Jump to content



DSLR 450€-630€ (D3200?)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Θέλω να αγοράσω καινούργια μηχανή μιας και φίλη μου θέλει να αγοράσει την d3000 που έχω.

Το badget είναι στα 450€-480€ για αγορά απλού κιτ ή εώς 630 το πολύ για αγορά "μεγαλύτερου" κιτ αν αξίζει (πχ η νίκον δίνει επιπλέον τον 55-200 τρίποδο και μπαταρία οπότε πιστεύω οτι αξίζει

Αυτή τη στιγμή δέν έχω άλλους φακούς πέραν του 18-55.(που θα πουληθεί μαζί με τη d3000)

Έτσι λοιπόν σκεφτηκα την d3200 που βγαίνει στα 460 το απλό κίτ και 620 το full.

Έτσι λοιπόν και μιας και για πώ την αλήθεια μπερδεύτηκα με αυτά που διάβασα κάνοντας αναζήτηση στο lab θα ήθελα λίγο βοήθεια για να αποφασίσω (αρνητικά/θετικά και την άποψη σας για την ανωτέρω φωτογραφική όπως και ίσως για πιθανές καλύτερες λύσεις σε αυτά τα λεφτά.)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Η D3200 είναι πολύ καλή περίπτωση, για εμένα η καλύτερη στην κατηγορία της και η τιμή της έχει πέσει αρκετά τελευταία.

Πριν κάνεις οτιδήποτε, διάβασε το review της.

Είναι μια αναβάθμιση σε σχέση με την d3000, αν εξαιρέσεις το σώμα που η κατασκευή είναι εντελώς beginner, έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά που τα συναντάς σε "μεγαλύτερα" σώματα.

Ακόμα παρατηρώ ότι η διαφορά τιμής σκέτου σώματος/kit είναι της τάξεως των 10€, οπότε δεν το συζητάμε.

Εγώ θα σου πρότεινα να πας για το kit, και αν θέλεις μπορείς να δώσεις κάτι έξτρα για έναν τέτοιο.

Είναι must have φακός και μπορείς να τον βρεις μεταχειρισμένο ~120€. Έτσι με 600€ έχεις εξοπλισμό που θα σε βγάλει για αρκετό καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν σκέφτηκες να πας στην D5100 ;;

Ψαχνω κι εγώ μηχανή για την κοπέλα μου, ήταν να πάει σε D5200 αλλα τελικά απορρίφθηκε λόγω κόστους, οπότε κοιτάω για D5100 / D3200 (με τον 18-105VR)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το πρωί την D3200.. Και εγώ επίσης τη 5200 γλυκοκοίταζα αλλα απορρίφθηκε επίσης λόγω κόστους :p

3200 λοιπόν με τον κιτ 18-55 + επιπλέον AF-S 35mm/1.8G.... 620 Ολα μαζί με δώρο τρίποδο/θήκη

Mακάρι να μη το μετανιώσω που δε πήγα σε κάτι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το μετανιώσεις καθόλου, είναι best value for money αυτή την στιγμή η μηχανή και θα σε βγάλει αρκετό καιρό.

Ακόμα πιστεύω ότι από την στιγμή που θα κουμπώσεις τον 35άρη θα ξεχάσεις τον kit.

Είναι ο φακός επιλογής για οτιδήποτε: Πορτραίτα, Τοπία, Street photography. Το f/1.8 θα σου λύσει τα χέρια σε καταστάσεις χαμηλού φωτισμού. Και η έλλειψη zoom πιστεύω θα σε βοηθήσει να βελτιώσεις το "μάτι" που λέμε, και να τοποθετείσαι καλύτερα στον χώρο.

Καλοδούλευτος λοιπόν, και καλές λήψεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.