Jump to content



Western Digital Red 2TB SATA III


Recommended Posts

western-digital-red-2tb-3-5-sata-6-0gb-s-hard-drive-w-64mb-cache-267btdt4ajxcccocggssc4wgs.jpg

Μόλις παρέλαβα τον συγκεκριμένο δίσκο και είπα να τρέξω κάποια benchmarks, ώστε να ενημερωθούν όσοι

ενδιαφέρονται για hdd αποθήκη. Λέω αποθήκη γιατί ο συγκεκριμένος δίσκος δεν ενδείκνυται σαν primary,

καθώς αναφορικά με την ταχύτητα περιστοφής του εφαρμόζει την τεχνολογία "intellipower" της wd.

Αυτό σημαίνει πως η ταχύτητα περιστροφής "παίζει" μεταξύ 5400 και 7200 στροφών. Στην ουσία, όπως έχει

παρατηρηθεί και σε αντίστοιχους δίσκους, η ταχύτητα περισσότερο κοντά στις 5400 στροφές κυμαίνεται

παρά στις 7200.

Ο δίσκος ήρθε στο γνωστό αντιστατικό σακουλάκι, bulk συσκευασία. Το συγκεκριμένο μοντέλο που έχω

στα χέρια μου ανέφερε ημερομηνία κατασκευής 13 Φεβρουαρίου 2013, άρα μιλάμε για έναν ολοκαίνουριο δίσκο.

Κίνητρο για την αγορά του και σημαντικό πλεονέκτημα είναι τα 3 χρόνια εγγύηση που προσφέρει η wd

στη συγκεκριμένη σειρα. Επίσης η wd ισχυρίζεται ότι οι συγκεκριμένοι δίσκοι είναι πιο ανθεκτικοί καθώς

προορίζονται για περιβάλλον NAS και συνεχή 24/7 λειτουργία. Ο μόνος κριτής για την αλήθεια του ισχυρισμού αυτού είναι ο χρόνος, οπότε δεν μπορεί να ειπωθεί κάτι παραπάνω.

Πάμε στα νούμερα. Ολες οι μετρήσεις είναι σε άδειο δίσκο. Επιλέχτηκε γρήγορη διαμόρφωση και σύστημα

αρχείων ntfs. Πρέπει επίσης να ειπωθεί (αν και δεν παίζει πρακτικά κάποιο ρόλο) ότι ο δίσκος συνδέθηκε

σε sata 2 υποδοχή του z77. Το ahci είναι ενεργοποιημένο και είναι περασμένοι οι τελευταίοι irst drivers.

Προφανώς αυτή η mini παρουσίαση δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "review",

ωστόσο νομίζω ότι δίνει κάποιες ενδείξεις για εξαγωγή συμπερασμάτων.

Crystal Disk Mark 3.0.2 x64:

cdm2tb_zps6cb6078d.jpg

HD Tune 2.55:

hdtune2tb_zps7fb5f6ca.jpg

ΑS SSD Βenchmark:

asssd1_zps6ec2f68a.jpg

asssd2_zpsc2d782e4.jpg

ΑΤΤΟ:

atto1_zpse21a211d.jpg

AIDA64 Extreme 2.85:

aidaread_zps7715fa35.jpg

Θερμοκρασίες (ambient 21):

Εδώ συνέβη κάτι παράδοξο. Ο δίσκος καθόλη την διάρκεια των test σταθεροποιήθηκε στους 27 βαθμούς κελσίου.

Ωστόσο, το τεστάρισμά του είχε ως συνέπεια την αύξηση της θερμοκρασίας στον άλλο hdd που βρίσκεται ακριβώς

από κάτω του στο hdd cage. Ο seagate που επηρεάστηκε, δεν ανέβασε ποτέ στο δεδομένο setup πάνω από 29

βαθμούς κελσίου. Κατά τη διάρκεια των test του wd red, σταθεροποιήθηκε στους 31.

Ο red:

hdsentineltemp_zps90c547a3.jpg

O γείτονας seagate:

seagatetemp_zps387454b4.jpg

Θόρυβος:

Δυστυχώς δεν μπορώ να πω τίποτα για το συγκεκριμένο ζήτημα, καθώς όλες οι εν δυνάμει πηγές θορύβου

μέσα στο κουτί μου, επικαλύπτονται από τους δύο Corsair AF120 ανεμιστήρες. Με το τεστ του "κολλημένου

αυτιού" δεν μπορώ να πω ότι κατάφερα να ακούσω τον δίσκο.

SMART values και κατασταση του δίσκου:

hdsentinelsmart_zps094a7f15.jpg

hdsentinel2tb_zps04418e15.jpg

WD RED vs seagate baracuda 7200.11

red22_zps087a282c.jpg

baracuda7200_zps5ef31083.jpg

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δεν τους δίνεις σε μένα να μην τους έχεις και κάθονται?? :p  

πέρα από την πλάκα για πείτε γνώμες για τους εν λόγω δίσκους γιατί θέλω ένα για storage..

 

Tαχύτητες είδες, εγγύηση ξέρεις, ε αν σε καλύπτει και η τιμή προχωράς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.