Jump to content



Απορίες στην Borland C++ 6 Builder


skate

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

φτιάχνω ένα πρόγραμμα στην Borland C++ όπου προς το παρόν προσπαθώ να λύσω 2 προβλήματα..

1) Ψάχνω να βρώ έναν τρόπο ώστε από ένα button στη Form1 να πάω στη Form2 δίχως να κάνω είτε hide την Form1 είτε Close.

Προσπαθώ να βρώ μια παράμετρος που μπαίνει στο Button της Form1 ώστε για παράδειγμα όταν τρέξω το πρόγραμμα

και μετακινήσω το παράθυρο όλο της Form1 και έπειτα πατήσω το Button της Form1 να μου ανοίξει την Form2 και το παράθυρο να παραμείνει

στη θέση που το μετακίνησα.

2) Έχω το Synology DS212j με εγκατεστημένο το phpmyadmin 3.5.3-002 including >Apache/2.2.23 (Unix) PHP/5.3.21

>MySQL libmysql - 5.1.49 και θέλω απομακρυσμένα όταν ανοίξω το πρόγραμμα να συνδεθώ στην database. υπάρχει τρόπος? όση αναζήτηση και να κάνω στο google δέν μπόρεσα να βρώ λύση εκτός της εγκατάστασης του mysql σε υπολογιστή.. περιμένω και βοήθεια από τη μεριά της synology απλά ζητάω την βοήθεια και σε όποιον γνωρίζει από εδώ.. ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω χρόνια να δουλέψω με Borland C++ Builder

1)Θα πρέπει καταρχήν και οι 2 forms να είναι στο ίδιο project (υποθέτω ότι το έχεις κάνει αυτό) οπότε στο event του button της form1 θα πρέπει αρχικά να ορίσεις μια νέα φόρμα form2 πχ

TForm *form2 = new TForm2(this);

rf->Show();

Eναλλακτικά βλέπω ότι υπάρχει και ένα method Application->CreateForm

TApplication.CreateForm Method

Aλλά δεν ξέρω αν έχει ουσία να το κάνεις εκτός της συνάρτησης που κάνει initialize το application.

2)Για το 2 κοίτα εδώ

Borland C++ Builder 6 and MySQL database

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμά nucleus την πρώτη λύση την βρήκα αλλά δέν την πρόσεξα αρκετά μόλις βρώ χρόνο θα το τσεκάρω.

Η λύση που μου προτείνεις στο δεύτερο μου πρόβλημα αναφέρεται σε mysql εγκατεστημένο στον ίδιο υπολογιστή. χρειάζεται δηλαδή το αρχείο "libmySQL.dll" πράγμα που το synology λειτουργεί κυρίως με php (phpmyadmin->mysql) γιαυτό και ρώτησα την synology .. που περιμένω ακόμα απάντηση.. ευχαριστώ και πάλι θα δοκιμάσω το πρώτω και θα συνεχίσω με άλλα προβλήματα που ίσως να προκύψουν :)

απλά από ότι βλέπω η λύση σου δημιουργεί μία καινούργια φόρμα εάν κατάλαβα καλά και την ανοίγει εκείνη τη στιγμή. ενώ θέλω να ανοίξει μία υπάρχουσα ήδη Form2

Link to comment
Share on other sites

To libmySQL.dll είναι αρχείο της MySQL θα πρέπει να υπάρχει μέσα στον φάκελο που είναι εγκατεστημένη στο δίσκο του Synology.Εναλλακτικά μπορείς να κατεβάσεις τον Connector C++ για Mysql από εδώ MySQL :: Download Connector/C++ και να ενσωματώσεις αυτό στην εφαρμογή σου. Πληροφορίες για τρόπο χρήσης του παραπάνω MySQL :: MySQL 5.6 Reference Manual :: 22.4 MySQL Connector/C++.

Για την δεύτερη ερώτηση σου δεν δημιουργεί μια νέα φόρμα.Δημιουργεί ένα νέο αντικείμενο του τύπου Form2 και μετά καλεί την Show για να το δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.