Jump to content



"Ψώφησε" ο εξωτερικός ενός φίλου - Ανάκτηση δεδομένων???


kreach

Recommended Posts

Λοιπόν, όπως λέει κι ο τίτλος, ο εξωτερικός σκληρός (που παίρνει ρεύμα μεσω usb από τον υπολογιστή) άφησε χρόνους - όταν συνδέεται ούτε που ανάβει το κόκκινο φωτάκι...

Πήγε το παλικάρι Πλαίσιο και του είπαν πως πρέπει να σκάσει 80Ε προκαταβολικά και ... πως θα πρέπει να υπογράψει μια δήλωση που λέει πως ΔΕΝ μπορούν να εγγυηθούν ΟΥΤΕ πόσο καιρό θα τους πάρει ΟΥΤΕ πόσο θα κοστίσει :p

Ο ίδιος αποφάσησε πως ΔΕΝ θα τους κάνει τη χάρη... με πήρε τηλέφωνο και μου ζήτησε τη γνώμη μου:)

Κι εγώ με τη σειρά μου ζητώ τη γνώμη των experts :D

PS Toν δοκιμάσαμε κ σε άλλο laptop και πάλι τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

τί μάρκα είναι ; από τα λεγόμενα σου είναι 2.5" σωστά ;

επειδή είμαστε σχετικά κοντά μπορώ να τον κοιτάξω και να σου πώ αν μπορούμε να σώσουμε κάτι

αν θες επικοινώνησε με πμ να κανονίσουμε συνάντηση

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι αυτό που γράφτηκε κ παραπάνω, δλδ άνοιγμα κ σύνδεση εσωτερικά μήπως κ φταίει η θήκη αλλά χάνεται η εγγύηση.

Για εταιρία ανάκτησης τώρα, αν δεν έχει γίνει ζημιά στα platters του δίσκου από πτώση, είναι ψιλοσίγουρη η ανάκτηση με ένα εκτιμώμενο εύρος κόστους 200-700 ευρώ ανάλογα τη βλάβη κ τα απαιτούμενα ανταλλακτικά. Οι τιμές είναι από πρόσφατη έρευνα για δικό μου σκληρό που έπεσε αναμμένος.

Sent from mobile using tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ενδιαφέρει η εγγύηση, η καλύτερη πιθανότητα ανάκτησης είναι να τον βγάλει από τη θήκη.

Έχω δει κάτι εξωτερικούς οι οποίοι έχουν πάνω στην πλακέτα τους ΜΟΝΟ usb. Τη έχουν μυριστεί τη δουλειά κάποιοι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Επειδή δεν υπάρχει desktop να γίνει η δουλειά που λέτε, ΜΗΠΩΣ όμως θα μπορούσε να αγοράσει κάτι τέτοιο instead? Aφού πρώτα ξεβιδώσει τον 2.5ρη :)

Turbo-X 2.5" Sata HDD Case to USB 2.0 Chocolate

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι αυτό που γράφτηκε κ παραπάνω, δλδ άνοιγμα κ σύνδεση εσωτερικά μήπως κ φταίει η θήκη αλλά χάνεται η εγγύηση.

Για εταιρία ανάκτησης τώρα, αν δεν έχει γίνει ζημιά στα platters του δίσκου από πτώση, είναι ψιλοσίγουρη η ανάκτηση με ένα εκτιμώμενο εύρος κόστους 200-700 ευρώ ανάλογα τη βλάβη κ τα απαιτούμενα ανταλλακτικά. Οι τιμές είναι από πρόσφατη έρευνα για δικό μου σκληρό που έπεσε αναμμένος.

Sent from mobile using tapatalk 2

700€ για ανάκτηση; Τόσα θα έπρεπε να χρεώνουν εφόσον ξεβιδωθεί ο δίσκος και τα platters τα σκανάρουν ενα προς ένα.

Μάλλον πρέπει να αλλάξουμε επάγγελμα. :-O

Link to comment
Share on other sites

Πριν τα σκάσεις τα ευρώπουλα για ανάκτηση, κάνε αυτό που σου είπαν τα παιδια

- βγάλτον από την εργοστασιακή θήκη του

- δοκίμασέ τον σε άλλη θήκη (δανεική ή νέα/αγορασμένη) - / καλύτερα ομως αν μπορεί να συνδεθεί εσωτερικά σε υπολογιστή, δλδ μέσω θύρας sata/ide

- πειραματίσου / μάθε πώς να χρησιμοποιείς το testdisk

- αν δεν βγάλεις άκρη, τον δίνεις σε κανά δικό σου ή πρόθυμο να σε βοηθήσει

- αν αξίζουν τα δεδομένα και δεν βγάλεις άκρη διαφορετικά, εξετάζεις την ανάκτηση σε εξειδικευμένο κατάστημα

Link to comment
Share on other sites

700€ για ανάκτηση; Τόσα θα έπρεπε να χρεώνουν εφόσον ξεβιδωθεί ο δίσκος και τα platters τα σκανάρουν ενα προς ένα.

Μάλλον πρέπει να αλλάξουμε επάγγελμα. :-O

Έυρος τιμής έβαλα και κάπου τόσο είναι στην χειρότερη περίπτωση. Ρωτα να δεις (μερικοί θα σου πουν και 1000 αλλά η πλεοψηφία φύρω εκεί) Μιλάμε για Εργατικά + Ανταλλακτικά + Κέρδος εταιρίας.

Είναι εξωφρενικό αλλά εκεί βασίζονται ότι αν θες τα δεδομένα δίνεις μερικές φορές όσο-όσο (ειδικά εταιρείες).

Link to comment
Share on other sites

Αν ο δίσκος παιρνει ρεύμα υπάρχει πιθανότητα. Αν το βλεπουν κ τα windows αλλά ζητάει φορμάτ είσαι τυχερός κ μπορείς να διαβάσεις πιθανών όλα τα αρχεία.

*GNex*

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.