Jump to content



DDR Maximizer PART 2....56K warning / πολλές φωτογραφίες...


hipro5

Recommended Posts

  • Replies 537
  • Created
  • Last Reply

λιγες ωρες μετα το τελευταιο μου ποστ...και παλι congrats...

παιδια...τελικα με αυτο το vtt θα βοηθησει κανεις?σε τι βοηθαει?το maximiser καλυτερευει την δουλεια ή την χειροτερευει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984

λιγες ωρες μετα το τελευταιο μου ποστ...και παλι congrats...

παιδια...τελικα με αυτο το vtt θα βοηθησει κανεις?σε τι βοηθαει?το maximiser καλυτερευει την δουλεια ή την χειροτερευει?

σου παραθέτω ένα κειμενάκι από ocworkbench σχετικά με τις τάσεις:

Μemory uses 4 voltages (Vddq, Vdd, Vr, Vtt) that need to be in very close relationship to each other.

Vdd and Vddq are memory power supplies, for internal electronics and output buffers. They are feeded by the same voltage regulator, as they require the same voltage, which we all refer to as Vmem, or Vdimm.

Vr is a voltage used for internal reference and should be Vddq/2.

Vtt is a voltage needed by memory bus termination resistors. It should be equal to Vr (Vddq/2)

Καταλαβαίνεις ότι αν το Vtt δεν είναι το 1/2 του Vddq, έχουμε πρόβλημα. Οι μητρικές στα 4.2 πχ με το maximiser, δεν υπάρχει περίπτωση να δώσουν από μόνες τους 2.1V. ’ρα για να μην υπάρχει πρόβλημα, το Vtt ρυθμίζεται από το "hiproεργαλείο".

Link to comment
Share on other sites

U P D A T E

Να'μαι πάλι...... :D

1. Η τιμή του DDR Maximizer θα είναι πάνω από 100 Ευρώ λόγω πληθώρας υλικών και κόστος αυτών.......Το πόσο ακριβώς θα το δώ εντός της εβδομάδας......

2. Έγιναν μερικές αλλαγές στο mainboard γιά την καλυτέρευση του και γιά να υποστηρίζει μέχρι και ΠΟΛΥ μελλοντικά setups μηχανημάτων.......Οπότε αγοράζοντας κάτι σήμερα θα το έχουμε γιά αρκετό καιρό ακόμα και δεν θα χρειαστεί να αγοράσουμε κάτι καινούργιο αργότερα(όσο οι πλατφόρμες είναι παρόμιες - γενικά).......

3. Οι χρήστες από τα : a. Thelab.gr b. Xtremesystems.org και c. Xtremerecources.com θα έχουν κάποια έκπτωση ......

4. Βρίσκομαι σε διαπραγματεύσεις με την OCZ γιά να βρεθεί κάποια "φόρμουλα" ούτως ώστε να είναι όλοι ικανοποιημένοι και να μην υπάρξουν διενέξεις στό μέλλον...... ;)

5. "Έριξα" μέχρι και 3.82Volts στις μνήμες μου και ομολογώ ότι άρχισα να "φοβάμαι" γιά παραπάνω τάση γιά πρώτη φορά στη ζωή μου.........’ν βρώ καμμιά μάπα BH-5 η BH-6 πού να θέλει να πεθάνει , θα ρίξω και παραπάνω...... :D

Link to comment
Share on other sites

πολλά βγήκε τελικά ρε γαμωτο για άλλο ποσό είχαμ ε ξεκινήσει νομίζω και θέλουμε κανα νούμερο ρε γαμώτο αυτοι οι Beta testers..... που εξαφανίστηκαν???

:toomuchne τόσες δοκιμές?

δώστε κανα νούμερο....

διψάμε έλεος......

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε ξεκινήσει γιά μιά πλακετούλα σε στύλ OCZ Booster , αλλά στο τέλος έγινε άλλη κατασκευή πολύ πιό πολύπλοκη και με πολύ περισσότερο κόστος.......Σκεφτήτε όμως ΚΑΙ το ότι δεν θα χρειαστεί αργότερα να το πετάξετε και να πάρετε το καινούργιο δίνοντας κι άλλα χρήματα , οπότε είναι το ίδιο....... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.