Jump to content



Λιγο βοηθεια...


YDinopoulos

Recommended Posts

Πρόσφατα αγόρασα μια ψηφιακη βιντεοκάμερα της JVC, που εχει διαφορετικούς εξόδους.

1) 3πλο rca

2) S-Video

3) DV

Επίσης εχω στο PC μια καρτα τηλεόρασης με το B787 chip της Βrooktree. Tην εχω 6 χρονια περίπου και ειμαι απιστευτα ικανοποιημένος. Το μονο ελλάτωμα ειναι η εγγραφη σε mpeg, οπου ειναι μάπα + δεν βάζει ηχο !!!

Το θεμα ειναι οτι θελω να περναω εικόνα απο την βιντεοκάμερα στο PC. Τι να κανω?

-Να πουλησω την tv tuner που εχω και να παρω καμια Winfast 2000ΧP ή

-να παρω καμια καρτα επεξεργασιας εικόνας τέτοιου τύπου ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

απο τη στιγμη που εχεις DV, γιατι δεν το κανεις με firewire?? ποιο μοντελο εχεις ακριβως;

:T:

προφανώς πρέπει να κάνει την σύνδεση με 1394 ψηφιακά (είναι λίγο παλαβό να πάρει το ψηφιακό, να το κάνει αναλογικό και μετά πάλι ψηφιακό)

Link to comment
Share on other sites

http://www.welectronics.com/camcorder/jvc_gr_d54.HTML

εδω εισαι;

DV Input/Output (i.LINK, IEEE1394 compliant)

το πισι σου μαλλον εχει ηδη. αν δεν εχει, καρτουλες υπαρχουν πολλες και φτηνες. αν αποφασισεις πως θελεις hardware encoding, θα πας για τα πολλα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν πολυκαταλαβα τι θελει να κανει...

Απλα να περασεις την κασεττα της καμερας στο pc??

Τοτε κανει το firewire. Κοιτα αν η καμερα σου εχει τετοια υποδοχη (DV in/out) και μετα πηγαινε παρε ενα καλωδιο απο τα μαγαζια. 10-15 ευρω κανει και θα το ζητησεις σας 6 προς 4 firewire.

Το συνδεεις με μια εξοδο firewire του υπολογιστη σου και χρησιμοποιεις ενα οποιοδηποτε προγραμμα (premiere κλπ) για να κανεις capture.

Αν δεν εχει firewire η καμερα σου τοτε δεν εχω την παραμικρη ιδεα τι κανεις.

Το θεμα παντως του capture μεσω firewire δεν εχει καμμια σχεση με το tuner

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.