Jump to content



vmods σε radeon 9800 pro


Nos-Dio

Recommended Posts

καταραχας βρηκα αυτον τον οδηγο:

http://www.fastlanehw.com/reviews.php?action=view&revid=74

τον βρηκα απο το xtremesystems και λογικα ειναι αρκετα σωστος

προς το παρον δεν θα κανω τα μοντ αλλα συντομα θα τα κανω καθως με εχει πιασει λιγακι να την σκησω την καρτα μου:tomato:

το "προβλημα"(μαλλον καλο ειναι) ειναι το εξης!

μετρησα σε idle την καρτα και εχω 1.69 vgpu & 2.73!!!!!!!!! v-mem(vdd)

διαβασα στον οδηγο οτι το νορμαλ για της μνημες ειναι 2.9 και για gpu 1.7(και ειναι φυσιολογικο να ειναι λιγο πανω η κατω,στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι καλυτερα)?????εντομεταξυ οι μνημες πανε 380 με ψυχτρακια και artic cooling στον πυρηνα ενω με νερο πηγαιναν 390+, για bench ειχα τα 400...

τι συμβαινει??ειναι φυσιολογικο το 2.73 και να αρχισω να χαιρομαι??

ακομα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν αλλα mods για την καρτα και αν εχει κανεις κανενα λινκ με "οδηγο" για τοποθετηση barton cooler. Σε αυτη την περιπτωση ειναι απαραιτητο να βγαλω το προστατευτικο του πυρηνα η απλα αμα το βγαλω θα κερδισω σε mhz?

ευχαριστω για την οποια βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

................................

ακομα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν αλλα mods για την καρτα και αν εχει κανεις κανενα λινκ με "οδηγο" για τοποθετηση barton cooler. Σε αυτη την περιπτωση ειναι απαραιτητο να βγαλω το προστατευτικο του πυρηνα η απλα αμα το βγαλω θα κερδισω σε mhz?..........

Η τοποθετηση ειναι πολυ απλη, απλα πρεπει να μετρησεις καλα που θα κανεις τις τρυπες στην ψυκτρα, στην 9800 μου η ψυκτρα εβρισκε σε ενα πυκνωτη και ειχα αναγκαστει να την κοψω λιγο οπως φαινεται στην φωτο (εδω ειναι στην Χ800ΧΤ αλλα φαινεται το κοψιμο)

attachment.php?s=&postid=91184

Οσο για το προστατευτικο πρεπει να δεις αν θα παταει η ψυκτρα καλα στον πυρηνα αν το αφησεις, στην Χ800ΧΤ μου δεν χρειαστηκε να το βγαλω, στην 9800 και στην 9700 τα ειχα βγαλει.

Link to comment
Share on other sites

βασικα η ΑΜΔ εχει δυο ψυχτρες μια με χαλκινη βαση και αλουμινενια φινς που ειναι καπως κοντη και αν δεν κανω λαθος ειναι στο μεγεθος του ανεμιστηρα και μια πιο μεγαλη που εχει βιδωμενη μια χαλκινη πλακα στο κατω μερος

συφαιρει να βαλεις την πρωτη σωστα??Πρεπει να ειναι αυτη της εικονας λογικα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

..........Πρεπει να ειναι αυτη της εικονας λογικα

Ναι, αυτη ειναι, και σε μεγεθος ταιριαζει πολυ καλα δινοντας σου την δυνατοτητα να βαλεις και ramsinks, ενω με κατι μεγαλυτερο ισως να εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

...

με την ταση στις μνημες τι λες να παιζει?

Υπαρχουν πιο ειδικοι απο μενα για αυτο το θεμα, αλλα 2.73 εναντι 2.9 ειναι μεγαλη διαφορα (μηπως ομως o οδηγος αναφερεται σε καρτα με αλλα chips, αφου υπαρχουν 9800 με hynix αλλα και με samsung )

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι βλεπω οχι artifacts alla κατι σαν πλαισια σαν μετακινηση γραφικων...

και φενονται μονο στο 03 οχι στο 01 επισης φενονται και στο doom3 oxi στο unreal και δεν ξερω τι ειναι αυτα...

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν με πειραζει και ετσι οπως ειναι αφου οι μνημουλες πανε στα 400 np...

τωρα ψαχνω cooler και μετα θα αρχισω τα μοντ,θα κανω πρωτα του gpu και για τις μνημες βλεπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.