Jump to content



Nvidia RGB Full/limited range toggler. WTF?


Freedom

Recommended Posts

Διαβαζα ενα review για ενα μονιτορ και ο reviewer καποια στιγμη αναφέρει:

"IMPORTANT NOTE: Before we get into this section we need to make an important note about use of the HDMI port. The screen only features a single D-sub VGA and 2x HDMI port. Naturally you will probably want to use the digital HDMI connection if you can for optimum picture quality. If you have an NVIDIA graphics card and want to use the HDMI at all, whether a straight HDMI > HDMI connection or a DVI > HDMI conversion, you need to make a change to your graphics card settings to display the optimum picture. This is because by default the output range over HDMI is limited by the graphics card, and it can greatly limit the picture quality and in particular the black range and contrast ratio.

A change is needed via your graphics card to ensure a full 0 - 255 output when using HDMI, rather than it being limited to a smaller output range of 16 - 235. This applies to NVIDIA cards but is only necessary when connecting to the HDMI port on the screen and is not needed when using D-sub. A similar change might be required when using an AMD graphics card but the setting is built into their graphics card drivers we believe. For NVIDIA cards the simplest way to ensure a full output range is to use the handy toggle utility available here. If you run the program you can select a full 0- 255 range quickly and easily."

( Link )

Εκανα search στο φορουμ δεν μπορεσα να βρώ κάτι σχετικο.

Εχει δοκιμασει καποιος που χρησιμοποιεί hdmi το Nvidia RGB Full/limited range toggler?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα δοκιμασει προσφατα αλλα δεν μου φανηκε να δουλευει, εχω μια 8800gt συνδεδεμενη σε μια sony bravia 40W4000 στο σαλονι, η συγκεκριμενη παιζει σωστα μονο με rgb limited.

Η συνδεση γινεται με καλωδιο dvi-hdmi, εβαλα δοκιμαστικα rgb full εκανα restart αλλα δεν ειδα να ξεθωριαζουν μετα τα μαυρα ή τπτ τετοιο.

Γενικα δεν εχω θεμα με την hdtv, παλιοτερα κανανε οι drivers διαφορα κουλα οπως να απενεργοποιουνε το stereo input διπλα απο την θυρα hdmi της τηλεορασης και να βγαζει η καρτα ΜΟΝΟ rgb full, τωρα αν το προβλημα με τους προσφατους driver ειναι το αναποδο, η προσωπικη μου εμπερια λεει πως αυτος ο toggler ειναι αχρηστος :S

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά το ανάποδο συμβαίνει, το 16-235 σημαίνει ότι μεταθέτει το σημείο απόλυτου μαύρου και άσπρου σε χαμηλότερο εύρος, με σκοπό να αυξήσει το κοντράστ και να κάνει τα χρώματα πιο έντονα. Προφανώς αυτό γίνεται στην σύνδεση Hdmi, διότι αυτή η σύνδεση χρησιμοποιείται για σήμα προς τηλεόραση συνήθως, και οι τηλεοράσεις, τουλάχιστον οι παλιότερες lcd, έχουν λιγότερο εύρος χρωμάτων από τα monitor, ασχέτως αν στο μάτι σας σας φαίνονται πιο έντονα τα χρώματα στην τηλεόραση. Όποιοι ξέρουν από φωτογραφία, καταλαβαίνουν τι λέω, το 16-235 κάνει clipping στα χρώματα και αφαιρεί τονικές διαβαθμίσεις. Με αυτό τον τρόπο το σήμα προσαρμόζεται στις δυνατότητες της τηλεόρασης και τα χρώματα φαίνονται φυσιολογικά.

Για να καταλάβετε τι σας λέω, θα πρέπει να δείτε φωτογραφίες σε τηλεόραση και μόνιτορ δίπλα δίπλα. Αν ξέρετε λίγο από φωτογραφία, θα δείτει αμέσως το clipping που κάνει η τηλεόραση.

Τώρα αν οι τηλεοράσεις σήμερα έχουν φθάσει τα monitor σε απόδοση, δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.