Jump to content



Pllzzz Help the noob


Yagy

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά

Παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό το forum και ενημερώνομαι- μαθαίνω ,αλλά είναι η πρώτη φορά που πραγματικά χρειάζομαι βοήθεια…

Έχω εδώ και 6 μήνες ένα Pc με ΜΟΒΟ.:

MSI P6N NFORCE 680I SLI INTEL SOCKET 775 DDR2 με έναν Ε6400 επειδή όμως όταν τον αγόρασα ξέμεινα από λεφτά, (μαζί με όλη την αναβάθμιση τότε αγόρασα και μια ASUS 8800 GTX :) ,έβαλα κάτι μνήμες «ότι να’ναι» …Είναι 4 dimms των 512. Παίζω παιχνίδια και δουλεύω γραφίστικα προγράμματα, 3d studio max , αρχεία μεγάλου όγκου .’Exω από ότι καταλαβαίνετε αυξημένες απαιτήσεις και σε ποσότητα αλλά και σε ταχύτητα. Αφού μάζεψα λοιπόν κάποια χρήματα ήρθε η ώρα να τις αλλάξω.

Το mobo παίρνει έως 8 gb από ότι είδα και θα ήθελα αν είναι δυνατόν να εξαντλήσω την δυνατότητα αυτή.

Επίσης όπως θα δείτε στο σκαρίφιμα παρακάτω σκεφτομαι να πραγματοποιήσω και αυτό το τρόπον τεινά case mod (στο είδη 1 υπαρχον κουτί της Heroichi)για να μπορέσει να υσηχάσει λίγο το κεφάλι μου από τον θόρυβο και για να πουσάρω το σύστημα.

Υ.Γ. :Στο σύστημα θα προστεθεί και δεύτερη Asus 8800Gtx.

Υ.Γ2.: Θα ήθελα να μου προτείνεται μνήμες ασχέτως κόστους ώστε να δω τι με συμφέρει και να πράξω ανάλογα.

Υ.Γ.3.:Ελπίζω να το κάνω post στο σωστό σημείο!Αν όχι συγχωρίστε με.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω τις προτάσεις σας.:confused::confused::confused:

91835256az3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενα κουτι και θα παρεις και δευτερο μονο και μονο για να στεγασεις την υδροψυξη?

Αν ναι τοτε 2 τινα

α) γιατι να μην παρεις ενα μεγαλυτερο και να βαλλεις ολα μεσα (μπορεις φυσικα και να εχεις το ψυγειο εκτος,στην οροφη ας πουμε)

β) με ενα κουτι εξολοκληρου για την υδροψυξη σκοπευεις να βαλλεις το τανκ εκτος κουτιου?Και μεσα τι θα υπαρχει? :p

Επισης μπορεις να εξετασεις την λυση του custom made εξωτερικου κουτιου υδροψυξης οπως αυτο που εχω κανει και εγω (με την πολυτιμη βοηθεια του Vagouridis).

Υπαρχει και σχετικο νημα το οποιο μπορεις και να δεις (αν δεν το εχεις δει ηδη δλδ)

Για τις μνημες τωρα

Για να εχεις 8γιγα πας αναγκαστικα σε κιτ των 2*2γιγα x 2

Εδω το μονο για το οποιο εχω αμφιβολια ειναι το κατα ποσο θα μπορει ο memory controller/chipset να σηκωσει τα 8 γιγα,ειδικα εαν σκεφτεσαι να τις υπερχρονισεις κιολας

Για κιτ των 2*2γιγα υπαρχει επισης αντιστοιχο νημα για ενα κιτ της G.Skill οπου και παρουσιαζονται,το οποιο πιστευω πως ειναι και οτι καλυτερο υπαρχει στα 2*2γιγα (και απο αποψη τιμης).Οι οποιες ειναι και 1000αρες

Την δευτερη GTX την θελεις για τα παιχνιδια?Τι οθονη εχεις?Εισαι σιγουρος πως σου χρειαζεται-θα την εκμεταλευτεις?Γιατι αν εχεις μικρη οθονη δεν χρειαζεται.

Χρησημοποιεις μηπως πολλαπλες οθονες [μιας και ασχολεισαι με γραφιστικη (επαγγελματικα?)]

Αν πας σε 2xGTX σιγουρα θα χρειαστεις δυνατοτερο επεξεργσατη παντως γιατι θα εχεις μεγαλο bottleneck (δλδ ο επεξεργαστης θα υστερει ισχυως εναντι των VGAs) οποτε παλι δεν θα τις εκμεταλευτεις.

Επισης αν τελικα θα πας σε SLI εχε υποψην οτι θα χρειαστεις και ενα πολυ δυνατο τροφοδοτικο (850/1000/1200W),και ι ισχυς του φυσικα θα εξαρτηθει και απο αν και κατα ποσο θα υπερχρονισεις το συστημα σου,οπως επισης και απο το αν θα εχεις πανω και την υδροψυξη (φυσικα μπορεις να εχεις και ενα χωριστο τροφοδοτικο μονο για την υδροψυξη το οποιο θα βαλλεις να εκεινει με ρελε μαζι με το αλλο)

Επισης για την υδροψυξη φανταζομαι πως εχεις υπολογισει και το αναλογο κοστος,ειδικα απο τη στιγμη που θα μπουν πανω 3 μπλοκ (αν εχεις 2 καρτες γραφικων).Θα χρειαστεις σιγουρα μια δυνατη αντλια (με Ι και οχι με ΟΙ αυτη τη φορα :p :p ),τουλαχιστον 3πλο ψυγειο.

Φυσικα αν εχεις χωριστο κουτι μπορεις ενδεχομενως να επιλεξεις και 2 ξεχωριστα κυκλωματα,ενα για τον επεξεργαστη και ισως και chipset και ενα για τις καρτες γραφικων.

Υπαρχουν δλδ πολλες επιλογες και εναλλακτικες,με το αντιστοιχο κοστος καθε φορα,αναλογα με το τι επιθυμεις,το budget σου συνολικα για τις επερχομενες αγορες και φυσικα το ποσο διατεθειμενος εισαι (και ποσο πιανουν τα χερια σου :D ) να κανεις μοντες ;)

Λοιπον? :D

Link to comment
Share on other sites

:pΣε ευχαριστώ πολύ για το κατατοπιστικότατο post.!!!!Λοιπόν όσον αφορά το τροφοδοτικό έχω είδη ένα 800αρι.

Οθόνη έχω μια 22" Crt αλλά αφού τελειώσω με το Mod θα πάρω μια 24" L245WP-BN...

Θέλω να κάνω το Mod γιατί αφενώς έχω ένα αλλά και γιατι δεν έχω 190 euro να διαθέσω μόνο για κουτί:( και γιατί πιστέυω πως θα είχα καλύτερο αποτέλεσμα κάνοντας το mod.

Όσο για το πόσο πιάνουν τα χέρια μου είμαστε οκ(3 χρόνια μηχανικός σε Πολεμική Βιομηχανία...:p)πριν αλλάξω αντικείμενο δουλειάς και στραφώ στην γραφιστική.

Oπότε με βλέπω να παίρνω ένα μεγάλο ψυγειο μια καλή τρόμπα τα δυο blocks cpu-gpu τις μνήμες και....να μένω αφραγκος:D.Και μόλις μαζέψω κανα φράγκο να παίρνω και την δεύτερη Gtx..

Τι λές?

Ευχαριστω πολυ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

αφου πιανουν τα χερια σου τοτε πολυ ωραια

Κατι που φτιαχνεις μονος σου εχει κ πολλαπλασια αξια στο φιναλε

Απλα για οθονη ΜΗΝ παρεις αυτην την 24αρα...Φοραει ΤΝ πανελ..

24αρα και ΤΝ για μενα ειναι πεταμενα λεφτα,ειδικα απο τη στιγμη που με ~100-150 ευρω παραπανω παιρνεις κλασης ανωτερη οθονη ;)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε λέσ να το επιχειρήσω ε?Πάω σήμερα να πάρω το κουτι και να ξεκινήσω τα crop:).

Δεν θέλω αυτη με το ΤΝ αλλα νόμιζα πως αυτός είναι ο σωστός κωδικός...Σε ευχαριστώ πάρα πολύ θα συνεχίσω με post από το project.

Μήπως ξέρεις ποιος είναι ο κωδικός από την άλλη οθόνη???

P.S. Το Memoryc είναι φανταστικό κατάστημα και δεν το ήξερα.

:smile018::smile018::smile018::102::102::102::102::102:

Link to comment
Share on other sites

Εισαι 100% σιγουρος μαλλιά :p?

:D :D

Είσαι σπαμέρι του κ3ρ@τ@, αυτό έχω να πω εγώ! :D :D

Καλά ρε, πλάκα μου κάνεις? Ένα απλό search ήταν.

Για να μη σου θυμήσω τπτ άλλο και γίνεις ρόμπας τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.