Jump to content



ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ LAPTOP


n_koul

Recommended Posts

Παιδια Καλημερα. Ψαχνω για ενα laptop και εχω παρακολουθησει το forum για λιγο καιρο.

Πολυ καλο forum γιαυτο θα ηθελα λιγη βοηθεια.

Χρηση laptop: Mobile dj ( με εξωτερικη καρτα ηχου), internet, adventure παιχνιδια ( οχι κατι απαιτητικο πχ syberia 2 )

Ερωτησεις :

--Ειμαι αναμεσα σε acer ( λογω τιμης ) και fujitsu siemens ( λογω ποιοτητας απο οτι διαβασα γενικα ) Η γνωμη σας? Θα ηθελα να το κρατησω τουλαχιστον 3 χρονια.

-- με καρτα γραφικων shared μνημης μπορω να παιξω κανενα χαλαρο παιχνιδακι?

-- θα ηθελα να υπαρχει και wi-fi ή να μπορει να παρει στο μελλον καρτα wi-fi.

-- η γνωμη σας για τα multirama pc ???

Περιμενω τη βοηθεια σας.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από n_koul

Ερωτησεις :

--Ειμαι αναμεσα σε acer ( λογω τιμης ) και fujitsu siemens ( λογω ποιοτητας απο οτι διαβασα γενικα ) Η γνωμη σας? Θα ηθελα να το κρατησω τουλαχιστον 3 χρονια.

Με οποιοδηποτε εκ των δυο, θα εισαι μια χαρα, αναλογως τα χαρακτηριστικα παντα...

-- με καρτα γραφικων shared μνημης μπορω να παιξω κανενα χαλαρο παιχνιδακι?

Πολυ αυστηρα "χαλαρο": ναι. Αλλα τιποτα περισσοτερο.

-- θα ηθελα να υπαρχει και wi-fi ή να μπορει να παρει στο μελλον καρτα wi-fi.

Οι πιθανοτητες ειναι μαζι σου.

-- η γνωμη σας για τα multirama pc ???

aaaaaaaaaaaarrrgh! Μη! Οχι! Nein!

Περιμενω τη βοηθεια σας.

Παρ'την

Link to comment
Share on other sites

Mε shared μνήμη της κάρτας γραφικών μπορείς να παίξεις μόνο πασιέντζα (!). Έχω τέτοιο Laptop και ζορίζεται ακόμη και στα Windows. Επίσης τα φορητά του multirama έχουν τα μαύρα τους τα χάλια, εγώ δούλεψα σε ένα πρόσφατα και απογοητεύτικα από την ανύπαρκτη ποιότητα κατασκευής. Εφόσον θέλεις κάτι να σου κρατήσει 3 χρόνια θα πρέπει τώρα να επενδύσεις κάποια παραπάνω χρήματα δηλαδή γύρω στα 2000. Θα πρότεινα κάτι πιο ισχυρό από την αναλυτικότατη πρόταση του φίλου Chosen.

Link to comment
Share on other sites

φιλε chosen και sir george ησασταν πολυ διαφωτιστικοι.

Το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι παμε μαλλον για την επιλογη που ειχα στο μυαλο μου. Δηλαδη τον Fujitsu Siemens M1420. Intel Centrino 735 ( 1.7 Ghz Dothan) 128 αρα ati9600 pro και wifi και απο ολα τα καλουδια. καλη τιμη για αυτα που δινει ( καλυτερη εχει μονο το multirama αλλα το αποκλεισαμε) γυρω στα 1900euro τελικη απο το πλαισιο.

Το βλεπω και σε διαφορα γερμανικα sites περιπου 400-500 euro φθηνοτερο αλλα μαλλον θα εχει γερμανικο πληκτρολογιο και γερμανικα Windows οποτε τον ηπιαμε γιατι δεν ξερω γερμανικα.

To acer 2023 ερχεται περιπου στα ιδια λεφτα αλλα θα προτιμουσα το siemens για την ποιοτητα.

fujitsu

acer 2023 wlmi

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε και το Acer 1621.

( P4 2,8, 512Mb Pc2700, Radeon 9700 , 40Gb hdd, Dvd-rw)

Περιπου 1400 τελικη...

Οσων αφορα την ποιοτητα ειναι μια χαρα... Το εχω δει το μηχανημα (το εχει ενας φιλος) και ειναι πολυ καλο... Βεβαια το design και το brand name δεν συγκρινεται με Fujitsu...

Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπευεις να το κρατησεις καιρο θα σου προτεινα Toshiba σαν μαρκα!

Εχουν σχεδον το καλυτερο After Sales Service στην Ελλαδα, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης

και γενικα δεν χαλανε...

Οσο για το Fijitsu-Siemens εχω δει 2-3 φιλων κ γνωστων κ δεν μ'αρεσε που τα πλαστικα τους

ετριζαν , οτε το χρωμα που σχεδον ειχε ξεβαψει μετα απο 6-7 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα τα Toshiba αλλα πανακριβα για τα χαρακτηριστικα τους. Βγηκε τωρα ο A50-101 με καλη τιμη 1199+ ΦΠΑ αλλα με shared graphics (centrino 1.5 dothan 512 mb ram) δεν ξερω τι λες γι'αυτον. δεν εχω διαβασει τα καλυτερα λογια. ( βεβαια οτι πληρωνεις παιρνεις ).

Τσεκαρα και τους acer 4000 4500 θα προτιμουσα τον 1621 αλλιως τον 2012 ή τον 2023.

Τοdesktop μου το εχω 3 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Δεν ειναι τιποτα σπουδαιο αλλα σε οτι κανω δεν εχω κανενα προβλημα. P4 1.6Ghz 512Mb sdram 64Mb Nvidia Παλια 20gb western digital σκληρος. μητρικη intel socket 478. Και μουσικη μιξαρω στο Atomix και DVD γραφω απροβληματιστα και τα παιχνιδακια μου τα παιζω ( to syberia2 σε full mode ).

Link to comment
Share on other sites

στους acer 4000 δινω τα ιδια χρηματα για λιγοτερα πραγματα σχετικα με τον fujitsu 1420. απο την αλλη ο acer 1621 εχει λογικη τιμη και καλα χαρακτηριστικα.

Δεν λεω οτι με χαλαει η σειρα 4000 αλλα νομιζω οτι με Centrino 1.7 128mb graphics θα μου κρατησει περισσοτερο στον χρονο.

Η αληθεια ειναι οτι η μεγαλη μου συμπαθεια ειναι ο 1420 fujitsu. Μαλλον εκει καταληγω. Ισως περιμενω λιγο καιρο 1-2 μηνες μηπως πεσει η τιμη

παντως ολες οι προτασεις σας ηταν πολυ καλες και με εβαλαν σε μεγαλη σκεψη.

Link to comment
Share on other sites

:devil: ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ n_kou ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΕΝΑ ΛΑΠΤΟΠ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΙΖΩ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΑΓΟΣ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΡΩΤΑΩ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΕ ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ Η ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΛΑΣΙΚΟ ΠΙ-ΣΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ Ο n_koul ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΜΜΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΓΙΑ MOBILE D J? ΤΟ ΑΤΟΜΙΞ ΚΑΛΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩl:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.