Jump to content



Οικονομικός Laser


tsakali

Recommended Posts

καλησπέρα σας. ο εκτυπωτής μου τα έχει παίξει. λοιπόν θέλω να μου προτείνετε έναν οικονομικό laser που να μπορώ αργότερα να κάνω refill εύκολα κ σωστά!!! δεν με ενδιαφέρουν χρώματα κ τέτοια, ασπρόμαυρος ας είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις εαν μπορεις μεχρι 60-70 euro εδω εισαι :

http://www.skroutz.gr/s/425046/Samsung-ML-2165.html (μονοχρωμος)

Για εγχρωμο ξεφευγει λιγο αλλα...ειναι τρομερη λυση ο παρακατω.(Τον ιδιο εχω και εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.)

Canon i-Sensys LBP7010C | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις εαν μπορεις μεχρι 60-70 euro εδω εισαι :

http://www.skroutz.gr/s/425046/Samsung-ML-2165.html (μονοχρωμος)

Για εγχρωμο ξεφευγει λιγο αλλα...ειναι τρομερη λυση ο παρακατω.(Τον ιδιο εχω και εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.)

Canon i-Sensys LBP7010C | Skroutz.gr

Δεν χρειάζομαι χρωμα. Κ είναι κ μεγάλη η διαφορά στην τιμή. Αλλά με ενδιαφέρει να μπορω να το γεμιζω μόνος μου χωρίς προβλήματα... Πχ με το inject που ειχα μια κολουσαν οι κεφαλές μια δεν αναγνώριζε το μελανακι. Υπαρχουν παρόμοια προβλήματα κ στους laser;

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

οχι ιδιαιετερα... οι lazer μπορει να ειναι πιο ακριβοι αλλα εχουν λιγοτερα εξοδα αναγομωσης και δεν προκειτε να σου δημιουργησουν τετοιου ειδους προβληματα.

(γενικα οι injecτ tπαρουσιαζουν πολλα προβληματα)

Link to comment
Share on other sites

Aπο τα χερακια μου περασανε 2 laserjet εκτυπωτες.Ο ενας Samsung και πηγε στην αδερφη μου,και τωρα εδω και 5 χρονια μπορει και παραπανω ο HP Color LaserJet 1600.Σκυλι που λεμε...κανενα απολυτως προβλημα...και πιστεψε με δουλευει καθε μερα...με refill φιλε δεν νομιζω οτι κερδιζεις κατι.Εγω εβαλα και γνησια,αλλα και τριτων τονερς,και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος...με refill θα σου βγαλει λιγοτερες σελιδες,ΑΝ δεν κανω λαθος,ας με διορθωσει καποιος...

Link to comment
Share on other sites

Aπο τα χερακια μου περασανε 2 laserjet εκτυπωτες.Ο ενας Samsung και πηγε στην αδερφη μου,και τωρα εδω και 5 χρονια μπορει και παραπανω ο HP Color LaserJet 1600.Σκυλι που λεμε...κανενα απολυτως προβλημα...και πιστεψε με δουλευει καθε μερα...με refill φιλε δεν νομιζω οτι κερδιζεις κατι.Εγω εβαλα και γνησια,αλλα και τριτων τονερς,και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος...με refill θα σου βγαλει λιγοτερες σελιδες,ΑΝ δεν κανω λαθος,ας με διορθωσει καποιος...

Εγώ δεν τον δουλεύει συχνά με αποτέλεσμα να χάλανε οι κεφαλές.... :(

Όσο για refill παραγγελνω από eBay κ ξεμπερδευω. Τουλάχιστον αυτό έκανα μέχρι τέλος. Όποτε αγόραζα μελάνι ήταν λόγο κεφαλής.

S2 JellyBam 7.2.0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν τον δουλεύει συχνά με αποτέλεσμα να χάλανε οι κεφαλές.... :(

Όσο για refill παραγγελνω από eBay κ ξεμπερδευω. Τουλάχιστον αυτό έκανα μέχρι τέλος. Όποτε αγόραζα μελάνι ήταν λόγο κεφαλής.

S2 JellyBam 7.2.0

Τωρα εσυ μου λες για Inkjet ετσι?Αυτα ειναι γνωστα προβληματα σε εκτυπωτες με μελανακια...εγω 3 φορες αλλαξα σε ενα μηνα μελανακια διοτι ξεραθηκανε,και μαλιστα με 3πλασιο κοστος απο εναν LaserJet,και τον πεταξα στα σκουπιδια!Απο τοτε ησυχασε το κεφαλι μου...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εσυ μου λες για Inkjet ετσι?Αυτα ειναι γνωστα προβληματα σε εκτυπωτες με μελανακια...εγω 3 φορες αλλαξα σε ενα μηνα μελανακια διοτι ξεραθηκανε,και μαλιστα με 3πλασιο κοστος απο εναν LaserJet,και τον πεταξα στα σκουπιδια!Απο τοτε ησυχασε το κεφαλι μου...

Πάω να χτηπησω τότε αυτόν τον laser του 50αρικου!!! :beer:

S2 JellyBam 7.2.0

Link to comment
Share on other sites

Πάω να χτηπησω τότε αυτόν τον laser του 50αρικου!!! :beer:

S2 JellyBam 7.2.0

[ame=http://www.amazon.com/HP-LaserJet-1600-Printer-CB373A/dp/B000FIASV8]Amazon.com: HP Color LaserJet 1600 Printer (CB373A#ABA): Electronics[/ame]

Γι'αυτον εδω μιλαω.Ελπιζω να μην καταλαβε κατι αλλο,και γινει παρεξηγηση...5οαρικο δεν νομιζω να εχει...και ο ογκος του ειναι σημαντικος.Σου λεω απλα οτι ειναι σκυλι...διαβασε λιγο και στην εταιρεια τις προδιαγραφες αν σου κανει...για οτι αλλο θελησεις περι αυτου ρωτα με...αλλα σε αυητα τα λεφτα και ισως λιγοτερα εχει κι αλλους αξιολογους εκτυπωτες.Τι αναγκες θελεις να σου καλυπτει?

Link to comment
Share on other sites

Amazon.com: HP Color LaserJet 1600 Printer (CB373A#ABA): Electronics

Γι'αυτον εδω μιλαω.Ελπιζω να μην καταλαβε κατι αλλο,και γινει παρεξηγηση...5οαρικο δεν νομιζω να εχει...και ο ογκος του ειναι σημαντικος.Σου λεω απλα οτι ειναι σκυλι...διαβασε λιγο και στην εταιρεια τις προδιαγραφες αν σου κανει...για οτι αλλο θελησεις περι αυτου ρωτα με...αλλα σε αυητα τα λεφτα και ισως λιγοτερα εχει κι αλλους αξιολογους εκτυπωτες.Τι αναγκες θελεις να σου καλυπτει?

Όχι βρε λέω να πάρω τον ποιο οικονομικό που κυκλοφορεί. ... λογικά την δουλειά του θα την κάνει. Έναν απλό άσπρομαύρο έτσι κ αλλιώς αραιά κ που τον χρειάζομαι...

S2 JellyBam 7.2.0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ξέρω βέβαια ότι είναι λίγο αρχαιολογία,αλλά έχω εδώ και πολλά χρόνια έναν hp laserjet 6l που μου έχει βγεί αστέρι.Αν ψάχνεις για μεταχειρισμένο,πάρτον με κλειστά μάτια.Το μόνο που έχω αλλάξει είναι το separator pad που ενοείται απο το 97 είχε παραδώσει πνεύμα και έπαιρνε πολλές σελίδες μαζί ταυτόχρονα.Καινουργιο και γνήσιο toner απο το ebay κοντά στα 18e και τυπώνω πάνω απο 2000 σελίδες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο samsung είναι πραγματικά σκυλί. Έχω τον 1610 με το μαμά τόνερ το οποίο έχει τυπώσει σχεδον 10000 σελίδες. Μιλάμε το τόνερ έχει αρχίσει να αποσυντίθεται και όμως τυπώνει. Το refill είναι απλά αστεία υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο HP Laserjet 4P μου φαίνεται πως μας αφήνει χρόνους, με υπηρέτησε πολύ πιστά κάποια χρόνια (τον είχα πάρει από δεύτερο χέρι σε κάποιο φόρουμ που τον χάριζαν), αποδείχτηκε σκυλί, αλλά για 2η φορά μου παρουσιάζει πρόβλημα. Εκτυπώνει κατάμαυρες σελίδες, χάνει την επικοινωνία με τον υπολογιστή (την πρώτη φορά αποδείχτηκε πως είχε πρόβλημα ο αντάπτορας από παράλληλη θύρα σε USB που χρησιμοποιώ, μιας και ο 4P έχει μόνο παράλληλη θύρα), αποφάσισα να εξετάσω την επιλογή αγοράς άλλου μηχανήματος..

Δεν θέλω κάτι εξεζητημένο, με ενδιαφέρουν μόνο ασπρόμαυρες εκτυπώσεις (για τις έγχρωμες υπάρχει ένας Photosmart) και φυσικά το τόνερ του να βγάζει αρκετά μεγάλο αριθμό σελιδών (αν υπάρχει κάποιος που δοκιμασμένα δουλεύει ρολόι και με αναγομωμένο ή συμβατό τόνερ ακόμα καλύτερα).

Βάζοντας στο skroutz "laser" και πηγαίνοντας στους εκτυπωτές,

laser - Εκτυπωτές & Plotters | Skroutz.gr

ο πιο φθηνός που μου βγάζει είναι ο Samsung ML-2160 με 50,26 ευρώ και αμέσως επόμενος ο Samsung ML-2165 με 55 ευρώ (χωρίς βέβαια να υπολογίζω μεταφορικά από το πιο φθηνό κατάστημα, εγώ βρίσκομαι Θεσσαλονίκη), δεν ξέρω ποια ακριβώς είναι η διαφορά μεταξύ τους..

Έχει κανείς καμιά άλλη πρόταση;

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο ειδικό feature που θα μου ήταν χρήσιμο, πιο κάτω βλέπω στην λίστα τον ML-2165W που έχει και wi-fi, ΜΠΟΡΕΙ και να μου ήταν χρήσιμο, γιατί για να το συνδέσω με καλώδιο θα χρειαστώ κανά 2μετρο USB, που περνάει και πίσω από γραφείο/βιβλιοθήκη κλπ, μπελάς γενικά..

Αξίζει γενικά να πάω σε κάτι ακριβότερο για ασπρόμαυρο laserjet;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.