ame=http://www.amazon.com/Olympus-Interchangeable-3-0-Inch-Tilting-Touchscreen/dp/B0074WDFHM/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1362006739&sr=8-5&keywords=omd+em5+body]Amazon.com: Olympus OM-D E-M5 16MP Live MOS Interchangeable Lens Camera with 3.0-Inch Tilting OLED Touchscreen and 12-50mm Lens (Black): OLYMPUS: Camera & Photo[/ame]

με αυτόν τον φακό όμως χάνω το πλεονέκτημα του μεγέθους οπότε το θεωρώ χαζό)

οπότε σκάφτομαι για κάτι τέτοιο

[ame=http://www.amazon.com/Olympus-Interchangeable-3-0-Inch-Tilting-Touchscreen/dp/B0074WDERI/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1362006739&sr=8-1&keywords=omd+em5+body]Amazon.com: Olympus OM-D E-M5 16MP Live MOS Interchangeable Lens Camera with 3.0-Inch Tilting OLED Touchscreen [body Only] (Black): OLYMPUS: Camera & Photo[/ame]

+

[ame=http://www.amazon.com/Panasonic-Aspherical-Pancake-Interchangeable-Cameras/dp/B002IKLJVE/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1362006841&sr=1-1&keywords=panasonic+20mm+1.7+pancake+lens]Amazon.com: Panasonic LUMIX G 20mm f/1.7 Aspherical Pancake Lens for Micro Four Thirds Interchangeable Lens Cameras: Electronics[/ame]

or

[ame=http://www.amazon.com/Sony-Compact-Interchangeable-Camera-18-55mm/dp/B005IKZU8O/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1362006922&sr=1-1&keywords=sony+nex+7]Amazon.com: Sony NEX-7 24.3 MP Compact Interchangeable Lens Camera with 18-55mm Lens: SONY: Electronics[/ame]

or

[ame=http://www.amazon.com/Sony-Compact-Interchangeable-Digital-16-50mm/dp/B0096W1OKS/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1362006874&sr=1-1&keywords=sony+nex+6]Amazon.com: Sony NEX-6L/B 16.1 MP Compact Interchangeable Lens Digital Camera with 16-50mm Power Zoom Lens and 3-Inch LED (Black): SONY: Electronics[/ame]

or

[ame]http://www.amazon.com/Fujifilm-X100S-Digital-Camera-2-8-Inch/dp/B00ATM1MVA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1362006977&sr=8-1&keywords=x100s[/ame]

Τείνω προς την OMD που απ'οτι υπολογίζω αν μου την φέρουν από Αμερική θα μου κοστίσει γύρω στα 970ε

Και με κατι φήμες να λένε πως η Olympus ετοιμάζει κάτι καινούριο ίσως πέσουν λίγο ακόμα οι τιμές.

Επίσης δεν αναφέρομαι πουθενά για αγορά FF γιατί απλά δεν έχω τέτοιο budget.-

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Aν το μεγεθος σε απασχολει ...οτι mirorless και να παρεις μολις βαλεις ενα ζουμαριστο φακο θα αποκτησει ογκο.Αν σκοπευεις να την βγαζεις με pancake...θα πρεπει να περιοριστεις και σε μικρα εστιακα μηκη.Πχ θα δυσκολευτεις να βρεις 50αρη(αναγκαστικα παλιος..χωρις ΑΦ klp..)

Σαν...feature(μειονεκτημα-πλεονεκτημα αναλογα πως θα το χειριστεις) ειναι ο μικροτερος αισθητηρας..οποτε απο βαθος πεδιου θα εισαι ενα στοπ μικροτερος απο τις cropped νικον-κανον-κλπ

Απο mirrorless και αφου δινεις τοσα λεφτα ..δες και την fujifilm x-pro1.(παιζει και χ-ε1 ελαφρως φθηνοτερη).

Προσωπικα χωρις οριο στα χρηματα θα την προτιμουσα απο οποιαδηποτε αλλη mirrorless.

Απο την αλλη αν πας σε dslr για την ευελιξια στο θεμα φακων -χωρις να χανεις το AF- δες την nikon d5200.(και την 7100...αν και δεν θα την προτεινα...παρε κανενα φακο εχτρα της προκοπης στα λεφτα που ζηταει.Πιο χρησιμο θα ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με απασχολούσε αυτό το θέμα πριν από μερικά χρόνια κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αν θες να ασχοληθείς σοβαρά με τη φωτογραφία, έστω και σε ερασιτεχνικό επίπεδο, τότε το viewfinder είναι άκρως απαραίτητο!

Το ίδιο ισχύει και για έναν ποιοτικό φακό.

Αν, λοιπόν, έχεις μεγάλου μεγέθους φακό αναγκαστικά πας σε τσάντα μεταφοράς, είτε με dslr είτε με mirrorless. Σε αυτή την περίπτωση καλύτερα dslr χωρίς 2η κουβέντα.

Αν, πάλι, θες απλά να βγάζεις ποιοτικά άρτιες φωτογραφίες χωρίς να σε πολυαπασχολεί το καλλιτεχνικό κομμάτι της φωτογραφίας τότε μια απλή mirrorless, να μην ξοδευτείς και χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε τελικά ότι πάω σε DSLR... Γιατί όλους προς τα εκεί σας βλέπω

Τι επιλογές έχω? Το budget στα 800e πλέον.

Nikon D5200 18-55mm VR Kit -> 770e

Nikon D5100 Kit + Nikkor 35mm f/1.8G -> 700e

από canon(60D), sony (α65) δεν ξέρω τι αξίζει σε αυτά τα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατέληξα στην d5200, αλλά λέω να πάρω μόνο το σώμα και έναν καλύτερο φακό.

Αν γίνεται να είναι all-purpose λύση

Το budget για τον φακό είναι λίγο κάτω από 500$ ή 350 ευρώ

υπάρχει κάτι αξιόλογο (αρκετά καλύτερο από το κιτ) σε αυτά τα λεφτά?

- Tamron AF 17-50mm f/2.8

- Sigma 17-70mm f/2.8

- Tokina 16-50 f2.8 (αν βρω κανα μεταχειρ.)

ή να πάρω το κιτ και έναν φτηνό

- Nikon 50mm f/1.8G AF-S ή Nikon 35mm f/1.8G AF-S

Link to comment
Share on other sites

Είχα μία Canon 550D με έναν 18-135, με είχε κουράσει 2 χρόνια τώρα. Πριν 2 βδομάδες πήρα μία Nex6 με τον 16-50, πραγματικά βρήκα την υγειά μου. Οτιδήποτε μεγαλύτερο δεν κουβαλιέται άνετα ΙΜΟ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.