Jump to content



20-pin/24-pin/20+4-pin ATX connector…


geo1962

Recommended Posts

Έχω ένα παλιό τροφοδοτικό, το οποίο, έχει 20-pin ATX connectorα για τη σύνδεσή του με τη μητρική.

Επίσης, δε διαθέτει SATA connectorα.

Η μητρική που θέλω να τροφοδοτήσω, μέχρι πρότινος τροφοδοτούταν μέσω ενός connectorα 20+4-pin ATX.

Γνωρίζοντας ότι υπάρχουν τροφοδοτικά, είτε με 20-pin είτε με 24-pin είτε με 20+4-pin και προκειμένου να εκμεταλλευτώ το τροφοδοτικό με τον 20-pin connectorα, κάνω τις εξής σκέψεις-ερωτήσεις:

1) υπάρχει adaptor, από 20-pin ATX σε 24-pin ATX;

2) αν δεν υπάρχει adaptor από 20-pin σε 24-pin, μήπως μπορώ να πάρω τα τέσσερα σύρματα που λείπουν, από κάποιον υπάρχοντα connectorα και να διαμορφωθεί ένας connectorας 20+4-pin;

3) υπάρχει adaptor, που να μετατρέπει κάποιον από τους κοινούς connectorες του τροφοδοτικού, σε SATA;

Link to comment
Share on other sites

DeLock 65606, M/FM, 0.11m, 20-pin/24-pin 65606 | Skroutz.gr

Valueline Molex 4-pin to SATA 15-pin, Male-Female, 0.15m CABLE-259 | Skroutz.gr

DeLock 60102 | Skroutz.gr

Αν άλλαξες σύστημα πάντως καλό είναι να το αναφέρεις μαζί με το psu σου για να δούμε αν αντέχει το δεύτερο

edit: Ακυρο το πρώτο είναι το ανάποδο και αν δε το έχεις να το αντιστρέψεις πήγαινε σε έτοιμο κατευθείαν

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=2466&cat=38&sub=274&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

20-pin (Female) to 24-pin (Male) ATX Power Supply Motherboard Cable Adapter Conv | eBay

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, «είχα μεσάνυχτα» για τους εν λόγω adaptors!

Όσο για το εάν αντέχει, πιστεύω πως δεν υπάρχει πρόβλημα, εφ’ όσον το τροφοδοτικό που θα εγκαταστήσω τώρα, είναι κατά 100W (όσον αφορά την ονομαστική ισχύ), ισχυρότερο, από τον προκάτοχό του.

Σ’ ευχαριστώ, που «μου άνοιξες τα μάτια»!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επανέρχομαι, αλλά πριν «κάνω καμιά πατάτα», θέλω να διευκρινίσουμε κάτι που προέκυψε.

Το τροφοδοτικό που αποσύρω, έχει δύο connectorες SATA.

Αυτός που τροφοδοτούσε το DVD Writer, έχει τέσσερα σύρματα (κίτρινο, μαύρο, μαύρο, κόκκινο) και όλα αυτόνομα, ενώ αυτός που τροφοδοτούσε το σκληρό, έχει πέντε σύρματα (πορτοκαλί, μαύρο, κόκκινο, μαύρο, κίτρινο) και πάλι αυτόνομα.

Διευκρίνηση: λέγοντας αυτόνομα, εννοώ, ότι επάνω στον connectorες SATA, τα σύρματα, καταλήγουν, σε ισάριθμες επαφές.

Από τις προτάσεις που κάνει η karmen1983, αυτή με τους δυο connectorες SATA, στη φωτογραφία, φαίνεται να έχουν ένα σύρμα χρώματος ροζ, μήπως αυτό είναι το πέμπτο σύρμα, που στο παλιό τροφοδοτικό μου, έχει πορτοκαλί χρώμα;

Εν κατακλείδι, αυτός ο connectorας κάνει για την περίπτωσή μου ή μήπως και οι δυο;

Δηλαδή, ο ένας για το DVD Writer και ο άλλος για το σκληρό;

Link to comment
Share on other sites

Για να συνεννοηθούμε καθώς αρχικά λες ότι δεν έχει SATA και μετά ότι έχει 2.

Το Psu σου λεπόν έχει 2 τέτοια ναι;

images?q=tbn:ANd9GcTQ3VAeZugq0TaicTUlInTKqsLyl47kZGyjpGaNyIWww9RP58zB9Q

Ενα DVD που συνδέεται με αυτόν τον τρόπο

remove-molex-connector-800x800.jpg

Και ο δίσκος με αυτή την υποδοχή

wd_scorpio_black_sata.jpg

Αν κατάλαβα καλά τότε θες ένα τέτοιο

http://www.pccables.com/images/SataM_Power_to_Molex_4pin_Female_Cable_7_Inch.jpg

ή

http://www.cooldrives.com/ep.yimg.com/ca/I/cooldrives_2074_63740800.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να μην ήμουν και τόσο σαφής· τα τροφοδοτικά είναι δυο: το ένα «ξεψυχάει» και το δεύτερο (το παλιό, όπως το ονομάζω στην αρχή), θα είναι ο αντικαταστάτης, αυτού, που «ξεψυχάει»…

Το τροφοδοτικό που «ξεψυχάει», έχει δυο connectorες SATA:

kZhANskHhBS2KDRnTiXgDMY9QpPxTpHt7o9LitDDCMo?size=1280x960

Ο πρώτος που φαίνεται εδώ, «κουμπώνει» στο DVD Writer και είναι με τέσσερα σύρματα. Εάν το προσέξετε, φαίνεται, ότι η πέμπτη επαφή του connectorα SATA, είναι κενή…

9N_9RDfugeiXCT7uS4P_26bdBCFsrbQhmrMH4wYNPCo?size=1280x960

Εδώ, φαίνεται ο δεύτερος connectorας SATA, αυτός που «κουμπώνει» στο Σκληρό Δίσκο. Είναι με πέντε σύρματα, σε ισάριθμες επαφές.

Το τροφοδοτικό που θα αντικαταστήσει αυτό που «ξεψυχάει», δεν έχει κανένα connectorα SATA, αλλά, έχει…

AvFyJJEtWeWEA6GpSN6CIAvkRTfG4JzAVRDgfuQ1ofI?size=1024x768

…άφθονους connectorες, των τεσσάρων pin.

n74zkPpkFmzrFyzbaSwlSEszu50LHK-ze4KgopqpEp8?size=1024x768

Επίσης, το τροφοδοτικό που θα αντικαταστήσει αυτό που «ξεψυχάει», απ' ότι καταλαβαίνω, αντί για connectorα SATA, έχει αυτόν της παραπάνω φωτογραφίας.

Στις προτάσεις (που είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις), θα επιθυμούσα (εάν είναι εφικτό), να συμπεριλάβεις και adaptor- adaptor· χωρίς σύρματα δηλαδή!

Το ζητούμενο είναι: τι adaptorας χρειάζεται, ούτως ώστε να «πάρω» έναν connectorα SATA των πέντε συρμάτων (ή τύπου πέντε συρμάτων), από το τροφοδοτικό που θα αντικαταστήσει αυτό που «ξεψυχάει»;

Παρεμπιπτόντως, ο 24-pin connectorας που «κουμπώνει» στη μητρική, έχει τις ίδιες τάσεις με τον connectorα 20+4-pin;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.