Jump to content



Νέος υπολογιστής.


giorgosgeo4

Recommended Posts

Θα χρειαστώ την βοήθειά σας στην υλοποίηση ενός υπολογιστή.

Η χρήση για την οποία το χρειάζομαι είναι για σερφάρισμα, Microsoft office, ψιλά πράγματα και καθαρά ερασιτεχνικά σε επεξεργασία φωτογραφίας, λίγο gaming (με το λιγο εννοώ αραιά και που παιχνίδια όπως το Medieval 2 total war, θα ήθελα να μπορώ να παίξω και το καινούργιο Rome total war που θα βγει σε λίγους μήνες.) και αναπαραγωγή ταινιών, επίσης να αναφέρω πως ο υπολογιστής θα είναι σχεδόν συνεχώς σε λειτουργία 24/7.

Καταρχήν να πω πως υπάρχει ήδη το κουτί και είναι το παρακάτω, Fractal Design Define Mini mATX Silent.

Και δυο σκληροί δίσκοι WD 640GB για αποθήκευση.

Οπότε όλο το σύστημα θα φτιαχτεί πάνω σε αυτό.

Σίγουρα θα μπει ένας ssd για το λειτουργικό.

Για μητρική έχω σκεφτεί αυτήν

Asus P8P67-M Pro.

Οπότε ακούω γνώμες για τα παρακάτω του συστήματος!

Να πάω σε Intel i3 η δεν θα με καλύψει και θα χρειαστώ κάτι δυνατότερο;

Για τροφοδοτικό και κάρτα γραφικών δεν έχω αποφασίσει όποτε ότι υπερισχύσει εδώ.

Τέλος να πω πως το budget είναι στα 600 αλλά όσον το δυνατόν χαμηλότερα τόσο το καλύτερο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στάλθηκε από το GT-N7000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τον P67 ξέχνα τον, δεν υποστηρίζει Sata 6Gbps - πού τον θυμήθηκες! Πάρε ένα board με B75 (μια θύρα sata 6Gbps για τον SSD σου), ή H77 ή Z77 (δύο θύρες sata 6Gbps). Ακόμη και ένα ταπεινό board με B75 των 60-65 ευρώ να πάρεις, ο SSD θα πετάει.

Από εκεί και μετά, μπορείς να παίξεις με 3ης γενιάς intel i3-i5-i7 αναλόγως του προϋπολογισμού, οπωσδήποτε με 1600άρες μνήμες, και είσαι jet. Με βάση το είδος χρήσης που λες, είναι προτιμώτερο να προσπεράσεις τον i3 3220 και να πάρεις ένα σχετικά φθηνό i5, ενώ από εκεί και πάνω ο γρήγορος 3570 απέχει μόλις 30€.

Όσον αφορά την κάρτα οθόνης, νομίζω πως μια HD6670 με γρήγορη μνήμη (με τιμή της τάξης των 100€) θα σε ικανοποιήσει. Αν το επιτρέπει ο προϋπολογισμός σου, πάρε μια 7770 ή κάτι αντίστοιχο της nVidia, έτσι κι αλλιώς αμφότεροι οι κατασκευαστές διαθέτουν λαμπρές GPU.

Edit: Ο P67 υποστηρίζει Sata 6Gbps. Λάθος μου, sorry...

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό: XFX ProSeries 450W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

Μητρική: Gigabyte GA-B75M-D3H | Skroutz.gr

Επεξεργαστής: Intel Core i3-3220 Box | Skroutz.gr

Μνήμη: Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) HyperX Plug n Play | Skroutz.gr

GPU: MSI Radeon HD7770 1GB | Skroutz.gr

SSD: Kingston SSDNow V300 120GB w/Adapter | Skroutz.gr

470 ευρώ (αν μπορείς βέβαια να ψωνίσεις από διαφορετικά καταστήματα).

Αν όχι, λες ποιό κατάστημα σε βολεύει και το βλέπουμε.

Δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω, το μηχάνημα υπερκαλύπτει άνετα τις απαιτήσεις.

Αν αυτές στο μέλλον αλλάξουν δραματικά (ποιός ξέρει?) βάζεις πάνω έναν i7 και ανανεώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό: XFX ProSeries 450W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

Μητρική: Gigabyte GA-B75M-D3H | Skroutz.gr

Επεξεργαστής: Intel Core i3-3220 Box | Skroutz.gr

Μνήμη: Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) HyperX Plug n Play | Skroutz.gr

GPU: MSI Radeon HD7770 1GB | Skroutz.gr

SSD: Kingston SSDNow V300 120GB w/Adapter | Skroutz.gr

470 ευρώ (αν μπορείς βέβαια να ψωνίσεις από διαφορετικά καταστήματα).

Αν όχι, λες ποιό κατάστημα σε βολεύει και το βλέπουμε.

Δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω, το μηχάνημα υπερκαλύπτει άνετα τις απαιτήσεις.

Αν αυτές στο μέλλον αλλάξουν δραματικά (ποιός ξέρει?) βάζεις πάνω έναν i7 και ανανεώνεσαι.

Πολυ ωραια η συνθεση και σε ευχαριστω για τον χρονο σου.

Ναι τα κομματια θα αγοραστουν ξεχωρα το καθενα, δεν υπαρχει προβλημα.

Στάλθηκε από το GT-N7000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.