Jump to content



Eπιλογη μητρικης GIGABYTE vs GIGABYTE


Deus

Recommended Posts

καλημερα είμαι σε σκέψη αγοράς νέας μητρικής και έχω καταλήξει στις 2 gigabyte

GA-990FXA-UD3 (rev. 3.0) gigabyte.com

GA-990FXA-UD5 (rev. 3.0) gigabyte.com

μονη διαφορα μέταξυ των 2 φαίνεται με μια πρώτη ματια να είναι τα Expansion Slots και τα sata 6 Gb/s Slots υπάρχουν άλλες διαφορες που έχει να κάνει με τις δυνατότητες τις mobo για O/C σε ότι αφορά τα components της πλακέτας πχ vrms, το BIOS η άλλες διαφορες που δεν αναφέρονται στο site?

οι UD3- UD5 rev. 3.0 και οι δυο είναι με το κλασικό AWARD αν θυμάμαι σωστά από παλιοτερα BIOS η είναι με UEFI?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και στα 2 link που δίνεις, αναφέρει:

α)Στην καρτέλα "Overview" το "UEFI DualBIOS™ Technology"

β)Στην καρτέλα "Specification" το εξής

BIOS

  1. 2 x 32 Mbit flash
  2. Use of licensed AMI EFI BIOS
  3. Support for DualBIOS™
  4. PnP 1.0a, DMI 2.0, SM BIOS 2.6, ACPI 2.0a

Οπότε και οι 2 πρέπει να έχουν UEFI.

Link to comment
Share on other sites

Αλίμονο αν έβγαζαν μητρικές χωρίς υποστήριξη UEFI BIOS. Θα έτρωγαν τρελό κράξιμο. Είναι κάτι δεδομένο για όλα τα price tags των μητρικών που κυκλοφορούν εδώ και αρκετό καιρό στην αγορά.

EDIT: Το αν θα κάνεις εκκίνηση σε UEFI ή σε Legacy Mode είναι κάτι που ρυθμίζεις εσύ μέσα στο BIOS και ανάλογα με το filesystem του δίσκου που έχεις το λειτουργικό σου. Συνήθως, UEFI+GPT+HDD>3TB

Link to comment
Share on other sites

Τι παραπάνω θετικό έχει το uefi bios?

Στάλθηκε από το ZTE-BLADE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Το αν θα κάνεις εκκίνηση σε UEFI ή σε Legacy Mode είναι κάτι που ρυθμίζεις εσύ μέσα στο BIOS και ανάλογα με το filesystem του δίσκου που έχεις το λειτουργικό σου. Συνήθως, UEFI+GPT+HDD>3TB

Για αρχή υποστήριξη για GPT σε δίσκους εκκίνησης το οποίο χρειάζονται μηχανικοί δίσκοι από 3TB και πάνω για να δουλέψουν με όλη τη διαθέσιμη χωρητικότητα τους. Χρειάζεσαι και x64 λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας το net βρήκα μια αναφορά σε ένα fora του εξωτερικού

" Τhe GIGABYTE 990fxa-ud3 does not have mosfet drivers. Mosfet driver help kept the temperature on the mosfets down when overclocking. Also UD5 have better core chokes and VRM cooling including heat-pipes. That and Tri sli/crossfire is the only differences."

βεβαια δεν γνωρίζω σε ποια rev αναφέρονται η αν όντως το παραπάνω ισχύει

για την UD3 που πήρα τηλ σε ένα κατάστημα που είπαν για την rev1.0 ότι υπάρχει διαθέσιμη και θα την έχουν στο κατάστημα σε 3 μέρες...

για rev3.0 θα πρέπει να επικοινωνήσουν αρχικά με την GB μέσω mail για διαθεσιμότητα...

Link to comment
Share on other sites

...

για την UD3 που πήρα τηλ σε ένα κατάστημα που είπαν για την rev1.0 ότι υπάρχει διαθέσιμη και θα την έχουν στο κατάστημα σε 3 μέρες...

για rev3.0 θα πρέπει να επικοινωνήσουν αρχικά με την GB μέσω mail για διαθεσιμότητα...

Δηλαδή;

"Να φύγει το παλιό στοκ (rev 1.0) και για τα φρέσκα (rev 3.0) βλέπουμε μετά."??

Πότε ξεκίνησε η παραγωγή rev 3.0; Χτες; Προχτές; Και έχει έλλειψη σε διαθεσιμότητα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή;

"Να φύγει το παλιό στοκ (rev 1.0) και για τα φρέσκα (rev 3.0) βλέπουμε μετά."??

Πότε ξεκίνησε η παραγωγή rev 3.0; Χτες; Προχτές; Και έχει έλλειψη σε διαθεσιμότητα;

πρέπει να κυκλοφόρησε τον Νοέμβριο η Δεκέμβριο του 2012 πάντως μέχρι τώρα σε καταστήματα που τηλεφώνησα δεν υπαρχουν UD3 και UD5 σε rev3.0

μονο σε ένα κατάστημα που δεν υπήρχαν διαθέσιμες μου είπαν ότι θα επικοινωνήσουν δευτερα με gigabyte για να ρωτήσουν σε περίπτωση παραγγελίας ποιο rev θα αποσταλεί

Link to comment
Share on other sites

Εγω φίλε μου θα χτυπούσα την ud5 μονο και μονο για την ψύξη στα mofset. Αν σκοπευεις σε overclock μεγάλο (4,5 και πάνω). Αλλιώς η ud3 είναι μια χαρά . είχα την extreme 3 της ashrock και δεν μπορούσα να ανεβάσω τον επεξεργαστή πάνω απο 4ghz χωρίς να κάνει αυτόματα downclock τον επεξεργαστη απο μεγάλη υπερθέρμανση στα mofset. Aν και η ashrock έχει 4+1 που και αυτό ήταν ένα μεγάλο μείον

Link to comment
Share on other sites

για την UD5 θα πάω πιθανότατα αλλα δεν έχω βρει ακόμη σε rev3.0 όλοι θέλουν να ξεφορτωθούν τα προηγούμενα rev που έχουν σε stock...

κοιτάζω και την ASUS Crosshair V Formula-Z έχω διαβάσει για περιέργειες των ASUS χωρίς να ξέρω περί τίνος πρόκειται, αυτό και η τιμή της με κάνουν να το σκέφτομαι αρκετά για την συκγκεκριμένη

Link to comment
Share on other sites

Αυτην έχω τωρα με έναν 8120.Πραγματικα νομίζω πως η μητρηκή αξίζει τα λεφτα της.. με την extreme 3 πανω απο 4 δεν μπορούσα να ανέβω με τίποτα( με antec 620). Τωρα έφτασα αυτην την υδρόψυξη σχεδόν στα όριά της . 4,7ghz 1,45v 70 βαθμους prime. To chipset της μητρηκής είναι σε ίδιες θερμοκρασίες, ενώ με την προηγούμενη εφτανα 70 βαθμούς στα 4ghz με κάπου στα 1,25vcore και εκεί με έριχνε το multi χ8 για να μην πάθει τίποτα. Ετσι είχα φτασει σε σημείο να τρέχω τον επεξεργαστή στα 3,5 για να μην μου ρίχνει τα fps στα 10-15 απο την υπερθέρμανση της μητρηκής (με κάρτα 660τι). Πάντος νομίζω πως και η ud5 είναι μια πάρα πολυ καλή επιλογή αν θέλεις να γλυτώσεις κάποια χρήματα. επίσεις να ξέρεις πως και την v formula z αν την δεις βράδυ, θα έχεις έναν ακόμη λογο να την προτιμήσεις :p :P

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.