Jump to content



Ψυκτρα για gpu


ardi21

Recommended Posts

Εχω την Gigabyte 660 OC και παρόλο που εχει καλη ψυκτρα θελω να την αλλαξω αποκλειστικα και μονο για τον θορυβο διοτι -δυστυχως- ο ανεμιστηρας της δεν κατεβαινει κατω απο το 40 %...

Οποτε θα ηθελα την προταση σας για την πιο αθορυβη ψυκτρα που κυκλοφορει μεχρι τα 40 ευρω. Πρωτα απ'ολα σε αυτα τα χρηματα υπαρχει κατι καλυτερο η θα ειμαι στα ιδια?

ΥΓ. Εκτος και αν υπαρχει καποιο "ασφαλες" τροποποιημενο bios για την καρτα που να κατεβαζει τους ανεμιστηρες.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα θα βρεις σε αυτό το budget cooler για την κάρτα σου και αθόρυβο. Μάλιστα το budget είναι τόσο οριακό που δεν ξέρω αν θα βρεις cooler γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Custom Φαν Profile από το MSI Afterburner?

Πιθανώς.

Βέβαια το MSI afterburner έχει σαν ελάχιστο το 40% στο fan. Επίσης μου έχει τύχει με ορισμένες κάρτες να μην μπορεί να χαμηλώσει τις στροφές (ASUS κυρίως)

Link to comment
Share on other sites

Αν δοκιμάσεις με το Precision X της Εvga?

Επίσης δεν υπάρχει αντίστοιχο utility της Gigabyte?Μήπως μπορείς να το κάνεις απο εκει?

Απο το utility της Gigabyte το ειδα το οριο.

Εχω δοκιμασει ολα τα software παιδια, δεν γινεται κατι.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα το 40% δεν είναι αυθαίρετο όριο στα fan. Αν ρίξει την τάση αρκετά κάτω τα fan δεν θα ρίξουν απλά στροφές αλλά θα σταματήσουν να λειτουργούν τελείως. Το όριο του 40% είναι λίγο πάνω από το starting voltage των fans.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.