Jump to content



Θορυβωδης ψυκτρα σε htpc


stabill

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και ολες!

Εχω ενα HTPC με επεξεργαστη AMD Athlon X2, του οποιου η (εργοστασιακη) ψυκτρα εδω και καιρο (για να μην πω απο την αρχη...) κανει απιστευτο θορυβο, σε σημειο που δεν μπορω να παρακολουθησω ταινια...

Το μηχανημα ειναι τοποθετημενο σε επιπλοσυνθεση κατω απο την tv, οχι εντελως κλειστο και "σφηνωμενο", αλλα και με οχι ιδιαιτερο χωρο γυρω-γυρω... Παιρνει αερα, αλλα οχι και πολυ...

Ομολογω οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με ψυκτρες, παντα σε οποιο pc και να ειχα αφηνα την "μαμα" μεσα...

Τωρα ομως η κατασταση δεν παει αλλο που λενε!

Αρχικα σκεφτηκα να αλλαξω ανεμιστηρα στην ηδη υπαρχουσα (δεν ξερω αν μπορω να βρω ευκολα), αλλα μια σιγουρα καλυτερη λυση θα ηταν να βαλω μια καινουργια ψυκτρα...

Τι να διαλεξω ομως? :hmm:

Πρωτα απ'ολα θα πρεπει να μην ειναι ογκωδης ωστε να χωραει στο κουτι (θα postαρω αυριο φωτογραφιες για να δειτε πως ακριβως ειναι το κουτι και οι χωροι του, τωρα ειμαι δουλεια!:computer:)

Δευτερον θα πρεπει να ειναι χαμηλο το επιπεδο θορυβου, αλλα ποσο? Ψαχνοντας εδω κι εκει βλεπω για 20 db, για 30db, για 40 db... Δεν μπορω να καταλαβω ομως την διαφορα...

Τριτον δεν θα ηθελα να δωσω πανω απο 20-30 euros, φανταζομαι οτι μεσα σε αυτη τη τιμη, σιγουρα θα παρω κατι καλυτερο απο αυτο που εχω...

Οποιος γνωριζει, ας μου δωσει μερικες κατευθυνσεις!

Ευχαριστω πολυ, καλη Ανασταση και καλο Πασχα!!!

Υ.Γ. Στην υπογραφη μου βλεπετε το αλλο pc που εχω, δεν αφορα αυτο που αναφερομαι τωρα...! Οταν ομως καλοκαιριασει, "χαλαει τον κοσμο" και αυτο, κυριως οταν παιζω παιχνιδια!!!!! :hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το μια και καθαρισε την ψυχτρα,αναμεσα στα fins,οχι μονο το ανεμιστηρακι.λογικα μιας και ειναι μεσα σε επιπλο θα εχει πολυ σκονη επανω.εκτος και εαν το εχεις κανει ηδη αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το μια και καθαρισε την ψυχτρα,αναμεσα στα fins,οχι μονο το ανεμιστηρακι.λογικα μιας και ειναι μεσα σε επιπλο θα εχει πολυ σκονη επανω.εκτος και εαν το εχεις κανει ηδη αυτο.

Ειναι η επομενη κινηση που θα εκανα, το εχω ηδη ανοιχτο, απλα επρεπε να φυγω για δουλεια... Με μια πρωτη ματια παντως, ειναι αρκετα "καθαρο" μεσα (γενικοτερα, οχι μονο στην ψυκτρα). Θα το "χτυπησω" λιγο μ'ενα blower που εχω να δουμε αν θα γινει τιποτα & θα postαρω ξανα...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως ειναι σταματημενος ο ανεμιστηρας,κοιτοντας απο πανω,βλεπεις καθολου αναμεσα απο τα πτερυγια?

Η θα βγαλεις τον ανεμιστηρα και θα δεις τιποτα τετοιο απο κατω?

post-23021-1416077334,8393_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τον εχω παρει απο το επιπλο και τον εχω ανοιξει οχι μονο για να τον καθαρισω οπως εγραψα πιο πανω, αλλα και για να διαπιστωσω 1000% οτι ο θορυβος προερχεται απο τον ανεμιστηρα της ψυκτρας...

Πριν λιγες ημερες, αφαιρεσα τον εναν και αντικατεστησα τον αλλον απο τους 2 ανεμιστηρες του κουτιου για να δω (ή μαλλον... ακουσω) πως θα παει... Δεν αλλαξε τιποτα, το βουητο παρεμεινε...

Αλλωστε, οταν το αναβω για 5-10 λεπτα δεν ακουγεται τιποτα... Μετα ομως και κυριως οταν βαλω καμμια ταινιουλα να δω (δεν κανω αλλη χρηση με αυτο το pc) αρχιζει να... μουγκριζει!!!

Αρα σιγουρα φταιει αυτος ο ανεμιστηρας...

(χμμμμ.... λες να ειναι της καρτας γραφικων??? Δεν κανει ομως και καμμια "βαρια" δουλεια...)

Link to comment
Share on other sites

Μερικες πληροφοριες ακομα +photos:

To κουτι ειναι ενα NOX Media (140mm (H) x 370mm (W) x 450mm (D) )

Μερικες φωτογραφιες απο το πως το βρηκα οταν το ανοιξα (κυριως το επιμαχο σημειο, επεξεργαστης/ψυκτρα)

post-17259-1416077335,2004_thumb.jpg

post-17259-1416077335,27_thumb.jpg

post-17259-1416077335,3344_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καθαρος δειχνει να ειναι.ασχετος που θελει αλλαγη παστας.

Με ανοιχτο το κουτι,βαλε το μπροστα και οταν ακουσεις θορυβο,σταματα με το δακτυλο με πιεση στο κεντρο εναν εναν τους ανεμιστηρες για να καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρος δειχνει να ειναι.ασχετος που θελει αλλαγη παστας.

Με ανοιχτο το κουτι,βαλε το μπροστα και οταν ακουσεις θορυβο,σταματα με το δακτυλο με πιεση στο κεντρο εναν εναν τους ανεμιστηρες για να καταλαβεις.

Θα το κανω, τωρα θελω πρωτα να τον βγαλω στο μπαλκονι να το "φυσυξω" λιγο με το blower να φυγουν οι σκονες...

(πως μπορω να καθαρισω το σημειο επαφης επεξεργαστη-ψυκτρας? 'Η να το αφησω ετσι?)

Link to comment
Share on other sites

Oχι, μην το αφήσεις έτσι σε καμμία περίπτωση. Πρέπει να το καθαρίσεις, τελείως και να βάλεις καινούρια πάστα. Για το καθάρισμα δοκίμασε ισοπροπυλική αλκόλη.

Link to comment
Share on other sites

Oχι, μην το αφήσεις έτσι σε καμμία περίπτωση. Πρέπει να το καθαρίσεις, τελείως και να βάλεις καινούρια πάστα. Για το καθάρισμα δοκίμασε ισοπροπυλική αλκόλη.

Πωςπωςπως??????? Τι ειναι παλι αυτο και που το βρισκω???

:D:D:D:D:D:D:D:D

Μην με παρεξηγεις, δεν ειμαι τοσο ασχετος, αλλα αυτο πρωτη φορα το ακουω...!!!

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Eίναι το λεγόμενο rubbing alchohol και το βρίσκεις πάμθηνα είτε σε φαρμακία, είτε σε καταστήματα ηλεκτρονικών (γιατί χρησημοποιείται γι αυτό.) Είναι διαφορετική απο την αιθυλική αλκόλη (οινόπνευμα) αλλά μπορείς να χρησημοποιήσεις και αυτήν αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, σε ευχαριστω!

Λοιπον!

Μετα απο μερικες δοκιμες, εχω να πω τα εξης:

Κατεβασα το CoreTemp και η πρωτη εικονα που πηρα (με τον ανεμιστηρα να δινει "ρεστα") ειναι αυτη που βλεπετε στην πρωτη εικονα.

Μπηκα στο bios, και πειραξα το Smart Q-Fan profile (το εβαλα στο Optimal, πριν ηταν disabled), δειτε δευτερη εικονα...

Ο θορυβος μειωθηκε οχι απλα αισθητα, αλλα πραγματικα μου περασε ο πονοκεφαλος!!!!!!!

Ξαναετρεξα το CoreTemp, το αφησα λιγη ωρα και πηρα περιπου πανομοιοτυπα αποτελεσματα... (τριτη εικονα)

(δεν ξερω αν οσα εκανα ειναι σωστα, ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με θερμοκρασιες & θορυβους επεξεργαστων/ψυκτρων)

Τωρα, το μονο που μενει ειναι να καθαρισω τον "χωρο", να βαλω καινουργια παστα, να το κλεισω και να μπει στην θεση του κανοντας αυτο ακριβως που κανω καθημερινα, για να ειμαι σιγουρος οτι ολα θα πανε καλα...

Σε λιγες ημερες θα ποσταρω νεα!!!!

Ευχαριστω!

post-17259-1416077335,7793_thumb.png

post-17259-1416077338,1233_thumb.jpg

post-17259-1416077338,3829_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

O θόρυβος μειώθηκε γιατί η μητρική σου έριξε μόνη της τις στροφές του ανεμιστήρα σου. Πρέπει να καθαρίσεις και να βάλεις καινούρια πάστα. Όταν το κάνεις αυτό άσε την ρύθμιση εκεί στο optimal αλλά θα πρέπει να βεβαιωθείς οτι ο ανεμιστήρας της cpu σου δεν έχει πρόβλημα. Οι ανεμιστήρες σε νορμαλ λειτουργία δεν ξεκινούν ξαφνικά μια μέρα να παράγουν περισσότερο θόρυβο, πιθανότατα υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Μόλις αλλάξεις την πάστα και με την optimal ρύθμιση δοκίμασε να τρέξεις κάτι που θα ζορίσει τον επεξεργαστή σου όπως πχ prime95 με large FFTs. Κατα την διάρκεια τσέκαρε 2 πράγματα, τις θερμοκρασίες σου υπο φορτίο και τον θόρυβο του ανεμιστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε οδηγίες σχετικά με το τι settings θα το τρέξεις, γενικά είναι απλό πρόγραμμα. Αυτο που θα πρέπει να προσεχείς είναι οι θερμοκρασίες. Αν ξεφύγουν πολύ επικίνδυνα σταμάτα το και ψάξε για καλύτερη ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε οδηγίες σχετικά με το τι settings θα το τρέξεις, γενικά είναι απλό πρόγραμμα. Αυτο που θα πρέπει να προσεχείς είναι οι θερμοκρασίες. Αν ξεφύγουν πολύ επικίνδυνα σταμάτα το και ψάξε για καλύτερη ψύξη.

Το ετρεξα στο αλλο pc που εχω (το "προβληματικο" ειναι ανοιχτο για να καθαρισω επεξεργαστη/ψυκτρα).

Επελεξα large FFTs οπως μου εγραψες και ενω γινοταν το test, απλα εβλεπα να ανεβαινουν οιι θερμοκρασιες... Εφτασαν γυρω στους 66 βαθμους και το σταματησα, οχι γιατι ηταν ψηλα, απλα γιατι δεν ηξερα ποσο πρεπει να το αφησω...

Να υποθεσω οτι ναι μεν θα ανεβουν αλλα θα πρεπει να σταθεροποιηθουν καπου ΑΝ ειναι καλη η ψυκτρα, ή κανω λαθος?

Δεν γνωριζω και πολλα απο ολα αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Θα σταθεροποιηθούν οτι ψύχτρα και να είναι. Η θερμοκρασίες εξαρτιόνται πάντα απο τον επεξεργαστή και τα όρια μπαίνουν συνήθως υποκειμενικά (με οτι νιώθει άνετα ο καθένας). Μην μπλέκεις πολύ με αυτά δεν χρειάζεται. Το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να μην υπερθερμαίνονται ο επεξεργαστής και να διαγνώσεις αν η ψυχτρα σου είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, χρονια πολλα, Χριστος Ανεστη!!!

Μετα απο τις Αγιες ημερες, αρχισα παλι τις δοκιμες μου... :p

Καθαρισα καλα επεξεργαστη & ψυκτρα, εβαλα καινουργια παστα, μειωσα απο το bios τις στροφες του ανεμιστηρα (απο performace σε optimal) και το αναψα...

Ο θορυβος ηταν σχεδον ανυπαρκτος, αλλα να σημειωθει οτι το μηχανημα ηταν εκτος επιπλου & χωρις καπακι... Η θερμοκρασια δεν ανεβηκε πανω απο τους 46-47 βαθμους (CoreTemp).

Οταν ομως το εκλεισα και το εβαλα στην θεση του, τα πραγματα αλλαξαν... Ο θορυβος δυναμωσε (οχι οπως πριν αφου πια ειναι στο optimal), η θερμοκρασια παντως ΔΕΝ ανεβηκε...

Εβαλα μια ταινια να παιζει (αυτη ειναι ουσιαστικα η χρηση του μηχανηματος), ο θορυβος εννοειται οτι εξακολουθησε, ισως οχι τοσο ενοχλητικος οπως παλια, αλλα.... ακουγοταν και η θερμοκρασια εφτασε περιπου τους 55 βαθμους...

Με λιγα λογια: Απο θερμοκρασιες θεωρω οτι ειμαι ΟΚ. Ο θορυβος ομως δεν "γιατρευεται"... :slap::weep:

Πιστευετε οτι με αλλαγη ψυκτρας, θα κερδισω κατι, ή και παλι θα εχω θεμα?

Και να παρω καινουργια, σιγουρα δεν θα διαθεσω πανω απο 30-40 euros... Αξιζει (ΤΕΛΙΚΑ)? :hmm::hmm::hmm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.