Jump to content



Ενα μικρο, μπερδεμα


lazarosleon

Recommended Posts

Ο υπολογιστης και γενικα το Multimedia δωμματιο, ειναι συνδεδεμενο ως εξης

Η Καρτα ηχου κανει Bitstream στην καρτα Καρτα γραφικων με ενα καλωδιο Hdmi->Dvi

Απο εκει φευγει ενα καλωδιο Dvi και καταληγει στον ενισχυτη ως HDMI, στην επιλογη DVR-BD-R (Pioneer VSX 921K). Προλαβαινω να συμπληρωσω οτι μου δινει την ενδειξη HDMI OK, DTS HD Protocol Enabled.

Απο τον ενισχυτη φευγει ενα καλωδιο HDMI και παει στην 37αρα(ιδιο δωμματιο), για προβολη εργων, η για Split Monitors (Επεκταση του Desktop).(Monitor Out Καλωδιο)

Και απο την καρτα γραφικων του PC φευγει ενα ακομα καλωδιο DVI και παει στο βασικο μου Monitor (LG 23).

Επισης να πω, οτι αν εχω το πανω Monitor ανοικτο, δεν εχω και εικονα (γιατι παιρνει απο τον ενισχυτη).

Θελω ομως να συνδεσω και το PC με HDMI, και το πανω Monitor.

Τι ακριβως συνδεσμολογια πρεπει να κανω?

:innocent:

Καρτα ηχου : Asus Xonar Slim

Ενισχυτης : Pioneer Vsx 921K

Καρτα γραφικων : Palit GTX 470

Οθονη Βασικη : LG Flatron M237WD

Οθονη Δευτερη : Samsung 3737Β650TW

Παρακαλω τα φωτα σας :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχεις 470 (dvi)=> (HDMI) Xonar=> (HDMI) AVR=> samsung και 470 (DVI) => (DVI) LG.

Τι εννοείς όταν λές "(Monitor Out Καλωδιο)" και "Θελω ομως να συνδεσω και το PC με HDMI, και το πανω Monitor."

Το "πάνω" monitor ποιο είναι; Η Samsung;

Το PC με HDMI; Το LG θες να συνδέσεις με HDMI αντί για DVI;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχεις 470 (dvi)=> (HDMI) Xonar=> (HDMI) AVR=> samsung και 470 (DVI) => (DVI) LG.

Τι εννοείς όταν λές "(Monitor Out Καλωδιο)" και "Θελω ομως να συνδεσω και το PC με HDMI, και το πανω Monitor."

Το "πάνω" monitor ποιο είναι; Η Samsung;

Το PC με HDMI; Το LG θες να συνδέσεις με HDMI αντί για DVI;

Σωστα. Πανω μονιτορ = 37 Samsung

Κατω Μονιτορ = 23 LG

Ολα με HDMI θελω να τα συνδεσω. Απλα δεν ξερω, τι συνδεσμολογια να κανω ακριβως.

VGA->SOUND-> HDMI

VGA->Pioneer-> HDMI

VGA->Samsung με HDMI ??? Με/χωρις Ενισχυτη?

VGA->LG->HDMI

Εχω χασει το μπουσουλα.

??????????

Δεν ξερω τι και πως πρεπει να συνδεθει. Μακραν καλυτερο ηχο, εικονα θα εχω με HDMI.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο θες να συνδέσεις την LG με HDMI; Για να έχεις ήχο από τα ηχεία της οθόνης;

Δε ξέρω κατά το πόσο γίνεται/σε βολεύει αυτό, μιας και θα πρέπει να επιλέγεις κάθε φορά ποιο audio device θα παίζει τι (HDMI της 470 και το HDMI της xonar εννοώ σαν audio devices).

Άμα δεν υπάρχει πρόβλημα από τα windows με τα πολλαπλά audio interface/devices, και δε σε νοιάζει κάθε φορά που παίζεις κάτι να το αλλάζεις, μια χαρά τα έχεις συνδεδεμένα τότε. Απλά βάλε HDMI της VGA στο HDMI της LG.

Όταν λες ότι:

"Επισης να πω, οτι αν εχω το πανω Monitor ανοικτο, δεν εχω και εικονα"

εννοείς ότι όταν έχεις ανοικτό το pc και την LG, η samsung δε δείχνει εικόνα;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο θες να συνδέσεις την LG με HDMI; Για να έχεις ήχο από τα ηχεία της οθόνης;

Δε ξέρω κατά το πόσο γίνεται/σε βολεύει αυτό, μιας και θα πρέπει να επιλέγεις κάθε φορά ποιο audio device θα παίζει τι (HDMI της 470 και το HDMI της xonar εννοώ σαν audio devices).

Άμα δεν υπάρχει πρόβλημα από τα windows με τα πολλαπλά audio interface/devices, και δε σε νοιάζει κάθε φορά που παίζεις κάτι να το αλλάζεις, μια χαρά τα έχεις συνδεδεμένα τότε. Απλά βάλε HDMI της VGA στο HDMI της LG.

Όταν λες ότι:

"Επισης να πω, οτι αν εχω το πανω Monitor ανοικτο, δεν εχω και εικονα"

εννοείς ότι όταν έχεις ανοικτό το pc και την LG, η samsung δε δείχνει εικόνα;

Σωστα, στο πανω μονιτορ, δεν εχω εικονα αν ειναι ανοικτο, με κλειστο ενισχυτη. Μολις ανοιγω ενισχυτη(που συνεπως εχω και ηχο), στελνει και στην πανω οθονη, σημα.

Οχι , δεν θελω να εχω ηχο απο το 23αρι. Θελω να εχω πιο καθαρη εικονα. Δεν ξερω γιατι, μολις εβαλα δοκιμαστικα HDMI αντι DVI, τα χρωματα ειναι μακραν καλυτερα.

Σημαντικο ειναι, οτι αν παρακαμψω το BITSREAM που στελνω ηχο, και εικονα μαζι στον ενισχυτη, δεν εχω ενεργα ολα τα πρωτοκολλα, ουτε σαν PowerDVd ουτε σε KMPLAYER, και φυσικα δεν εμφανιζονται οι ενδειξεις DTS Master Audio, DTS HD κλπ κλπ, και παιζει σαν 5.1 , ΑΝ συνδεσω καρτα ηχο, απευθειας με τον ενισχυτη. Μονο δηλαδη με ενα καλωδιο HDMI. Συνεπως αυτο το ξεχναμε. Πρεπει να παραμεινει το BITSTREAM.

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να γλιτώνεις το άνοιγμα του AVR είναι 1 παραπάνω καλώδιο. Αντί να πας

470 (DVI) =>Xonar (HDMI)=>AVR (HDMI)=>TV (HDMI)να πας

Xonar (HDMI)=>AVR (HDMI)

και

470 (HDMI/DVI)=>TV (HDMI)

Οπότε απλά δεν έχεις Video passthru από το AVR.

Για τα καλύτερα χρώματα που λες ενδέχεται το εξής: Το HDMI μεταφέρει 16-235 εύρος χρώματος στην LG. Το DVI 0-255.

Μιας και η LG είναι ουσιαστικά TV, πρέπει να έχει 16-235 εύρος, οπότε όταν τη συνδέεις με DVI έχεις 0-255=> 16-235 που δεν είναι βέλτιστο.

Κατά τα άλλα δεν υπάρχει καμία διαφορά DVI με HDMI (πλέον και του ήχου προφανώς). Δοκίμασε το εξής:

16-235-8532.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.