Jump to content



Τη γνώμη σας για εξωτερικο σκληρό


morph

Recommended Posts

Γεια χαρα! μετά από τις μακρές καλοκαιρινές μου διακοπές επιστρέφω στα "μηχανάκια" μου και στη, φυσικά, στη παρέα.

Λοιπόν ένας φίλος χρειάζεται εξωτερικό σκληρό δίσκο, για το φορητό του. ! επιλογή που του είπα είναι αυτή των 2.5'', που έχω κι εγώ. Βέβαια αυτό δε μετακινέιται πολύ οπότε ίσως το έξτρα κόστος του μικρου δεν τον ενδιαφέρει. Τι παίζει από τους άλλους εξωτερικούς, μπορεί να με διαφωτήσει κανείς?

Ευχαριστώ

Υ.Γ. και καλώς σας βρήκα πάλι :hi:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πριν από λίγο καιρό είχα το ίδιο δίλημμα και προτίμησα την λύση του σκληρού 2,5'' λόγω του μικρού μεγέθους και της τροφοδότησής του κατευθείαν από θύρα usb...

Αν δεν τον ενδιαφέρει τον φίλο σου η φορητότητα, θα πρότεινα έναν Maxtor usb 2.0 120/160Gb...στην ίδια τιμή έχεις πολύ μεγαλύτερη (διπλάσια τουλάχιστον) χωρητικότητα...

Ενα ωραίο χαρακτηριστικό των Maxtor είναι ότι με το πάτημα ενός κουμπιού μπορείς να κάνεις backup τον δίσκο σου...ένας φίλος μου που έχει τον συγκεκριμένο εξωτερικό δίσκο μου είπε ότι μπορείς να διαλέξεις και συγκεκριμένα αρχεία τα οποία θα κάνει backup...

Πχ αν γράφεις εργασίες και θέλεις να κρατάς αντίγραφα, καθώς προχωρά η εργασία, αυτό το χαρακτηριστικό μπορεί να αποδειχθεί ιδιαίτερα χρήσιμο...

κάτι που με ενδιαφέρει και μένα είναι αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να κάνει αυτή τη δουλειά, δηλαδή να ενημερώνει αρχεία κειμένου σε έναν εξωτερικό δίσκο με όποιες αλλαγές ή προσθήκες έχουν γίνει στα πρωτότυπα στον εσωτερικό...

Απ' το office 2003 βρήκα την επιλογή "always create backup", αλλά δυστυχώς το αντίγραφο εμφανίζεται στον ίδιο φάκελο με το πρωτότυπο αρχείο...ξέρει κανείς αν γίνεται να αποθηκεύεται το αντίγραφο σε άλλη τοποθεσία;;

(ελπίζω οι ερωτήσεις που έκανα να είναι συμπληρωματικές και να βοηθήσουν στη τελική απόφασή σου, σε διαφορετική περίπτωση, αν κρίνεις οτι αποπροσανατολίζουν το θέμα σου, πες μου να τις σβήσω και να ανοίξω άλλη συζήτηση)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τον WD 250 GB και ειμαι πολυ ευχαριστημενος....

Τον ειχα παρει 300 και τωρα εχει -50 !

Αυτον σου προτεινω...αλλιως συμφωνω με τον Dinopoulo αν ειναι αρκετα πιο φθηνος!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη αμα παρετε ετοιμη λυση, αυτοι εχουν 1 χρονο εγγυηη μονο. Κοιταξτε ομως, αν παρετε σκετο τον σκληρο εχει 3 χρονια και αν παρετε και ενα κουτακι να τον βαλετε μεσα τοτε κανετε ανετα την δουλεια σας και με μπολικη εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρα, κουτάκι κ δίσκος χωριστά? Με τα κουτάκια usb 2.0 υπάρχουν προβλήμματα συμβατότητας? του στύλ να μην αναγνωρίζεται από το winXP (εχει Ελληνικά ο δυστυχής).

Το κόλοπο με τον maxtor μου άρεσε. Δηλ με το πάτημα ενός κουμπιού, να υποθέσω πως εγκαθίσταται και σχετικό software?!? Αυτό ενδιαφέρει κι εμένα, γατί στο shuttle δεν τρέχει με τίποτα το ghost και backup δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

σχεδον ολα τα εξωτερικα κουτια για δισκους δεν εχουν προβλημα με τα xp θα δουλεψει με την μια...κοιτα και τα κουτια για cd-dvd rom εχουν κλιπς για να κουμπονεις και σκληρους δισκους οποτε αν σου χρειαστει μπορεις να εχεις και τετοια συσκευη εξωτερικη ανα πασα στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πρόταση το q-tec αλλά seagate 120gb με 5 χρ'ονια εγγύηση δε βρήκα. Βέβαια το q-tec υποστηρίζει μέχρι 120gb δίσκο, λέει.

WESTERN DIGITAL 120GB WD1200JB 7200rpm ATA100 στα 81,5 (seek time 8.9ms)

MAXTOR DIAMONDMAX PLUS 9 - 120GB - 8MB CACHE ΑΤΑ133 στα 85,86 (seek time <9ms)

SEAGATE BARRACUDA ST3120026A-T 120GB 7200rpm ATA-100 στα 88,4 (seek time 8.5ms)

Ολα με 3 χρόνια εγγύηση. Τι να προτιμήσω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morph

Ωραία πρόταση το q-tec αλλά seagate 120gb με 5 χρ'ονια εγγύηση δε βρήκα. Βέβαια το q-tec υποστηρίζει μέχρι 120gb δίσκο, λέει.

Εγω έχω το Q-Tec κ δεν ειχα δει οτι ειχε περιορισμό στα 120GB και πηρα εναν 160αρη Seagate. Παιζει απροβλημάτιστα.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.