Jump to content



Email app: Έφαγε ζαβλαμά ο Android;


Chosen

Recommended Posts

Samsung Galaxy Note 2 με JB 4.1.1 και χωρίς root.

Παίζει μια χαρά εδώ και μήνες και δεν έχω αλλάξει κάτι εδώ και σχεδόν 1 μήνα από τότε που εγκατέστησα το πιο πρόσφατο app.

Προχτές λοιπόν πάω να ανοίξω το email (Yahoo στο Email app, όχι Gmail) και μου πετάει τον "set up new account" wizard. Πάω στα accounts από τα settings, Facebook, Skype, Gmail, όλοι εκεί εκτός από το Yahoo.

Ξανασετάρω το Yahoo μου, δεν είναι κόπος, μέσα σε 2 λεπτά σετάρεται, αλλά τώρα συμβαίνει το εξής κουφό: κάθε λίγο μου βγάζει ότι έχω 2 αδιάβαστα emails και ανοίγοντας την εφαρμογή βλέπω 2 emails από 2 βδομάδες πριν, να είναι αδιάβαστα. Ξαναμαρκάρω τα πάντα στο Inbox ως διαβασμένο και μετά από 5 ώρες μου βγάζει ένα χτεσινό email ως αδιάβαστο.

The drugs don't work.

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισα την cache και μετά από 1 ώρα το ξαναέκανε. Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό, αλλά όπως μου δείχνει το email πάντα τα τελευταία 25 emails, τα παλιά μηνύματα που μου πετάει στο άσχετο ως αδιάβαστα είναι πάντα τα τελευταία από τα 25. Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.

Μπορεί να φταίει και το Yahoo, γιατί και στο web interface μου κάνει κάτι χαζά (πολύ συχνά μηνύματα λάθους, maintenance κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί το πρόβλημα επανήλθε λίγες ώρες αφού έκανα καθαρό format και πέρασμα 4.1.2 στο Note 2.

Η μόνη διαφορά είναι ότι τώρα έχει πιο συγκεκριμένο pattern: από τα 25 τελευταία μηνύματα στο Inbox, κάνει unread πάντα το τελευταίο.

Το πρόβλημα το βλέπω και σε άλλους, αλλά λύση ή πρόταση πουθενά...

[Q] Old email keeps showing as unread email - xda-developers

My Emails Will Change Back To Unread, After I Read Them. - Android Forums at AndroidCentral.com

email marked read changes itself to unread and sends new notification - Android Forums

Galaxy S2 keeps marking mail unread - Spiceworks

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε δοκιμάζεις το yahoo app?

Γιατί έχω και το @thelab.gr μου πάνω στο email app.

Δοκιμή σαφώς και μπορώ να κάνω, αλλά το αποτέλεσμα δεν θα μου λέει τίποτα ούτως ή άλλως γιατί δε μπορώ να σταματήσω να το χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δε νομιζω οτι γινεται αυτο το πραμα..ειχα ρωτησει παλαιοτερα για κατι αντιστοιχο για το mail app απο sense και εισεπραξα μονο αρνητικες απαντησεις

chosen,αναγκαστικα παιζεις με after market επιλογες

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι γινεται αυτο το πραμα..ειχα ρωτησει παλαιοτερα για κατι αντιστοιχο για το mail app απο sense και εισεπραξα μονο αρνητικες απαντησεις

chosen,αναγκαστικα παιζεις με after market επιλογες

Γιατί να μην γίνεται; Μία εφαρμογή (apk) είναι και αυτό. Το keyboard app του blade (2.2) το περασα στο IdeosX5 (2.3) και είχε παίξει μια χαρά οταν άλλαξα το zte blade με το IdeosX5.

Απλά μερικές εφαρμογές δεν φαίνονται στην "προσθαφαίρεση" app γιατί έχουν ένα flag σαν system apps.

:____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_ sent from my padόφλα ____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_:

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχε πάρει ο μάτις μου παλιότερα ότι μπορείς να βγάλεις ένα app, κάνοντας το apk και κατ'επέκτασην να το χρησιμοποιήσεις αλλού.

Δεν ξέρω αν παίζει πια, πάει πολύς καιρός που το είχα δει. Προφανώς και θέλει root κάτι τέτοιο.

Βασικά θα σου έλεγα να ψάξεις μήπως μπορείς κάπως να περάσεις την μαμά android app, όχι την samsung edited.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείτε πως θέλει root. Στο δικό μου note2 είναι το SecEmail.apk (στο /system/app folder) με version 4.0 (400000) και date 03/02/2013 18:25 (pname: com.android.email). Επίσης είναι "safe for disabling/uninstallation" από ότι λένε στο XDA. see Applications Safe To Remove - Page 2 - xda-developers

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην γίνεται; Μία εφαρμογή (apk) είναι και αυτό. Το keyboard app του blade (2.2) το περασα στο IdeosX5 (2.3) και είχε παίξει μια χαρά οταν άλλαξα το zte blade με το IdeosX5.

Απλά μερικές εφαρμογές δεν φαίνονται στην "προσθαφαίρεση" app γιατί έχουν ένα flag σαν system apps.

:____@

____@____ sent from my padόφλα ____@____@____:

πιθανως αλλο το στοκ ανδροιδ και αλλο να παρεις κατι που ειναι αποκλειστικα για το sense,μερος του sense

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.